21.10.2015    Hospodářské noviny    Strana 5    Události
Radek Nohl
Působení starostky Prahy 10 Radmily Kleslové (ANO) ve státních a městských firmách se zase o něco vyjasnilo. Jak zjistily HN, od pražského dopravního podniku mezi roky 2001 a 2012 každý měsíc inkasovala 16 tisíc korun bez DPH; za dané období tedy jde o 2,3 milionu korun. Na starosti prý měla řadu věcí.
„Poskytování právních porad, konzultací, zpracování právních posouzení a výkladů norem,“ vyjmenoval mluvčí DPP Jiří Štábl, v čem například spolupráce mezi Kleslovou a dopravním podnikem spočívala. Své rady poskytovala také generálnímu řediteli.
Kleslová pracovala jako advokátka i pro České dráhy, Správu železniční dopravní cesty (SŽDC), Čepro a ČEZ. Dráhy Kleslové vyplatily mezi roky 2011 a 2015 přes 1,6 milionu a u SŽDC, jak včera uvedl Český rozhlas, měla několik měsíců plat 95 tisíc korun.
Ve státních či polostátních firmách je žádaná od roku 2000. Tehdy podepsala smlouvu s ČEZ. Až do září 2013 každý měsíc dostávala 40 tisíc korun bez DPH. Poté se odměna zvýšila na 70 tisíc a na začátku roku 2014 na 100 tisíc měsíčně. Po tlaku dozorčí rady ČEZ i politiků byla smlouva v září ukončena.
Peníze za své služby Kleslová inkasovala i v době, kdy již byla starostkou Prahy 10. Sama to za problém nepovažuje. „Plnění smlouvy nijak nesouvisí s výkonem funkce starostky,“ prohlásila Kleslová letos v červnu. Zároveň se její odměna začala zvyšovat poté, co se hnutí ANO dostalo do sněmovny. Celkově od ČEZ získala 8,9 milionu korun.