Nejprve trocha teorie. Ottova všeobecná encyklopedie – heslo: korupce. Korupce – úplatkářství. Zneužití veřejných zdrojů či postavení pro vlastní obohacení. Korupce porušuje formální principy veřejné služby, zásady rovnosti a transparentnosti politiky, podporuje zákulisní politiku, vytváří klientelistické sítě a kliky. Obchází zákony a transformuje politické strany do trhově nekalých subjektů. Vyvolává nedůvěru voličů v politický systém. Může posilovat vliv extrémistických politických směrů.

A teď trocha praxe. Pan premiér buď neví, nechce vědět anebo není schopen vědět. Ta první možnost je málo pravděpodobná, neboť mimo jiné dostává pravidelné informace z Bezpečnostní informační služby. To znamená, že buď nechce vědět anebo není schopen vědět. Obojí je pro naší zemi alarmující zpráva. Nuže, pane premiére, zkuste prosím popsat veřejnosti pozici vlády ke společnosti ČEZ. Před časem byl odejit GŘ Martin Roman, aby byl záhy dosazen do pozice šéfa Dozorčí rady. Znamená to tedy, že právě on dozoruje zájmy státu v ČEZ? Znáte podrobnosti vlastnické struktury Škody Plzeň a spol. Appian group? Znáte závěry zprávy z kontroly Evropské komise v ČEZ? Jak hodnotíte akvizice ČEZ na Balkáně? Jak hodnotíte tzv. motivační, respektive opční program pro vybrané manažery a členy statutárních orgánů spol. ČEZ? Znáte podrobnosti nákupů tramvajových souprav pro Prahu od dodavatele Škody Transportation a.s.? Znáte pana Markuse Buchela z Lichtenštejnska a jeho údajnou roli v projektu výstavby skladu použitého paliva? Máte podrobnosti o prodeji I+C Energo, dříve 100% dceřiné spol. ČEZ? Znáte majetkové přesuny v akvizici do spol. Mibrag? Znáte společnost European Energy and Resources Limited, registrovanou na ostrově Man? Máte informace o prodeji Plynárny Užín ? Víte o prodeji Energetických opraven Prunéřov? Znáte podrobnosti nákupů projektů fotovoltaických elektráren a skutečnou majetkovou strukturu původních vlastníků? Jak hodnotíte částku 100 mil. Kč ročně, kterou přispívá pan Martin Roman na soukromý projekt syna pana prezidenta? Jak hodnotíte výrok ministra zahraničí a místopředsedy Vaší vlády, že ČEZ spolufinancoval všechny parlamentní strany?

Mohl bych se Vás, pane premiére, ptát i na mnohé další záležitosti a jména. Mohl bych se Vás ptát např. na pány Rittiga, Oulického, Kocourka, Drobila aj., ale nejprve, prosím, odpovězte na to, jaký je vztah Vaší vlády ke společnosti ČEZ. Veřejnosti se to dotýká, neboť jsme všichni tak či onak závislí na odběru elektrické energie. A tak by nebylo na škodu sdělit veřejnosti i to, jaká je aktuální vlastnická struktura tohoto molochu. Chcete li, aby Vás daňoví poplatníci akceptovali jako reformního spasitele, který se protikorupčně a rozpočtově odpovědně o vše postará, pak nemůžete nereagovat na výše položené otázky. Jinými slovy, až budete zase zvyšovat daně, škrtat různé dávky atd., pak si prosím uvědomte, že pořádek musíte začít dělat nejprve nahoře. Jinak totiž Vaše protikorupční samochvála nepůsobí pouze nedůvěryhodně, ale i pokrytecky a de facto trapně. A navíc, jistě víte, že si ČEZké reality pečlivě všímá i zahraničí. Ani případná izolace v rámci EU Vás nezbaví odpovědnosti. Podklady pro Vaše stanovisko by Vám mohli připravit Vaši velmi dobře placení spolupracovníci, ostatně dřou přeci jako koně. A věřte, že k tomu stačí pro začátek jen otevřené zdroje.

 

Petr Havlík