Pokud Frýdlant uspěje, regulace hazardu bude možná okamžitě.

Brno, Frýdlant, 22. 6. 2012 – Zastupitelstvo Frýdlantu nad Ostravicí včera večer podalo prostřednictvím datové schránky ústavní stížnosti na Ministerstvo financí. Připojilo se tak k Židlochovicím, Českým Velenicím a Klatovům, které si na nečinnost Kalouskova ministerstva u Ústavního soudu také stěžují. Tyto obce zakázaly hazard, ale ministerstvo odmítlo svoje hazardní přístroje zrušit. Výjimečnost Frýdlantu je v tom, že má jako jediný ze zmíněných obcí protihazardní vyhlášku platnou až podle současného znění zákona, který obsahuje tříleté přechodné ustanovení. Toto ustanovení chce Frýdlant zrušit.

Ústavní soud minulý rok hned třikrát řekl, že obce vždy měly, mají a budou mít právo regulovat veškeré druhy hazardních přístrojů, i ty povolované Kalouskovým Ministerstvem financí. Tato pravomoc obcí vyplývá přímo z Ústavy. Zákonodárci přesto schválili od 1. ledna platnou novelu zákona, kterou obcím možnost regulovat hazard až do konce roku 2014 odňali.
Frýdlant by tedy podle zákona musel ještě několik let trpět desítky videoloterních terminálů.

Radim Petr, radní Frýdlantu (KDU – ČSL), který protihazardní vyhlášku i podání ústavní stížnosti inicioval: „Ústavní soud v loňském roce jasně řekl, že obce mohou regulovat všechen hazard. Přišlo nám proto nesmyslné, abychom zde ještě tři roky ministerské přístroje trpěli. Jelikož se domníváme, že tříleté přechodné ustanovení je protiústavní, obrátili jsme se na Ústavní soud s žádostí o jeho zrušení. Pokud nám dá soud za pravdu, budou moci všechny obce v České republice regulovat hazard ihned!“
Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění: „Problém by se nemusel vůbec řešit, pokud by Kalouskovo ministerstvo v minulosti dodržovalo zákon. Podle něj je možné povolit hazardní přístroj nejdéle na jeden rok. Ministerstvo však navzdory zákonu a bez diskuze s obcemi povoluje videoloterní terminály běžně do roku 2019. Nezákonnost celého procesu povolování podle nás mimo jiné znamená, že provozovatelé neuspějí s případnými žalobami za ušlý zisk.“

Informace o dalších obcích:
Židlochovice – ústavní stížnost podána ve čtvrtek 20. června.
Klatovy – stížnost podána ve středu 19. června.
České Velenice, které mají na svém území rekordní koncentraci hazardních přístrojů, jeden přístroj na 13,5 obyvatel – stížnost schválena zastupitelstvem v pondělí, na Ústavní soud odejde příští týden. České Velenice podávaly podnět na zrušení automatů již v říjnu, do konce roku 2011, kdy neplatilo žádné přechodné ustanovení, Ministerstvo financí v rozporu s nálezem Ústavního soudu nekonalo.

Kontakty:
Radim Petr, radní Frýdlantu nad Ostravicí, 777256847
Matěj Hollan, Brnění, 774956148, brneni@gmail.com

Související: Obcím za rušení hazardu arbitráže ani soudy nehrozí, TZ z 30. května,
http://www.osbrneni.cz/obcim-za-ruseni-hazardu-arbitraze-ani-soudy-nehrozi