Dejte dítě studovat na katolického kněze Toto by měl číst každý občan našeho státu
Chcete pro své dítě v budoucnu dobrou, skvěle placenou práci? Dejte ho na katolického kněze!
Dne: 18.12.2014

Předmět: Pane ministře financí A.Babiši
Dobrý den pane ministře, sleduji Vaše tažení na cestě pro co nejefektnější výběru daní a zatím dosaženým výsledkům tleskám. Ale chybí mi tam sledování nezákonných a nezdaněných příjmů církve. Když si jeden společensky unavený duchovní pustil hubu, jak se říká na špacír s tím, že on vydělává měsíčně něco kolem 120 tisíc, nevěřili jsme a došlo k dohadům, zda to může být pravda.
Sdělení faráře mě dost zarazilo tak následně den poté s čistými hlavami jsme se s přáteli dali do počítání a hle na co jsme přišli.

Plat od státu má 17 000 Kč, poté vybírá za různé úkony: křtění dítěte 800-1500 Kč, biřmování, svatby a podobné akce 1500-2500 Kč, sloužení mše za konkrétní osobu 1000-2000 Kč, svěcení hrobu 500 Kč, pohřeb 1500-2500 Kč, během nedělní mše se v průměru do kasičky vybere 4000,-Kč, něco zůstává ve velké kasičce zabudované v kostele v průměru 1500,-Kč a poté jsou zde různé dary starých věřících a příspěvky z obecního rozpočtu. Jistě,že v malých obcích budou příjmy slabší. Nelze však opomenout, že zde zase mají faráři minimálně tři kostely, tedy příjmy se násobí. A to jsou vše příjmy bez daní a FÚ o tom vědí ale nic neřeší.

Já se ptám proč? Nás nestydatě odírají na tzv. církevních restitucích a sami státu nic nedávají, dokonce i na povodně nic postiženým nedali. Běda, kdyby např. instalatér vzal 50 Kč bez dokladu a FÚ na to přišel následky by byly obrovské a možná takový podnikatel by musel skončit. Proč není církev kontrolována? Pokud vím podnikají v různých činnostech mají pily, pivovary, restaurace, hotely. Odvádějí daně alespoň tam? Nyní jim vracíte lesy- zde současná legislativa neumožňuje kontrolu a nahrává prodeji dřeva bez dokladů. Budou i řeza t na svých pilách a řezivo budou prodávat drobným odběratelům opět bez faktury tedy kontrola zcela žádná. Tedy se ptám, proč jednotlivé farnosti nevedou účetnictví a neodevzdávají daňová přiznání jako my ostatní občané? Pane ministře, chystáte a uděláte patřičné kroky k výběru daní i u církve?

Jan Bouček