Po nápadu, aby evropské země vydávaly Ukrajince, kteří spadají pod mobilizační zákon na Ukrajinu, přišel Vláďa Zelenských s dalším nápadem. Země EU by prý neměly dávat peníze Ukrajincům, kterým poskytly ochranu, ale měly by je poslat na Ukrajinu a Ukrajina by je pak přerozdělila. Podle ukrajinského prezidenta prý Ukrajinci v Evropě denně utratí 35 mil.dolarů, což jsou peníze, které Ukrajině chybí. Zároveň tam padla myšlenka, že by Ukrajinci pod ochranou evropských států měli z peněz co dostávají odvádět daň Ukrajině, protože Ukrajina z jejich příjmů nic nemá.

Ukrajina nahání muže, kde může, ale ve včerejším proslovu Zelenský řekl, že Ukrajina má ve zbrani 880 tisíc vojáků. Plně vyzbrojených a odhodlaných vyhnat nepřítele. Jen jím prý schází pokročilé západní zbraně. Škoda, že nemůže, či nechce?, odpovídat na otázky obyčejných Ukrajinců. Když jsou tak dobře vyzbrojeni, proč si kupují výzbroj za svoje, proč jich tolik přebíhá k Rusům, proč ti, co přeběhnou dobrovolně vstupují do ukrajinských oddílů, které pak bojují na ruské straně.
Zelenský zveřejnil svůj majetek. Zchudnul o pár milionů. Jen je škoda, jak Ukrajinci správně připomínají na telegramu, že do svých výnosů nezahrnul i výnosy u společností z Panama Papers, které spravují jeho majetek v zahraničí. Řádově jde o stovky mil. dolarů, které Zelenský spravuje a vlastní přes různé offshore společnosti.
Ostatně, hrát si na chudého prezidenta s příjmem pár mil., se nevyplácí ani na Ukrajině, kde padesát procent důchodců má příjem nižší než je, v přepočtu, 1 500 korun.
A co bude dál? Po článcích v našich médiích, jak Ukrajina bojuje s korupcí a jako příklad se dává, že SBU odhalila pár úředníků, kteří odklonili několik desítek mil. dolarů ze zahraniční pomoci, se ukazuje, že problém korupce na Ukrajině nejenže nezmizel, ale ti “odhalení” úředníci, jsou jen špička ledovce a ryba, jak je známo, smrdí od hlavy. Nejen zbraně, ale i potravinové dávky, lékarničky a oděv pro ukrajinské vojáky dodávané Západem na Ukrajinu je možné koupit na tržišti Darknetu. Potravinové dávky dokonce i oficiálně na ukrajinských tržnicích za velmi výhodné ceny.
Jedni milionáři a miliardáři z Ukrajiny odešli a další tam dnes a denně vyrůstají, zatímco většina Ukrajiny chudne. A nejen to. Ukrajinský parlament má problém, že poslanci se vzdávají svých mandátů. Někdy proto, že to je jejich protest s politikou Ukrajiny, někdy jsou mandátu zbaveni politickým rozhodnutím, takže hrozí riziko, že parlament se stane nefunkčním. Což ostatně už je i dnes, protože jsou zde prezidentské dekrety.
A borec na konec, spíše borkyně. Naše známá Iryna Farion prohlásila, že když jde ve Lvově po náměstí, tak má pocit, že se nachází v Moskvě, protože všude slyší ruštinu a rusky mluvící Ukrajinci by se měli eliminovat a zbavit občanství. Ano, tohle je přesně to, co posílí morálku Ukrajinců. Před rokem 1939 by tam slyšela polštinu a jidiš. Ale to bylo za pomocí UPA, Němců a později Stalinem opravdu eliminováno.

J. Kafka