Publikováno s laskavým svolením autora, pana Tomia Okamury, http://okamura.blog.idnes.cz/
Nedávno jsem na svém blogu o aktuálním státním rozpočtu napsal: "Šetřit se musí. Pokud ale vláda chce, aby se lidé obětovali za zlodějny druhých, měla by je o peníze žádat méně arogantně. Měla by padnout na kolena a o peníze své občany s pokorou prosit." V reakci na to mě spousta lidí obvinila z levičáctví.
Každá firma i stát má pokud možno hospodařit ze svého a půjčovat si jen na investice. Stejně tak musí dohlížet na to, aby se peníze nerozkrádaly nebo nevyhazovaly oknem na nesmyslné projekty.
Je tohle levicové nebo pravicové? Je to přece normální. Kdyby se stalo, že šéf mé kanceláře rozháže peníze určené na výplaty za nesmyslé zbytečnosti nebo za předražené nákupy (neřkuli, že by je přihrával za provize kamarádům), tak si neumím představit, že bych zaměstnancům řekl : Smůla, na výplatu není.
V prvé řadě bych žádal náhradu škody po tom, kdo ji způsobil.
Šílené je, že tahle jednoduchá a základní odpovědnost ve světě politiky a veřejné správy neexistuje. Konkrétní lidé jménem státu hospodaří s miliardami jako by byly jejich. Když ale přijde na lámání chleba, odpovědnost za peníze, často vyhozené oknem, nenese vlastně nikdo.
Krade se všude, jen u nás to není ostuda
Také v dalších vyspělých zemích světa se veřejné peníze rozkrádají stejně jako u nás. Rozdíl tu ale je. Když to praskne, jdou většinou viníci do vězení. V USA často na desetiletí.
V Japonsku odpovědný politk dokonce někdy spáchá sebevraždu, aby předešel veřejné hanbě. Ne tak u nás. Jako by tu stále platilo staré heslo, "kdo nekrade okrádá rodinu".
Severočeský boss a exsenátor ODS Novák je od roku 2003 obviněný z korupce a braní úplatku ve výši 40 milionů a přesto vliv ve straně nepozbyl.
Sociálnědemokratický hejtman Palas má za sebou zřejmě daleko větší zmanipulované zakázky a vládne podle všeho stamiliony. Dnes je dokonce i senátorem a jeho vliv v ČSSD je nepřehlédnutelný.
Vážím si bohatých lidí, kteří svůj majetek nabyli poctivě. Když ale vidím, že desetimilony utrácí za luxus státní úředníci, ministři, náměstci, hejtmané, pak zpozorním.
Ne tak česká policie nebo finanční úřad. Nás prosté smrtelníky přitom pronásledují a trestají úřady i pro nezdaněnou pětikorunu. Obyčejný zaměstnanec je státem oškubaný ještě než se mu vůbec výplata dostane do ruky.
Pak je tu sorta lidí, která vládne stamiliony, aniž by mohla doložit jejich legální původ. Spojují je dvě věci – jednak klidný spánek, protože po původu jejich majetku se nikdo nepídí (snad krom několika novinářů), hlavní poznávací znamení je silný politický vliv, napojení na některou ze stran podílejících se na vládě. Nejen té celostátní, ale i na vládách regionálních a samosprávných.
ČSSD léta navrhuje majetková přiznání – tj. doložení původu majetku pro osoby s majetkem v řádu desetimilionů. Tenhle nápad není ani nový ani levicový. Legendárního šéfa mafie Al Caponeho nezavřeli za vraždy ani pašování alkoholu, ale právě za nedoložené a nezdaněné příjmy. Nevím, jestli je to levicové nebo pravicové. Rozhodně to bylo správné.
Pokud někdo zatratí dobrou myšlenku jen proto, že se mu zdá levicová, nebo pravicová, pak je prostě jen hloupý. A bez ohledu, zda je levičák nebo pravičák.
Nebát se a nekrást
Nebát se a nekrást, to bylo heslo prezidenta Masaryka. Lidé se dnes v podstatě dělí na dvě skupiny : Na ty, kdo se nebojí a kradou a na ty, kdo nekradou, ale bojí se zlodějům otevřeně postavit.
Myslím, že takhle si naplnění svého odkazu statečný a poctivý Moravák, "tatíček" Masaryk nepředstavoval.
Míč je v tuhle chvíli na policii, zastupitelstvích a justici. Už dnes máme trestný čin porušení povinností při správě cizího majetku, který se dá aplikovat na velkou část předražených nebo nesmyslných veřejných zakázek. Problém je, že zatím na jeho základě nikdo nikoho nestíhá ani nesoudí.
Problém je i v nás. Měli bychom více vyžadovat po svých zastupitelích, aby se nám zodpovídali ze své práce. Měli bychom po nich žádat zdůvodnění každého haléře, který z naší kasy utratí.
Měli bychom každého starostu, zastupitele, ministra, premiéra hnát k odpovědnosti za každou zmarněnou korunu.
Od politiků stále slýcháme, že milarda úspor tam či onam nehraje roli. V rámci rozpočtu je to zanedbatelná částka. Musím říct, že už za tyhle výroky by zasloužili po moravsku přes tu nevymáchanou papulu. Miliarda, že nic neznamená? Pokud ano, tak ať ji utratí ze svého. Dnes a denně se na všech úřadech a ministerstvech utrácí zbytečně miliony, které přece někdo musel vydělat, dřít na ně a pak státu odevzdat. Například pardubický hejtman Radko Martínek dokázal oproti předchozímu vedení kraje osekat rozpočet o 25 procent a to bez omezení práce a služeb pro veřejnost. Jen prostě nekupuje předražené "krámy", netisknou se předražené nanicovaté brožury, ani se neutrácí za nesmyslné akce pořádané jen pro potěchu úředníků. Veřejné souteže směřují k jedinému – k výběru nejvýhodnější nabídky. Jde to, jen chtít a nebát se.
Také příklad pana Michálka v kauze ministerstva životního prostředí ukazuje, že to stále jde – nebát se a nekrást. Že má smysl postavit se zlodějům. Snažme se, ať není sám. Snažme se, aby v téhle zemi bohatli jen slušní a poctiví lidé. Snažme se, aby lumpy odměňoval jen soud
Zákony na to jsou. Ne, že ne. Snad se na to najde i dostatek lidí.
Tahle země je přece naše. Ne někoho nahoře. A je jen na nás, jak vypadá a jak vypadat bude.
(tento komentář jsem napsal pro server Podnikatel.cz)
Skvělý článek !
Problém je vtom, kdo nalezl do politiky. Hrabivci a ..ťolezci. Když jsem se v souvislosti s kauzou p. Vondry, který v rámci své odpovědnosti dovolil svým podřízeným utratit 500 mil Kč, na které musím poctivě makat na poslane za Moravskoslezský kraj parlamentu ČR, aby tedy když pan Nečas tento problém řešit nechce , nic vyjádřili nedůvěru vládě, nic se nestalo. z celého spektra stran mi dopovědeli pouze tři, všichni za KSČM.
Zbytku poslanců já jako plebs zezdola nestál za odpověď. Jejich odpovědi pro ilustraci uvádím. níže. Ať se potom politici nediví až občanstvo dostatečně vytočené jejich arogancí vezme moc opravdu do svých rukou. Nic jiného nám asi po této zkušenosti nezbývá.
Jsem z generace, která rok 89 zažila na Vysoké škole. Naučili jsme se nebát, hovořit a organizovat právě taková hnutí. Asi čas uzrál na reparátt, ale s mnohem větší razancí. Nyní následují odpovědi volených zástupců občanů:
Vážený pane Kozelský,
děkuji za Váš názor, který je velmi blízký názorům a stanoviskům poslanců
za KSČM. Poslanci vládní koalice silou svých 118 hlasů v PS však
nepřipustí projednat ani informace o jednotlivých kauzách a krocích vlády.
Své ministry i vládu jako celek podpořili při vyslovení nedůvěry v závěru
loňského roku, a stejně by tomu jistě bylo i nyní.
Obávám se, že ke změně může dojít, až se poměry sil v PS změní ve prospěch
poslanců na levé straně politického spektra.
Věřím, že k tomu v příštích volbách dojde.
Lituji, že v tuto chvíli pro Vás a statisíce stejně smýšlejících
spoluobčanů nemám příznivější odpověď.
Vážený pane inženýre,
děkuji Vám za Vaší důvěru. Naštěstí Váš požadavek není v rozporu s volebním programem, za který jsem kandidoval. Jsem poslancem za KSČM z MSK. A zodpovídám se voličům, kteří mi ve volbách dali svůj hlas, abych jejich zájmy zastupoval. Pokud si to přejete a Váš zájem není v rozporu se zájmem jejich, nemám problém s tím, abych podpořil i Váš návrh.
Musím jen konstatovat, že jsem nikdy svůj hlas této vládě nedal a při vyslovováni nedůvěry jsem nedůvěru vládě již jednou podpořil. Problém je v tom, že návrh na vyslovení nedůvěry vládě musí předložit nejméně 51 poslanců (KSČM má pouze 26) a pro nedůvěru musí hlasovat minimálně 101 poslanců. Opozice má však pouze 82 hlasů!!! Takto rozhodli voliči.
Nebudu popisovat své návrhy a obsah svých vystoupení. Naleznete je na http://www.psp.cz/eknih/2010ps/rejstrik/jmenny/5322.html
Doufám, že Vám odpověděli všichni osloveni poslanci. Doufám, že ti koaliční Vám dali za pravdu a připojí se na stranu opozice. Stačí jich 19, aby mohlo dojít ke změně. Jinak se nic nezmění.
Dobrý den,
souhlasím s vaším názorem na současný propad veškeré politické kultury za strany vládnoucích protagonistů. Nejen kauza našeho předsednictví v EU, ale i mnoho dalších kauz dokazuje, že vláda předsedy Nečase není schopna řídit naší republiku. Musím však konstatovat, že pokud nechceme jen provést výkřik, tak zatim není připravena půda pro vyslovení nedůvěry současné vládě.
Krásný zbytek dne
Autor článku to sice napsal velice dobře a naprosto s ním nelze nesouhlasit ale všechno má své "ale". Autor píše " Míč je v tuhle chvíli na policii, zastupitelstvích a justici. Už dnes máme trestný čin porušení povinností při správě cizího majetku, který se dá aplikovat na velkou část předražených nebo nesmyslných veřejných zakázek. Problém je, že zatím na jeho základě nikdo nikoho nestíhá ani nesoudí.
Problém je i v nás. Měli bychom více vyžadovat po svých zastupitelích, aby se nám zodpovídali ze své práce. Měli bychom po nich žádat zdůvodnění každého haléře, který z naší kasy utratí.
Měli bychom každého starostu, zastupitele, ministra, premiéra hnát k odpovědnosti za každou zmarněnou korunu."
A nyní je ten čas na to ale. Kdo by měl podat podnět k trestnímu stíhání nebo dát odpovědnou osobu k soudu? Člověk, který na to má!! Kdo z obyčejných lidí má na to, aby se soudil s vlivnými? Proč to neudělají ti, kteří píší takovéto články,vše vědí a navíc mají na případné soudy? A poslední otázka. Kam by se měl občan obrátit? Na zkorumpovanou policii a soudy? Stačí se podívat na poslední jednání ústavního soudu a iluze o právním prostředí v ČR je tatam. Kdo z obyčejných lidí bude následovat Michálka? Kdo si dnes může dovolit být bez práce a tím bez prostředků? Poplácání po rameni ho neuživí!! Co pro takovéto lidi uděláte vy majitelé fabrik a živnostníci? Zaměstnáte je? Ne! Protože pokud byste náhodou udělali levou, tak by na to tito lidé mohli poukázat a to už by bolelo přímo Vás že? Ano umíme jen psát a klábosit leč ti, kteří opravdu mohou neudělají nic. Připojí se tehdy, když se do toho dá "lůza na ulici", protože pro obyčejné lidi se od střední třídy výše tento název velice rychle vžil. A potom bude teprve hrozit nebezpečí . Potom se tento hanlivý název rychle zapomene a bude snaha dostat se do jejich čela aby firma neutrpěla. Bohužel takto to bylo i v roce 89. Takže místo krásných článků je opravdu potřeba něco dělat a proto: Pánové!! Můžete začít!!
pana Tomio Okamury. Opět jej musím podpořit, stejně jako jeho články na blogu I-Dnes, zastávající se okrádaného živnostníka odsouzeného za postřelenení zloděje na 6 let za mřížemi. Proč se musí spravedlnosti u nás v ČR domáhat člověk s kořeny až v Japonsku. Proč to nedokážeme i my sami? To jsme už doopravdy tak rezignovaní a znechucení? Jsme, ale to neznamená, že nemusíme hříšníky hnát k zodpovědnosti. Podporuji!!!
Tak,jako v mém příspěvku k článku o mafiánských praktikách politických stran,i zde chci zdůraznit,že je nutno začít"se nebát a nekrást" již od praktik zastupitelů a radních( i starostů) ve střediskových obcích a v malých městečkách.Ano,chce to odvahu.Zde se všichni znají a nikdo není bez chyb.Tak se lze dočkat šrámů v podobě okamžitého napadání nejen ze strany dotyčného zastupitele,ale i od jejich příbuzenstva.A pokud takový příbuzný(či dokonce zastupitel)je současně např. zaměstnavatelem,je vyhazov často otázkou dnů.Ve všech případech zde platí ono známé"když chceš psa bíti…"–a jaká je obrana?Bohužel,a je to moje osobní zkušenost,zde pomůže pouze a jenom a opět to,že každý na někoho něco ví.A nebát se zde pak též znamená,nebát se okamžitě tvrdě pohrozit odplatou.Vím,je to neetické,ale v těchto´´malých´ poměrech platí tak trochu zákon džungle:buď jsem nahoře,anebo dole–neboli černobílé vidění.
Zakladatel této společnosti je z Vítějevse a jistě zná poměry v Březové nad Svitavou,ale také ví,jak to chodí v Letovicích,Kunštátě,Olešnici na Moravě,Bystrém u Poličky.A já to vím též.Mám na sobě šrámy za to,jak jsem se nebál v r.1989…ale to je dávno a navíc hlavně:Nyní jsme"jindy a jinak",i když NOVÁ TOTALITA JE REALITOU!
Pokud chceme dosáhnout a dosáhneme cíle a nastolí se nová,vpravě "občanská demokracie",nesmíme zapomenout ani na zlodějny"v malém" v našem okolí.Musím však zdůraznit,že nevyzývám k honu na čarodějnice a vyřizování si osobních účtů.Mějme stále na paměti,že pouze ve svobodné společnosti jsme schopni svobodně pracovat(podnikat,mít živnost,ale i spravedlivě zaměstnávat).Jak známo,ve Švýcarsku jim to k tomuto stavu demokracie trvalo téměř 400 let,platí tam nyní dané slovo a jeho porušení člověka diskvalifikuje (a zahanbí)i na malé vsi(znám velmi dobře osobně).Není toto principiálně stejné,o čem krásně píše pan Okamura?Nuže,pánové a dámy,začněme!!
Jiří Bednařík