Přesto, že se nás, občanů, nikdo nezeptal, zda si to přejeme, bývalý předseda Zelených Bursík spolu s tehdejším premiérem Topolánkem v tichosti připravili půdu pro realizaci dalších atomových bloků a současná politická reprezentace v tom pokračuje.

Atomová lobby si, jak se zdá, nebere žádné servítky a jde tvrdě za svým cílem. Prohlášení ministerstva průmyslu o tom, že výrobu elektřiny z atomu navýší 5x, je důkazem toho, kdo nám v Česku vládne. Hrůzné poučení z neblahých zkušeností z Černobylu a Fukushimy pro lobbisty jaksi neexistuje a opatření sousedního Německa je impulzem, jak svoje investiční ztráty dohnat u nás. Tvrzení, že naše země je seismicky stabilní, je zrovna tak naivní jako představa o tom, že radioaktivní palivo schováme do nitra země, a tím se ho zbavíme. Pokud pominu všechny přírodní katastrofy, které mohou naší zemi kdykoliv postihnout a ochromit zranitelnou centrální rozvodnou síť, a následně i atomovou elektrárnu, nemohu pominout skutečnost, že největším hrozícím rizikem je teroristický útok fanatických „magorů“ nebo vojenský konflikt. Velké energetické zdroje jsou při jakýchkoli vojenských nebo občanských nepokojích „první na ráně“. To přece víme jak z nedávné minulosti, tak ze současnosti.

Také nehorázné tvrzení ministerstva průmyslu, že do roku 2030 zcela odstoupí od výroby elektřiny ze slunce, je důkazem toho, že zmíněné ministerstvo je zcela v područí jaderných lobbistů nebo jsou prostě hloupí a netuší, kam směřuje výzkum a vyspělý rozvinutý svět.

Nové prototypy větrných elektráren již dosahují tři až pětkrát vyšší účinnosti a cena vyrobené elektřiny z nich se pohybuje hluboko pod cenou elektřiny z jádra. To podstatné je, že se vyspělý svět soustředí na pokrytí jednotlivých domácností a menších stavebních celků, tedy směřuje k decentralizaci, čehož se nesmírně bojí ČEZ a další velkovýrobci a dodavatelé energií. V Německu jsou již středně velká sídla, která produkují více energie ze slunce a bioplynu, než sami spotřebují.

Palivové články v kombinaci s fotovoltaikou jsou již dnes schopné zásobovat rodinný dům dostatkem energie bez toho, aby potřeboval být připojen na centrální rozvodný systém. Veřejné osvětlení je schopno fungovat za pomocí fotovoltaiky nebo větru zcela nezávisle na centrálních rozvodech.

Ve světě, ale i u nás, vznikají systémy ostrovních provozů jak samostatných domů, tak i rozsáhlých bytových komplexů. Říká se tomu Plusové domy. A to je, vážení, ta správná cesta k energetické svobodě lidstva. Všichni ti, co z nás dnes vysávají jak pijavice peníze za předražené energie, začínají „kopat“ a brzdit rozvoj technologií na bázi obnovitelných zdrojů. Na trh již dnes přichází technologie, které nám umožní být nezávislí na centrálních rozvodech elektřiny i tepla. Zatím jejich rychlému rozvoji brání jejich vyšší cena, která ale rychle klesá. Tou největší brzdou však jsou politici napojení na energetickou lobby.

Tito lobbisté velice důmyslně zablokovali rozvoj větrné energetiky, a to přes krajské úřady ministerstvo obrany a energetický regulační úřad. Všude ve světě dosahuje větrná energetika nebývalého rozvoje a v Česku je tomu přesně naopak. Fotovoltaiku „zařízli“ doslova ze dne na den. A to samé provedli i s bioplynem. Obnovitelné zdroje u nás produkují pouhých pár procent el. energie, ale politici nám tvrdí, že nám tato elektřina likviduje stabilitu sítě. Vždyť je to k smíchu. Oni z nás dělají úplné „blbce“. A smutné na tom je, že mnoho našich obyvatel jim tyto lži uvěřilo.

Japonsko chce do dvaceti let zcela decentralizovat výrobu elektřiny a tepla za pomoci vysoce účinných palivových článků pracujících na bázi etanolu a vodíku s kombinací a podporou fotovoltaiky.

A co my, Češi, necháme si postavit další atomovky?

Petr Havlíček