„Může mně někdo vysvětlit, proč mám denně v poště hromadu nabídek na výhodné půjčky a na různé návody na zvětšení penisu?“ říká kolegyně Katka a znechuceně buší do tlačítka na klávesnici s označením Delete.

Pokud přidám své vlastní zkušenosti, tak nabídek na debetní kartu, které dojdou klasickou poštou (již s mými iniciálami a blahopřáním k získání výhodné platební karty), putovalo do koše již několik. Fór spočívá v tom, že nabízená super debetní karta je úročena plus-mínus 8-12 procenty měsíčně, a pokud to naivní důvěřivec lapený do nalíčené pasti neodhalí, zaplatí za každou utracenou stokorunu další stovku navíc na úrocích. Telefonáty typu „vyhodnotili jsme si vás jako perspektivního zákazníka, kterému můžeme exkluzivně nabídnout výhodně úročenou půjčku na cokoliv, a to bez ručitele“ jdou do desítek. To, co mě ale nejvíce překvapilo, byla nabídka mé vlastní banky, která mně nabídla hned dvě varianty půjček, a to i přes skutečnost, že jsem je o nic nežádal. „Dáme vám čtyři milióny na investiční podnikatelský záměr, úročený 8% nebo jeden milión na cokoliv bez prokazování účelnosti a návratnosti zapůjčených peněz, úročený 17%.“ říká mi do telefonu naše bankéřka. Přiznám se, že to mě teda fakt dostalo. Jak může banka nechtít vědět, co s miliónem udělám? Byly doby, kdy jsem bance musel zasílat ekonomické firemní výsledky jednou měsíčně, a teď nechce vědět nic… No řekněte, není na tom něco divného? Vidina dvojnásobného zisku zaslepuje bankám oči a případné ztráty zřejmě vysoké příjmy převýší. Důležitý je přece výsledek.

Ale pojďme nahlédnout do vod, kde poskytovatelé půjček loví své důvěřivé a naivní oběti nejintenzivněji. Musím konstatovat, že jako starosta a zaměstnavatel se dostávám do styku s případy, kde zůstává nad chováním institucí půjčujících peníze doslova rozum stát. Mladíkovi, který se na první pohled nemůže chlubit příliš vysokým IQ, půjčily peníze snad všechny instituce, které na našem trhu se spotřebními půjčkami operují, a dnes všechny svorně, jako jeden muž, proti tomuto troubovi vedou státem posvěcené brutální exekuce. Musím podotknout, že se nikdy nejednalo o vysoké částky, které si hloupé trdlo půjčovalo, vždy to bylo jen pár tisíc, nicméně dnes se výše nesplacených pohledávek (za pomocí bezohledných sankcí a lichvářských úroků) vyšplhala na milión a cifra roste závratným tempem dál. Paradoxem tohoto příkladu je, že na tomto zoufalci si už nikdo nic nevezme a lze na něm dobře demonstrovat, jak tyto instituce parazitují na neinformované, naivní společnosti a vyrábí jednoho bezdomovce za druhým.

Bankovní ale i nebankovní instituce už celá léta dnes a denně krmí národ nabídkami lákadel typu „snadný úvěr bez ručitele“ za pomoci médií, e-mailů, telefonátů, ale také prostřednictvím vylepených trhacích lístečků na kandelábrech. Výsledek tohoto parazitického chování je dnes zřejmý na každém kroku. Lidé si na spotřebitelských úvěrech, již půjčili neuvěřitelnou jednu miliardu. Podle mezinárodních měřítek se v Česku pohybuje 1,6 miliónu lidí na hranici chudoby, 90 000 nešťastníků na sebe vyhlásilo osobní bankrot a 21 000 osob ztratilo i střechu nad hlavou. Příčinu toho, proč lidé přichází o svůj majetek a mnohdy i o dům, lze dohledat právě v nastavení bezohlednosti současného systému, který ve své podstatě kalkuluje s tím, že důvěřivý občan půjčku nesplatí a věřitel se bez problémů zahojí na jeho majetku. Dalo by se to celé přirovnat k hmyzímu predátoru s názvem kudlanka nábožná. Ta stejně, jako současní lichváři, naláká svého druha na milostné dobrodružství a vzápětí ho (ještě před dokončením milostného aktu) bez milosti sežere.

Rád bych občanům poslal toto varování. Současný systém půjčování peněz je nemorálním svinstvem, které společnosti jako celku nepřináší žádný prospěch, ale jen škody a mnohdy i utrpení. Za tento stav je odpovědná politická reprezentace a nová Sněmovna by měla přistoupit k razantním krokům směřujícím k nápravě. Bankovní ale i nebankovní společnosti, které obchodují s penězi, se utrhly z řetězů státní moci a decimují jak státní ekonomiku, tak celou občanskou společnost. Současný úrokový systém je nehorázná lichva, která neustále devalvuje jakoukoliv měnu a společnost by měla přistoupit k revizi a postupné změně bankovnictví. Jednou z cest je jedna státem řízená centrální banka založená na neziskovém principu, která by měla jediný cíl. Finanční toky peněz směrovat přednostně do oblastí tvorby materiální produkce na podporu nových pracovních míst. Současný zavedený bankovní systém, přes který tečou peníze do ekonomiky, je zbytečným nenasytným mezičlánkem, který jen deformuje a brzdí společenskou prosperitu. Chce to jen odvážného politika „s koulema“.

Dovětek: Slova ředitelky jedné nejmenované bankovní instituce: Občané si myslí, že banky zrušily mnoho neoprávněných bankovních poplatků a že se jim uleví. Ale už netuší, že banky si tuto „ztrátu“ zkompenzovaly zvýšením úrokových sazeb…..

Petr Havlíček