21.10.2015    Hospodářské noviny    Strana 3    Události
Peter Gabaľ
Přesně před měsícem řešil předseda ANO Andrej Babiš rezignaci místopředsedkyně hnutí Radmily Kleslové a jako ministr financí vládě předložil návrh zásad zákona o výběru osob do řídicích a dozorčích rad firem s majetkovou účastí státu. Ten nyní smetla ostatní ministerstva.
Boj proti „trafikám“ byl jedním z jeho hlavních předvolebních sloganů a výslovným slibem hnutí ANO. Do svého programu ho převzala i vláda Bohuslava Sobotky. Za dva roky od voleb se téma připomnělo právě několikanásobným angažmá Kleslové nebo postem syna místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka v představenstvu Tepláren Brno.
Návrh zařadila vláda už do loňského legislativního plánu, ministr financí Babiš ho ale dodal až letos. „Nedivíme se tomu, návrh píší úředníci ministerstva, které by přišlo o neomezený vliv nad státními podniky,“ uvedl pro HN Nikola Hořejš z projektu Rekonstrukce státu, který Babiš loni požádal o pomoc s vypracováním návrhu. Jeho úředníci prý zákon napsat neumí. Iniciativa ale spolupráci odmítla, bála se obvinění, že si je „Babiš koupí“.
Z dvanáctistránkového záměru tvoří dvě třetiny popis situace a zahraniční zkušenosti, samotný zákon se vejde na jednu a půl stránky. Ostatní ministerstva ho opatřila 75 stranami připomínek. Požadavky na osoby navrhované do funkcí jsou formulovány natolik obecně a neurčitě, že k nim není možné zaujmout stanovisko, natož připravit paragrafované znění, uvedlo například ministerstvo práce a sociálních věcí.
Babišův návrh je nepřijatelný, tvrdí ministerstvo průmyslu a obchodu, vedené Janem Mládkem (ČSSD). Návrh podle něj vychází z nepřijatelné teze, že dosavadní výběr ředitelů a kontrolních orgánů vykazuje kriminální rysy. Právě Mládkův úřad je největším odpůrcem návrhu, méně hlasitě se proti němu staví také obrana a vnitro.