Média sdělují, že si metylalkohol vyžádal již třiadvacátou oběť, a že další lidé jsou otrávení. No, jak se to vezme. Obětí je totiž podstatně víc. Ve skutečnosti jsou jich miliony. A před volbami budou jen přibývat.

 

Dříve bývalo informací poskromnu a nešířily se tak rychle. Lidé měli díky absenci řady spotřebitelských možností a spotřebních vymožeností více času a prostoru na jejich zpracování a šli víc do hloubky. Dnes kloužou mnozí po povrchu a do hloubky se jim přes to sílící znechucení a získané zkušenosti moc nechce. Média jsou plná mrtvých a otrávených metylalkoholem, prohibice, nebo komentářů oprávněně rozhořčených výrobců alkoholu i jeho prodejců z řad obchodníků nebo restauratérů. Politici se předhánějí v narychlo připravovaných nových regulacích a na tiskových konferencích nám představují různá možná řešení, která mají spasit naše životy a ochránit je před dalším pančovaným chlastem (jaký to bláhový sen při současné výši spotřební daně). Jenomže ví někdo při tom všem, slovy filmového klasika, kam se poděl mlíkař?

Bývaly doby, kdy se nepohodlní lidé zavírali do basy. Dovolím si ten blogerský luxus a vyslovím přesvědčení, že to z určitého úhlu pohledu bylo paradoxně férovější, než dnes. Zcela přesně totiž člověk věděl, na jaké straně barikády stojí a co ho za to čeká. Dnes zjevně většina lidí žádnou barikádu nevnímá a do vězení se za stání na jedné z jejích stran nechodí. Když není barikáda, nejsou přece ani její strany. A jaký je výsledek? Další paradox. Lidé sice nejsou v base, ale mlíkařů, které je potřeba alespoň v jejich hlavách skrze média myšlenkově uklidit, je podstatě víc.

Kam z médií zmizely před krajskými volbami kauzy Vondry, Parkanové, Kalouska, Bedla s Janouškem, Ratha, Palase, nebo Koudy? kde jsou investigativní články o financování politických stran, výběrových řízeních Krajské zdravotní, VZP, nebo zneužívání dotací lidmi napříč parlamentními stranami v regionálních radách regionů soudržnosti? Ne, vážení, pančovaný alkohol má na triku podstatně víc obětí, než nám říkají. Obětí této mediální manipulace je ve své podstatě každý, kdo se přestal ptát. Pro politiky jsou to miliony novodobých mlíkařů, které skrze média uklidili, aby se ptát přestali. Jen ten ze Skřivánků na niti v tom měl alespoň jasno…     
 

František Matějka

frantisekmatejka.blog.iDNES.cz