Není to tak dlouho, co jsme v médiích slyšeli uklidňující argumentaci našich politiků, a dokonce i některých ekonomů, o konci celosvětové ekonomické krize a najednou ejhle, ona je tu zase zpět, v plné síle.

Po celá desetiletí nadhodnocovaný dolar dostal pořádný pohlavek od renomované nezávislé ratingové agentury, kterou zřejmě bankovní mafie nestačila včas podplatit a akcie na burze, a to včetně velkých společností, „frčí z kopce“ rychlostí, kterou by jí mohl závidět i Boeing, kterému vypadly všechny motory. Čína otevřeně zpochybnila dolar jako rezervní měnu a oprávněně požaduje zajištění bezpečnosti čínských dolarových investic a navrhuje vytvoření nové, stabilní, globální, bezpečné rezervní měny. A to by byl, vážení, konec procházky falešným americkým snem.

A co na to naši politici? No přece mlčí.

Další facku si pro změnu uštědřila Evropská unie sama, když Evropská centrální banka začala uskutečňovat kontroverzní záměr nákupu státních dluhopisů zemí, které mají našlápnuto k bankrotu, což okamžitě vedlo k prudkému poklesu jejich výnosů. Následný razantní výprodej toxických akcií neuklidnilo ani prohlášení Německa a Francie, že evropský záchranný fond převezme zodpovědnost za odkupy státních bezcenných dluhopisů hned, jakmile to bude technicky možné. Tedy poté, až zmiňovaný záchranný fond „podojí“ členské země eurozóny a takto získané miliardy daruje svým rozhazovačným dlužníkům. Prostě stařičká Evropa se naučila kouzlu, které by jí mohl závidět i Copperfield. Zbaví se dluhové pasti tím, že si koupí své vlastní dluhy. No není to geniální?

A co na tuto pitomost říkají naši politici? Zase jen významně mlčí.

To, že naší politici umí jen „kafrat“ převážně o nepodstatných pitominách a neumí zaujmout postoj k tak vážným věcem, jako je blížící se ekonomický krach světových měn, je zřejmě již naší národní tradicí.

Pokud chtějí mlčet politici, já tedy mlčet nebudu. Vyspělá lidská společnost se dostává na hranici, kdy lidská chamtivost spolu s dalšími negativními lidskými vlastnostmi dosáhla svého vrcholu, a pod vlastním zadkem si podřezává ztrouchnivělou větev, na které sama sedí.

To, co se vší pravděpodobností bude následovat, si detailně nedokážu představit ani ve své bujné fantazii.  Jedno ale vím zcela jistě. Rozlučte se se svými penězi.

Petr Havlíček

http://pozitivnisvet.cz/clanek/jste-pripraveni-na-financni-krach