Poctivý má platit za podvodníka, to není kapitola z Orwellova románu. To je nový nápad géniů, dlících na Malé Straně v Letenské ulici (sídlo Ministerstva financí).

Za plátce DPH, který má daň odvést, má ručit objednatel služby. Čili ten, kdo už jednou daň zaplatil, má ji za neplatiče zaplatit znovu. Je to zase jeden z článků řetězu, kdy stát trestá poctivé a upřednostňuje podvodníky všeho druhu.

Pokud se toto dělo na vrcholu pyramidy, kdy se jednalo o rozkradené miliardy, tak to mnohdy přímo člověka, kynožícího se v každodenním shonu za kůrkou živnostenského chleba, tak nebolelo. Teď to však bude jiné. Ti, kteří si nakupují služby, či snad dokonce i výrobky, nebudou platit 21 % DPH (pamatujete na sliby „nebudeme zvyšovat daně“?), ale 2x tolik, pokud ten, od koho službu koupili, nezaplatí DPH. Takže stát, který má všechny prostředky k tomu, aby daně účinně vybíral, nehorázně přenáší odpovědnost na soukromníka.

O tom, jaký je to šílený nápad, kdyby se dovedl do důsledků, přesvědčí tento příklad. Něco si koupíte, něco, kde jsou upři nákupu uvedeny vaše nacionálie – třeba auto. Prodejce nezaplatí DPH a po čase vás finanční úřad vyzve, že prodejce nezaplatil DPH, takže ji musíte zaplatit za něj. I když to je extrémní příklad, ale při „odpovědné“ práci současných „odpovědných“ i taková šílenost může ve svém důsledku nastat..

Nestačí, že zvyšováním daní se podvazuje jakýkoliv pohyb směrem k hospodářskému oživení, ale chtít na malých podnikatelích a živnostnících, aby sledovali rejstřík neplatičů, kterých je 28 tisíc a s takovými nenavazovali žádný obchodní styk, je naprostá nehoráznost a drzost státu. Obávám se, že mnozí z pravicově smýšlejících voličů, kteří svými hlasy umožnili vládu, která má k liberálnímu pojetí ekonomiky snad ještě dál než KSČM, si rvou vlasy. Zvláště, když se jich další nápady „černých čarodějů“ z Letenské bezprostředně dotýkají.

Takže, příště rozum do hrsti a číst volební programy a nenechat se omámit voňavou fajfkou.

Mgr. Petr Hanning

hannig.blog.iDNES.cz