„Každej má právo bejt průměrně společensky blbej“

Říkala průpovídka v době Pražského jara.

Budiž, jenom by „každej takovej“ neměl řídit stát. V době soustředěného útoku všech řiditelů státu na Babiše se zdá, že takoví „průměrní“ jsou všichni, co otevírají ústa.

Bez dlouhých úvodů ( a mohly by sršet vtipem!) : Co jsou státní dotace obecně.

Stát má zájem na prodeji – například ekologicky příznivého výrobku. Jenomže ten výrobek je dražší než podobný neekologický a občan hospodář je šetřílek. Stát se tedy rozhodne, že výrobci bude dotovat nějakou částku, kterou mu dá na úhradu části vynaložených nákladů, a tak sníží jeho kalkulovanou cenu. Tedy mu vrátí část peněz, které on musel už na výrobu kýženého výrobku zaplatit. A toto zaplacení části již vynaložených nákladů se jmenuje dotace.

To znamená, že pro výrobce to není dar od státu, ale opravdu jen vrácení peněz, již vynaložených. Čili ani jednu korunu nemá ten výrobce darem. On samozřejmě něco musí vydělat, jinak by neměl motivaci něco takového prodávat. Ale s dodací to nemá vůbec nic společného, ani haléř. Co vydělá je kalkulovaný zisk, povinná cenová položka všeho.

Jestliže tedy výrobce bionafty, přijme státní dotaci pět miliard Kč, nepřibyla mu ani koruna do jeho financí. To jen stát zde zastoupil zákazníka a zaplatil za něj zálohu pět miliard výrobci.. Tu dotaci tedy pobírá konečný spotřebitel. Stát ví, proč to dělá. Státní mašinerie, koalice s opozicí to schválila. Ale někteří političtí dobrodruzi křičí, že Babiš si bere pět miliard. Paní Němcovou včera před kamerami málem „vomejvali, jak v slzách a s vytřeštěnýma očima prohlašovala, že takového  brakování státní pokladny v částce 5 mld.v přímém přenosu se doposud žádná strana nedopustila. A bylo vidět, že to myslí upřímně.)

Znovu: Kolik tedy vydělá  Agrofert? Nikdo nemůže prodávat bez zisku. Agrofert vydělá jenom zisk, kalukovaný ve skutečně prodané bionaftě. Snad desítky milionů, možná stovky, stejně jako u jiých výrobků,  ale s dotací to má společné jen to, že jen díky ní může bionaftu vyrábět.

On to asi každý ten průměrný chápe, ale proč by se nepřidal ke Kalouskovi, („vždyť všechny sdělovací prostředky jdou s námi“! Jako v únoru 48!) když tím Babišova pověst utrpí a klep ke klepu – třeba z toho kápne nějaký hlas pro skomírající politické strany. Jen do toho, vždyť tisíckrát opakovaná lež…

  1. 5. 2015 Vrbík, Zlín