iDnes publikovala dne 3. května 2010 uklidňující článek O dluhu Belgie se nemluví. Je přitom třetí nejvyšší v Unii. V něm, mimo jiné, tvrdí: „Evropa ostře sleduje eskalaci problémů se splácením řeckých dluhů a mluví se i o hrozbě rozšíření do dalších zemí – především Portugalska, Itálie, Španělska nebo Irska. Nikdo ale nejmenoval Belgii, která má nejvyšší státní dluh hned po Itálii a Řecku. Proč?

Celkové zadlužení Belgie dosáhlo loni 96,7 procenta hrubého domácího produktu země. Znamená to, že země dluží zhruba stejně, kolik vyprodukuje za celý rok. Řecku s dluhem 115 procent HDP už nikdo nepůjčí a země má blízko ke krachu.
Belgii ale podle odborníků nic takového nehrozí. „Majitelé belgických dluhopisů vědí, že Belgie má mnoho prostředků, jak plnit své závazky, od majetku až po efektivní daňový systém, a také nemá problém s konkurenceschopností. Od druhé poloviny osmdesátých let máme zákon, který stanovuje, o kolik mohou růst mzdy ve veřejném i soukromém sektoru. Odvíjí se od výše platů v Německu, Francii a Nizozemsku,“ vysvětluje analytik belgické bankovní skupiny KBC Piet Lammens.
Belgie má od devadesátých let přísnou rozpočtovou politiku, která srazila dluh ze 140 procent vůči HDP pod 90 procent. Krize dluh zvedla podobně jako v jiných zemích.
„Neexistuje kritická hranice zadlužení. Všechno je to o důvěře, o zájmu o dluhopisy. Když se podívám na státy, které zbankrotovaly, tak 51 procent z nich mělo dluh pod šedesáti procenty HDP. Třeba Belgie, byť s velkým dluhem, důvěru má, proto zatím přežije,“ říká analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.
Belgie nefalšovala statistiky a neměla tak štědré sociální výdaje jako Řecko. Navíc má sice vysoký dluh, ale poměr deficitu rozpočtu k HDP byl loni šest procent, a to v době krize nijak výrazně nevybočuje. Šestiprocentní deficit má i Česká republika.
Belgická ekonomika je zaměřena podobně jako okolní země především na sektor služeb. Ty tvoří téměř tři čtvrtiny výkonu ekonomiky.“
Tak Belgie má důvěru. Koho? A v co? Servisní ekonomika s dominancí sektoru finančních služeb, domov EU a NATO uprostřed globální krize finančnictví. Pohoda. Neotřesitelné podloží babylonské věže plné neuvěřitelných zázraků, vizí, dynamického rozvoje, bohatství a příležitostí pro pár vyvolených, na penězovody přisátých …rukojmí U.S. Federal Reserve, otce i matky Evropského globalistického domu úžeru.
A teď ještě lepší vtip, tentokráte ze života:
„Whilst Russia dumped a $20 billion of Treasuries or 16 % of its remaining holdings, that “mystery buyer” in Belgium bought another $40 billion bringing its holdings to a whopping $381 billion or 80% of its GDP. Putting this farce into perspective, China’s and Japan’s U.S. Treasury holdings amount to 12 % and 18 % of their GDP, respectively. (Andrew Hofman „The Biggest Lie In History“http://news.goldseek.com/GoldSeek/1400248980.php)
Překlad: „Zatímco se Rusko v minulých dnech zbavilo U.S. státních obligací v hodnotě 20 miliard US dolarů, tedy 16 % svých devizových rezerv denominovaných v US dolarech, „záhadný investor“ z Belgie nakoupil tyto americké papíry v hodnotě 40 miliard US dolarů, čímž „obohatil“ belgické dolarové devizové rezervy tak, že vzrostly na celkově 381 miliard US dolarů, tedy na 80 % belgického HDP.“
Abychom tuto globalistickou „taškařici“ či “frašku“ (z dílny U.S. Federal Reserve – pozn. překl.) uvedli do perspektivy, podíl US státních dluhopisů na devizových rezervách Číny činí 12 % a v případě Japonska 18 %.“
Tento michlovsky pohodářský globalizační vtip, kterému by se nesmáli ani pověstní protagonisté úsměvných židovských vtipů v sestavě Khon a Roubíček, nabízí dvě hypotézy a jejich kombinaci, které hraničí s černým humorem :
a) U.S. Federal Reserve nemají pro svoje nesplnitelné papírové sliby uhradit dluhy do… žádné solidní a movité, důvěryhodné „investory“, kromě států, jejichž osud je spojen s osudem US dolaru, nebo politických a/nebo ekonomických protektorátů jako je třeba Japonsko, nebo Belgie. FED proto kupuje stále víc US papíru přes prostředníky za peníze z vlastních emisí, krytých prdy Wall Streetu a smradem vojenských základen ve 132 zemích světa. Image „safe heaven“ (bezpečné investice) bude FED hájit až do okamžiku bankrotu-defaultu a zavedení domácího dolaru, pro nějž již byl vynalezen posměšný název „Scheisse Dollar“ (zdevalvuje po etapách až o 80 % procent za jásotu Američanl) a mezinárodního dolaru, který si US bodáky zázračně uchová směnný kurz světové měny, nebo …“mamka“ vystřelí.
b) Belgie zřejmě plní úkol jaderné miny, vydíracího potencionálu pod zadkem neevropských pánů Evropské Unie, ve skutečnosti sluhů Kartelu centrálních bank. Ať již „kupuje“ americké iluze za své, na úvěr, či jinak, účetně nemá dluh kolem 97%, ale v okamžiku, kdy padne US dolar, o mnoho, o desítky procent více. Ani fiktivní dluhy se neodpouštějí, dokud není kudla na krku. S obyvatelstvem uvažujícím stále více o rozdělení země, se státem, který kvůli tomu už přes rok nemá ani vládu, a jak to tak z nákupů US papírů vypadá – ani ji nepotřebuje, se servisní ekonomikou závislou na existenci či neexistenci finančního kasína, není radno o další „noze“ světové hospodářské krize ani přemýšlet. Otázkou je, jak dlouho trvá ono Michlovo ZATÍM.
c) Kombinace obou předchozích variant, která má, stejně jako předchozí, stejnou vadu. Může uspokojit akorát PR managery globálního kasína, podvodníky, a úplné blbce. Ostatním snad dojde, že potřebuje-li provozovat impérium peněz takhle stupidní a průhledné hrátky, je to jasný signál, že je třeba finančně opustit budoucí bojiště, vletět bez meškání do krytu, zabouchnout za sebou a zalígrovat poklop.
Globální finanční systém skutečně stojí na důvěře, ale na důvěře Michlů a Lammensů to evidentně nebude. A ta skutečná důvěra v solidnost pánů peněz, zejména těch světových, ta zřejmě dochází. Avizovaný odchod Rusů a Saúdů od petrodolaru spláchne do kanalizace ten mediální michlovský zbytek. Jde do tuhého, nejen na Ukrajině.
A proto se opět ptám – koho, čeho, čí – má US dolar a/nebo Belgie, potažmo EU/ECB, bez jejíhož souhlasu belgická slepice nesnese vejce – důvěru?
A kolik toho US toaleťáku skrývají kufry pobočky Fedu jménem ECB?