Téma: Andrej Babiš

23.9.2015    Hospodářské noviny    Strana 8    Názory

Petr Fischer

Radmila Kleslová už není místopředsedkyní hnutí ANO. Zároveň to je a není překvapením. Všeobecně se čekalo, že politická pravá ruka Andreje Babiše je pro lídra hnutí natolik důležitá, že ji udrží ve vedení strany navzdory všem podivným informacím z poslední doby, podle nichž byla nejen typickou trafikantkou v pražských městských firmách, ale dlouhodobě za jakési právní služby brala peníze i z ČEZ. Babiš ale nakonec dohnal Babiše a Radmila Kleslová musela odstoupit.

Ono „Babiš dohnal Babiše“ není míněno metaforicky, nýbrž doslova. Andrej Babiš, který před volbami sliboval čistou politiku bez parazitního vysávání veřejných peněz, dohnal Babiše praktického politika, který už tak důsledný nebyl, protože zjistil, že zevnitř politiky věci vypadají trochu jinak.

Nebýt sladké pomsty Babišova bývalého, narychlo propuštěného náměstka Lukáše Wagenknechta, byla by Radmila Kleslová dál na svém místě, i kdyby se o ní povídalo cokoliv. Předseda ANO, který se pomalu stává politikem, ale nemohl Wagenknechtovy informace nechat být jen tak, neboť to byl právě Wagenknecht, kterého si najal na odhalování podobných politicko-ekonomických souvislostí, jaké reprezentuje paní Kleslová.