Víte, že v Praze, kde žije jeden milion občanů, se přihlásil do učebního oboru zedník pouze jediný zájemce? O mnoho lépe na tom nejsou ani ostatní tradiční řemesla. Jednoduše řečeno, o výuku řemesel již nějakou dobu přestává být v ČR ze strany mladé populace zájem. Naopak roste počet studentů s maturitou a vysokoškolským vzděláním, kteří ale nemohou nalézt ve svých oborech adekvátní uplatnění, a tak nám vesele přibývá vysoce kvalifikovaných nezaměstnaných, neboť jejich množství neodpovídá skutečné potřebě společnosti. Pokud pomineme, že nemalé náklady na každého studenta nese na svých bedrech stát, tedy my všichni, je v našem státě něco v nepořádku.
Vesměs všechny učební obory postupně zanikají a stát není schopen k tomuto velmi vážnému problému zaujmout potřebný odpovídající postoj a vytvořit podpůrná opatření k nastartování pro společnost tolik potřebného procesu. Vzhledem k dlouhodobému neřešení neutěšeného stavu, který trvá již dvacet let, jsou firmy nuceny problém s nedostatkem kvalifikovaných řemeslníků řešit náborem zahraničních dělníků, kterých je dle statistik v České republice evidováno 221 000. Reálná skutečnost se však bude pohybovat někde kolem 250 000, neboť je zde mnoho pracovníků oficiálně nepřihlášeno, tedy „na černo“.
Pokud se opřeme o dostupné statistické údaje, z uvedených čísel vyplývá, že si gastarbeiteři ročně do svých zemí „odnesou“ téměř 17,6 miliard, ze kterých náš stát již nemá žádný užitek. Odliv těchto financí a vytěsnění české populace z těchto pracovních pozic významnou měrou poškozuje naši českou ekonomiku a naši političtí představitelé se tváří, že je vše v naprostém pořádku. Doposud jim totiž nedošlo, že takto obsazená pracovní místa nemohou využít Češi, a ti posléze skončí v náruči štědrého státu, tedy na úřadu práce. Asi si teď zřejmě říkáte, kdo by stál o namáhavou a špinavou práci zedníka nebo tesaře, zámečníka, truhláře, pokrývače, automechanika, když mládež může za státní peníze v klidu vystudovat a pak si najít teplé dobře placené místo třeba ve státní správě. A pokud se to nepovede, „podojí“ svůj stát, který ho/ji „nechal vystudovat“, o podporu v nezaměstnanosti. Opravdu moudrý systém!!!!!
Celý problém zahraničních pracovníků, nás, Čechy, nevyjímaje, může fungovat jen na základě levnější nižší mzdy, která zaměstnavateli přináší nižší náklady, a tudíž lepší pozici na trhu oproti konkurenci. Prostě mzda a následné odvody z ní byly, jsou a vždy budou tou největší zátěží, která se promítá do ceny produktů. Z těchto důvodů se nelze divit, že zaměstnavatelé využívají zahraniční pracovníky, hlavně v těch zemích, kde mzdové náklady jsou vysoké. Další důvod pro zaměstnávání zahraničních dělníků je již zmíněný nezájem o klasická řemesla, která ale jsou páteří a podstatou každé ekonomiky, a naše politiky tento problém prostě nezajímá. Přitom stačí jen vytvořit zaměstnavatelům adekvátní úlevu na daních z vytvořených pracovních míst. Že by toto opatření bylo velmi výhodné i pro stát, který by nemusel vyplácet dávky v nezaměstnanosti a živit regiment úředníků na úřadech práce a sociálních odborech, je asi zřejmé.
No, a v tuto chvíli jsme se dostali k dalšímu problému, a to k naší přebujelé administrativě. Náš státní byrokratický aparát má zhruba tolik úředníků jako Francie, s tím rozdílem, že Francie má téměř 70 miliónů obyvatel. Pokud by z nákladové oblasti státních úředníků odešlo například 50% pracovníků do oblastí, které produkují hmotnou produkci, tedy hrubý domácí produkt, dostala by se naše státní ekonomika do potřebné rovnováhy mezi příjmovou a výdajovou oblastí, ta je totiž jednou z hlavních příčin tvorby českého dluhu a neschopnosti ho splácet. Je třeba zdůraznit, že v tento okamžik již hovoříme o miliónu Čechů odčerpávajících peníze ze státního rozpočtu, aniž by něco užitečného pro svoji zemi vyprodukovali. Jedná se o součet nezaměstnaných a zbytečných státních byrokratů.
Shrnutí popsaného problému:
• Stát nijak nepodporuje tolik potřebnou výuku řemesel, která z těchto důvodů postupně zanikají.
• Na druhou stranu umožňuje neúměrnou produkci středoškolských a vysokoškolských studentů, pro které ale nemá odpovídající kvalifikační uplatnění.
• Stát nevytváří podpůrné stimulátory pro tvorbu nových pracovních míst, naopak, dusí oblast, která vytváří HDP obrovskou daňovou zátěží a neustálým zvyšováním cen energií, následně potravin a všeho kolem, co člověk ke svému životu potřebuje.
• Uvedený stav přispívá k tvorbě nemožnosti získání odpovídající práce uchazeče, a z těchto důvodu většina z nich skončí v tomto nesmyslném procesu na pracovním úřadě. ČR má trvale kolem 500 000 nezaměstnaných.
• Stát za posledních dvacet let vytvořil ve státním aparátu neuvěřitelnou, zcela nepotřebnou, armádu byrokratů, která sice snižuje skutečnou velikost nezaměstnanosti, ale současně přispívá k ekonomickému hazardu na straně státních výdajů.
• Přes všechny tyto výše uvedené skutečnosti stát umožňuje vstup cca 221 000 zahraničních pracovníků, kteří vyplňují pracovní prostor, o který Češi, jak se zdá, nemají zájem a získaný výdělek odvezou do svých zemí, kde jsou použity k prosperitě dané země.
• Pokud k těmto nesmyslům přidáme i fakt, že 70% daňových odvodů vytvořených Čechy ve firmách, které jsou ve vlastnictví zahraničních vlastníků, odchází do zahraničí, začínám si klást otázku: Kdo nám to v naší české zemi vlastně vládne??
Pro dokreslení skutečného obrazu je třeba uvést, jak na tom jsou v oblasti zaměstnávání zahraničních dělníků i ostatní evropské státy. I z jejich státu ročně odvezou gastarbeitři obrovské sumy hotovosti do svých rodných zemí.
• Španělsko …………………………………………………… 7 198 mil eur
• Itálie ……………………………………………… 6 572 mil eur
• Německo ………………………… 3 035mil eur
• Francie ……………………… 2 872 mil eur
• Řecko …………. 1 081 mil eur
• Rakousko …… 798 mil eur
• Česká republika ….. 689 mil eur
• Maďarsko .. 80 mil eur
• Polsko . 48 mil eur
• Slovensko . 3 mil eur
Zdroj: Eurostart TÝDEN
Z uvedených hodnot se dá s velkou pravděpodobností určit, ve kterých zemích se ekonomiky dostanou dříve či později do existenčních problémů a budou nuceny vyhlásit státní bankrot. Nelze přehlédnout, že uvedený graf je velmi podobný těm, které ukazují na obrovskou zadluženost uvedených zemí. Viz. Španělsko a Itálie, ale i země jako Německo a Francie jsou zadluženy až po uši a hloupá forma využívání gastarbeiterů k tomu přispívá a táhne tyto země do ekonomické propasti. Systém vládnutí v systému soutěže politických stran přestává fungovat na celém světě, přestává lidstvu přinášet prosperitu a blahobyt a je příčinou ekonomické stagnace a sociálních pastí.
Závěr, který nepotěší
Ať se na řízení našeho státu podívám z jakéhokoli hlediska, nemohu se ubránit dojmu, že současný systém vlády formou soutěže politických stran je neuvěřitelně hloupý a nedokonalý. Ve své podstatě se dá hovořit o absolutní neschopnosti politiků vládnout naší zemi moudře, a to jsem tímto článkem popsal jen nepatrný zlomek z mnoha dalších neřešených problémů, které nejsou tupí politici schopni ani identifikovat, natož je vyřešit, tak, aby moudře sloužili našemu národu.
To, co naši politici skutečně bravurně ovládají, je jejich neochvějný pravolevý postoj, který ale nemá nic společného s ekonomickou prosperitou a tvorbou dostatečného sociálního kapitálu, který je tvořen jedině poctivou prací prostřednictvím rukou z výrobních oblastí, řízených schopnými manažery. Proboha, kdy už konečně lidstvo pochopí, že žádnou ideologii nepotřebuje? Vykašleme se na politické strany, které za dvacet let nebyly schopny zúročit náš český potenciál a jen zneužívají naší lidské důvěry pro vlastní prospěch. V podstatě lze říct, že kradou „jak straky“, neumí vládnout a z nás voličů si dělají účinný nástroj k vlastní prosperitě. Je třeba podrobit každého, kdo chce vládnout, testům na jeho pozitivní vlastnosti a organizační schopnosti. Pokud tyto vlastnosti budoucí politik neprokáže, neměl by mít možnost vstoupit do oblasti řízení státu. K dosažení tohoto cíle je možno použít princip přímé volby při obsazování všech důležitých státních postů. Uchazeči by neměli být vázáni na politickou příslušnost, ale na kvalifikaci a dosažené životní výsledky, tedy nemuseli by být součástí „špinavé politiky“, a hlavně by museli nést trestněprávní odpovědnost za svá rozhodnutí a být v případě potřeby kdykoliv odvolatelní.
Petr Havlíček
www.pozitivnisvet.cz
Věřím však, že snaha současné vlády je omezit počet příjemců podpory v nezaměstnanosti a donutit je nějakou práci si najít. To, že by se mělo nějakým způsobem podpořit i studium řemesel je však pravda. Ale jak? Snad jen tím, že na odbornější školy budou dost náročné přijímací zkoušky a nedostane se na ně každý. Znamená to však změnu ve financování škol, které by měly být finacovány nejen podle počtu studentů, ale hlavně podle uplatnění jejich absolventů. Je to však realizovatelné?
Opět jeden z brilantních článků pana Petra Havlíčka.
Je ustálený předpoklad, že stát získá prostředky z danění platů všech produktivních osob. V dnešní době tento předpoklad je však zastaralý a musí se změnit struktura zdanění a najití vhodnějších zdrojů než platy. Daně už dávno by neměli být odvozeny pouze z platů, protože jak roste produktivita práce, kterou vykonává méně a méně lidí, kteří jsou subjekty zdaňování, tak na druhé straně nezaměstnanost prudce roste. Zájem státu o větší populaci spočívá v tom, že by měl více vojáků a hlavně plátců daní. To ovšem už dlouho není pravda.
V daňovém systému to vytváří hluboké otřesy. Vesměs všechny vyspělé státy zdaňují lid víc jak padesáti procenty a pořád to nestačí. Je to nejen proto, že celý aparát chce větší platy pro sebe a cizopasí na produktivních lidech, ale také proto, že dovoz se zahraničí je v daňovém sektoru nahrazován – NIČÍM. Jakési celní poplatky jsou pouze vhodným doplňkem příjmů „důležitých“ lidí. Ve jménu svobody podnikání tito dovozci, s každou lodí, hrabou pohádkové jmění, aniž by něco vraceli lidu, který jim toto umožnuje. Produktivní lidi platí víc a víc, utahují jim opasek, i když dávno došli opasku dírky – a pořád to nestačí.
Právě tuto úlohu příjmů státu, musí převzít více a více prosperující firmy a osoby, které zaměstnávají velkou měrou komputery a automaty, jež jim vytváří pohádkové zisky. Dále dovozci z Asie, kteří přímou úměrou ochuzují stát zahraničními levnými produkty, měli by převzít tu odpovědnost a platit nejen sobě obrovské zisky, ale také vyrovnávat schodek příjmu daní, který vzniká zahraničním dovozem a tím ubývající práce v tuzemsku. Je to z velké části také jejich dílo. Část jejich obrovských zisků by měla pokrýt sníženou základnu pracujících a daňových poplatníků.
Naprostá je pravda, že bez zahraničního obchodu se neobejdeme. Ale jako je pravda, že základ hospodaření musí být vyvážený – a nebo aspoň s vidinou, kde se schodek doplatí. (Což je ta nejhorší varianta hospodaření, když právě naopak by měl každý stát vykazovat přebytek). Zrovna tak by měl být minimálně vyvážený dovoz a vývoz, když už nemůžeme vykazovat přebytek.
To co tato vláda předvádí je zrada na národu. Přímá nehorázná zrada. Mnoho těhle „kapitánů“ už dnes hrabou jako syslové v této zemi, ale aby se sychrovali (Stejně jako NÁRODNÍ SOCIALISTA pan Paroubek, že ano), mají svá hnízdečka daleko v daňových rájích, na tropických ostrovech, anebo žijí vysoko v oblacích, kde hlas lidu už k nim nedolehne a nemusí se starat, kde vzít na nájem, chleba, rohlíky, elektriku, oděv, lékařské ošetření, jak zajistit se před zloději, či jinými nepřizpůsobivými, nebo i penzi, kterou si leckterý poctivec platil celý život.
To je právě to minimum, o co by se právě stát měl starat – a ne vědecky to házet do klína dětem a přejmenovávat nábřeží na Franc Jozefa, Gottwaldovo, Vítězného února, Havlovo, Klausovo, či i jinak. Také „obrovské starosti“ po dvaceti čtyřech letech se dohadovat jestli zakázat KSČ, je nic než zbytečný tunel. Když už dávno skuteční gauneři jsou za vodou, anebo se smaží v pekle.
Jen bych k zajímavému článku pana Havlíčka ještě dodal, že ty statisíce Gastarbeiterů nejen vyváží miliardy ven z této země, ale čistě mimo ekonomického příjmu nemají k této zemi žádný vztah. To v tom lepším případě, protože si nemusíme namlouvat, že ne velké procento těchto nenárodních hostů si klidě s příležitostí přilepšují i kriminální aktivitou. Vždyť to není jejich země!
Definitivně to je realizovatelné.
Ovšem nejsem si jistý, jestli to pisatel neopsal z tezí jednoho proslulého pána, který také propagoval zdravou dobře vyučenou dělnickou třídu, než nafoukané profesory, kteří cizopasí na té výrobní třídě. Nejde zde však o teze, ale o vyváženost. Vyvážená společnost musí uznat, že všichni v národě jsou potřební a stát by se měl dílem starat nejen o právníky, businecmany, manažery a zloděje, ale také se starat o elektrikáře, instalatéry, zemědělce, zdravotní personál, policii – a ano i zametače ulic. U tohoto projektu přerozdělování školám a podpoře učňovských oborů, však záleží na přístupu. Je jih hodně, ale předložím tři, které by mohly přicházet v úvahu.
Vláda zkostnatělých politiků, kteří jsou se vším aspoň pět let pozadu, zjistí, že by to mohl být dobrý nápad a dobré bydlo pro jejich děti, příbuzenstvo i známých. Nejprve to však musí odsouhlasit senát a sněm, což zabere několik měsíců a úměrně několik milionů.
Nejzaslouženějšímu plesnivci z jejich středu mu bude svěřen úkol to rozjet. Ovšem zde se jedná o důležitou funkci, která musí být patřičně oceněná. Dnes se v takových funkcích pracuje v řádu milionů měsíčně.
Druhý sled příbuzných se také nemůže odbýt jen průměrným platem 34,000 měsíčně, protože by to nestálo za tu námahu. Potom se musí najít vhodná budova. Nejlépe s výhledem na Hradčany a Vltavu. Tedy někde na nábřeží, což ovšem také není zadarmo.
Mohlo by se také uvažovat o postavení nové budovy s výše uvedenými parametry. Ovšem to se potom musí utvořit komise architektů a „krapánek“ se projekt prodlouží. Taková budova se ovšem musí také dobře a odborně vydekorovat a vybavit. Restaurace, jídelny, klubovny jsou tou první nezbytností.
Moderní technologie z Tchaj-wanu, či jiné Asie, je také předpoklad úspěšné práce. Takže každý rozumný vladař záhy zjistí, že po investici několika bilionů, toto je projekt aspoň na dvě volební období a eventuální úspěch sklidí někdo jiný. Takže vláda ztratí zájem, protože pracuje na bázi jednoho volebního období a pouze toto období všelijak záplatuje, aby voliči stačili oslavovat svého „vůdce“ iniciátora.
Další varianta předpokládá trochu diplomacie. Pan Macek kdysi nabídl, že vylustruje jakési ministerstvo za jednu, jedinou korunu. Když by vláda mu předložila tento projekt, mohl by za jedno volební období takový projekt realizovat. A je to.
Jenže tahle arogantní vláda, místo aby mu líbala ruce a jiná místa, ho bude ignorovat, protože by se ponížila a eventuálně poplatník to stejně unese. Od čeho je nakonec má?
Další možnost by byla svěřit takový projekt panu Petru Havlíčkovi. Ten pán možná není profesor, ale je manažerem. Navíc má rozum a zná okruh profesorů a lidu, kteří mají také za ušima, ale hlavně mají na srdci prosperitu národa.
(Ohledně budovy a zařízení). Stát má více prognostických ústavů, které cosi prognostikují, ale i při jejich platech nabubřelých profesorů, jim nic nevychází. Jsou jako obrovský kámen v lodi, která se zvolna potápí. Určitě by uvítali, kdyby se mohli postavit do fronty pro nezaměstnaneckou anebo dělat něco užitečnějšího.
Dále by jistě najmul tým mladých odborníků, kteří jsou ještě nezkorumpovaní a několik skutečných odborníků, kteří by ti mladí si museli uhlídat, aby nezaváděli manýry korupční a pýchy. Všech těchto lidí, platy by nedosahovali průměru, což by okamžitě zmenšilo okruh zájemců. Žádná škoda, protože by zůstali pouze lidé, kteří chcou něco dokázat. Navíc by část jejich platů byla vyplacená s určitým zpožděním, až by se dosáhlo výsledku.
Dále tvrdým vyžadováním přímé odpovědnosti, odpovědných osob by dosáhnul toho, že by nedošlo k předražení o sto, padesát, dvacet ani ne deset procent. Rozumím, že pan Havlíček je natolik prozíravý, že jako vládním finančním odborníkům, účetnictví mu nedělá problém a měl by rozpočet nejen rozumný, ale i vyvážený.
Další varianty nechám už na vaší fantazii.
Ale nejsou to jen gastarbeiteři. Peníze, vydělané v německé firmě, uložené v německé bance, utratím v německém supermarketu za německé zboží. To nebylo ani za protektorátu… Vždyť téměř všechny peníze odcházejí do zahraničí, nepatří nám banky, firmy, vše má zahraniční majitele. A to, v čem bychom mohli být samostatní a ještě vyvážet, na to máme kvóty a naopak musíme importovat.
Vcelku se nedá s článkem nesouhlasit, ale myslím, že i když hlavní díl odpovědnosti za tento neutěšený stav mají politici, je chyba v každém z nás. Povědomí, že dělník , řemeslník , prostě kdo pracuje rukama , je něco méněcenného je zakořeněno všeobecně a každý rodič říká svému dítěti uč se , nebo se nedostaneš na školu a budeš se muset třeba jen vyučit .
Další příčina je v zaměstnavatelích . Přijmou raději zahraničního dělníka, kterému platí nižší mzdu a mohou se ho jednodušeji zbavit, když ho už nebudou potřebovat, nebo nebude tak výkonný, jak si představovali. Od státu chybí jakákoliv podpora zaměstnavatelů, aby si vychovávali své pracovníky už jako učně. Dříve byly kóty na učně podle počtu zaměstnanců a díky tomu bylo vyučených řemeslníků poměrně dost.
OVŠEM TOTO JE JEN ČÁST PROBLÉMU NAŠÍ ZEMĚ ( ale i jiných ) . I kdyby se toto zlepšilo, politici by to , co by to přineslo, stačili rozdat (teď se jim smí říkat už jen „nepřizpůsobivým “ ) , rozkrást a promrhat na nesmyslných stavbách ( těch už realizovaných by se dalo jmenovat spousty a připravovaných též ).
Mluví se o tom , jak jsou na tom též špatně ostatní státy , Německo, Francie , Itálie a další.
Je ovšem zajímavé, že se nemluví nikdy o Švýcarsku ? Tam je totiž korupce minimální a rozdíly mezi chudými a bohatými také daleko menší, než jinde.
Proč tomu tak je ? Tam musí veškeré peníze být evidovány , každý platí daň z peněz na kontech a podává přiznání majetku. Tedy volné peníze, které by se mohly přenášet v taškách a dávat jako úplatky tam prakticky neexistují. Nelze tam přijít a vložit si na své konto milion a nemít prokázáno, kde jste ho získal . Za hotové peníze nelze koupit ani ledničku či televizi. Vše musí být zaplaceno z Vašeho konta.
Funguje to tam už x desítek let a nikdo se tam proti tomu nebouří, přestože tam je
VĚTŠINA DŮLEŽITÝCH ROZHODNUTÍ ŘEŠENA POMOCÍ REFEREND.
Dokud se podobný systém nezavede u nás , ale i v ostatních státech, tak se dočkáme ne jen celosvětového finančního, ale i společenského kolapsu.
Jiná cesta , než STEJNÁ přísnost na VŠECHNY neexistuje.
Hesla o ochraně osobnosti a další o svobodě , respektive o omezování osobní svobody, kdyby se zavedlo přiznání majetku, jsou jen ubohé fráze zlodějů a podvodníků.
ŽÁDEJME na všech současných politicích , ale i na těch, co se budou ucházet o naše hlasy ve volbách, prosazování skutečných nástrojů proti korupci . Ať nevymýšlí nové způsoby a nekopírují to co jinde nefunguje a ať se seznámí se Švýcarským systémem !!!
Tady je projekt jenom jeden,co nejvíce odřít z peněz co nejvíce lidí.“Výhodné nabídky půjček,vyškolení lidí jak vytloukat klín klínem…což nejde dělat do nekonečna a tak nastupují vyškolení vymahači a když oni nedokáží svoje vyškolení zúročit tak nastoupí armáda exekutorů,kteří rozesílají po celé republice armádu svých „vyškolených pohůnků“,kteří mají za úkol ožebračit další davy obyčejných lidí,kteří tak přicházejí o svoji celoživotní dřinu a střechy nad hlavou,mnozí i o životy,a je jedno zda jsou to podnikatelé,nebo dělníci…prostě ber kde ber…a to hlavně proto aby se nakrmili všichni ti nahoře,protože ti kromě jiného žijí i z toho,že právě tady toto výhodné podnikání tolerují.Proč?..no to je přece jasné…mají z toho sami vysoké zisky.Jak můžou chtít aby se občané chvali poctivě když sami svým příkladem ukazují,že chovat se slušně a poctivě se nevyplácí…
Chtějí hodně,ale nakonec nebude mít nikdo nic a budeme rádi když naše děti nebudou chodit s nafouklými podvyživenými bříšky jako ty v Africe.
Když se dneska někoho v Česku zeptáte jestli ví co je to hlad…můžete si být jisti,že hodně lidí bez servítků odpoví,že ano….