Čapí hnízdo vlastní moje firma, ale já sám jsem vlastníkem nikdy nebyl, hájí se vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO), který včera poskytl deníku Právo své vyjádření k aktuální kauze.

 

„Samozřejmě že jedna z mých firem vlastní Čapí hnízdo od roku 2014. Reagoval jsem na vaše tvrzení, že jsem přiznal vlastnictví Čapího hnízda až v roce 2014, což není pravda, protože já osobně jsem nikdy nebyl akcionářem ani vlastníkem Čapího hnízda. Stejně tak v době podání žádosti na evropskou dotaci v roce 2008 nebyla žádná firma Agrofertu akcionářem nebo majitelem farmy Čapí hnízdo,“ napsal Babiš ve vyjádření. Současnou kauzu označil za kampaň a politickou objednávku.

„Nynější kampaň je pomstou některých mých bývalých kolegů, kterou živí opozice, jež se na této kampani zviditelňuje. Zásadně odmítám spekulace spojené s mojí osobou,“ napsal Babiš.

Redakce Práva zaslala vicepremiérovi už ve středu několik dotazů, na které dosud neodpověděl. Právo po něm mimo jiné chce vysvětlit rozpor v jeho výrocích, když v nedávném dokumentu Matrix AB označoval Čapí hnízdo výlučně za svůj nápad, a nyní se k němu téměř nezná. Lídr opoziční ODS Petr Fiala včera znovu vyzval premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby se ke kauze postavil čelem. Premiérovo mlčení podle něj vysvětluje skutečnost, že v aféře je zapletený i člen ČSSD a současný náměstek ministerstva průmyslu Tomáš Novotný. Ten měl údajně v roce 2011 jako šéf dotačního úřadu odpustit Čapímu hnízdu miliónové pokuty.

„Ve standardních poměrech je totiž těžko představitelné, aby premiér mlčel k takto závažné kauze,“ uvedl Fiala.