Aktuálně bych rád přidal svůj postřeh ve věci Ukrajinských migrantů – „uprchlíků“ na našem území, konkrétně v Plzni.

Desátým rokem pracuji jako pochůzkář v Plzni a v uniformě jsem strávil téměř polovinu svého života.

Vlkovi, jako Plzeňákovi, určitě nemusím popisovat, jak to aktuálně vypadá v sadovém okruhu, kdy jsou parky v obležení skupinek mladých Ukrajinců a například v „Mlýnské strouze“ nenajdete od odpoledne volnou lavičku.

Kašny na náměstí jsou v noci obklopeny skupinkami, jak jinak než opět Ukrajinců, kteří si zde zřídili nálevnu pod širým nebem a lijí zde do sebe vodku a další alkohol. Okolí Boleveckých rybníků vč. přilehlých parků a odpočinkových zón též obsadili skupinky Ukrajinců, kteří zde s rodinami tráví celé dny, rozdělávají si zde ohně, vaří, odhazují odpadky a nerespektují zde snad žádná daná pravidla.

Noční směny jsou nyní ve znamení řešení podnapilých Ukrajinců, kteří se na benzínkách rozčilují, že jimobsluha nechce prodat další alkohol – jelikož jsou již hodně pod vlivem, a na místě se dopouští výtržností. Případně ty, kteří to již s alkoholem notně přehnali, převážíme na záchytku, nebo těm, kteří někde zakopnou o chodník a „rozbijou se“ zajišťujeme první pomoc a voláme záchranku. S výše uvedeným souvisí jejich vzájemné pošťuchování, potyčky a napadání, případně další narušování veřejného pořádku spočívající ve znečišťování veřejných prostranství a objektů, které je pro nás již jen takovým bonbónkem na závěr.Nechci házet Ukrajince do jednoho pytle, na začátku téhle „migrační“ vlny jsem v ulicích Plzně vídal i hodně „vyděšených“ maminek s dětmi a kočárky, ale i starších lidí, na kterých bylo vidět, že k nám dorazili ve chvatu a jen s tím málem co zvládli pobrat. Tito lidé byli neskutečně skromní a vděční za jakoukoliv pomoc či vlídné slovo. Ale nějak jsem tyhle lidi přestal potkávat v ulicích, a naopak mě přijde, že ti co zůstali, si z Plzně udělali rekreační destinaci a večery v parcích pojali jako jednu velkou párty.

Když tahle migrační vlna začala, a v Jagellonského ulici stály před Odborem azylové a migrační politiky fronty o 200–300 lidech, kteří zde čekali ve frontě, kolikrát dlouhé hodiny v zimě, dešti a někteří s malými dětmi, či kojenci v náručích. Překvapilo mě, jak někteří byli k sobě bezohlední neohleduplní.Většině chyběla jakákoliv ochota pustit před sebe a přednostně odbavit rodiče s dětmi a o místo ve frontě se tam byli schopni pohádat pomalu do krve. Nebýt tam naší trvalé přítomnosti, kolikrát by zde došlo i k fyzické konfrontaci a vzpomínám na to, jak jsme tyto děti nechávali alespoň chvilku se ohřát v našem služebním vozidle. Nedávno jsem byl též řešit krádež v obchodním centru, kde žena z UKR odcizila v obchodě s kosmetikou nějaké rtěnky a řasenky. Paradoxem bylo, že tato žena, kterou jsme následně řešili, měla na sobě značkové oblečení a z kabelky zn. „Prada“ při kontrole vyndala kromě dokladů též 8 balíčků se 100 USD bankovkami (v každém balíčku po 1000 dolarech), dále techničák od rok starého Land Roveru Discovery, ale nakonec mimo jiné i potvrzení o obdržení 5000,- Kč dávky hmotné nouze. Tady je asi něco špatně nemyslíte? Za sebe mohu říci, že nepatřím k těm, kteří se řídí interním doporučením: „být k ukrajinským spoluobčanům shovívavý“, ale naopak je řeším s plnou parádou, padni, komu padni, ať v dopravě nebo při narušení veřejného pořádku.

A naštěstí nejednám takto jako jediný, ale je nás podobně smýšlejících a jednajících více, i když aktuální situace na služebnách v Plzni je teď hodně špatná.

Ještě z doby před konfliktem na UKR, vím, že pokud jsme řešili případy napadení nebo potyčky, kde se tahaly nože, opět to byli v 90 % Ukrajinci. Při zjištění vážné trestné činnosti spáchané cizinci, zde opět spolehlivě převažují Ukrajinci. Mají to zkrátka asi v hlavě nastavený trochu jinak a ztrácejí zábrany mnohem rychleji. Ona už samotná komunikace s těmito osobami je jiná a problematičtější než s Němci, Slováky, Poláky, Rumuny či Bulhary. Nerespektují policii, naše zákony a vědí, že za běžné přestupky, pokud nezaplatí na místě, jsou defacto nepostižitelní a následně nedohledatelní.

A tohle tady teď máme v obrovském počtu a domnívámse, že do budoucna máme zaděláno na hodně velký problém !!!