PAVEL PÁRAL

Současný ministr financí a premiér už se nejspíš těší, až budou moci nadávat na toho hasiče, který bude hasit, co ti dva rukou nerozdílnou nyní podpalují

Už je líp, pochvaloval si Andrej Babiš po schválení státního rozpočtu na příští rok. Mohl ještě dodat podle feldkuráta Katze: „To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou.“ A ještě za záporný úrok.

Vláda se totiž ani nepokusila udělat třeba jen maličký krok pro stabilizaci veřejných financí a utrácí především na poli sociálních úplatků svým voličům více, než o kolik poroste ekonomika. Řeči, že za určitých okolností by mohl být někdy po roce 2017 český rozpočet vyrovnaný, jsou jen a pouze politickou deklarací, protože schválená verze rozpočtu i pro roky 2017 a 2018 počítá s deficitem kolem jednoho procenta HDP, tedy kolem čtyřiceti miliard korun.

Deficit v příštím roce ve výši sedmdesáti miliard pak je zcela totožný s očekávaným letošním schodkem, který nedosáhne plánovaných sto miliard korun, protože růst bude oproti očekávání více než dvojnásobný – nějakých 4,7 procenta. A to se projeví o více než třicet miliard vyšším výběrem daní.

Tenhle bonus, s nímž se původně při sestavování rozpočtu na příští rok nepočítalo, přiteče samozřejmě i příští rok. K tomu můžeme připočíst dalších třicet miliard daňového výnosu z růstu ekonomiky o očekávaných 2,5 procenta. A ještě dalších dvacet miliard, protože souhrnná daňová kvóta stoupne o půl procentního bodu na 33,5 procenta HDP. Když to všechno spočítáte a řeknete si, že v dobách růstu by výdaje rozpočtu neměly růst více, než roste ekonomika, tak zjistíte, že by mohlo být hospodaření státu příští rok po dvaceti letech takřka vyrovnané, a v letech dalších dokonce přebytkové. Místo toho zasekneme opět sekeru ve výši necelých dvou procent HDP.

Zdroj: email