Bezproblémová realizace projektu, dodržení jeho původního účelu a zejména náprava chyby v čerpání dotace v řádu dnů.

 

Právě to byly podle středočeského dotačního úřadu důvody, proč se jeho úředníci v roce 2011 rozhodli odpustit farmě Čapí hnízdo, patřící v současné době do holdingu vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), téměř celý postih v řádu miliónů za chybné čerpání padesátimiliónové evropské dotace.

 

Expert: Vylepšili si tím cashflow

 

Právu to včera řekl současný šéf Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy (ROP) Václav Chytil s tím, že šlo o standardní postup. „S ohledem na skutečnost, že realizace projektu proběhla plně v souladu s cíli projektu, monitorovací indikátory byly naplněny a výsledky projektu sloužily k plánovanému účelu, navrhl úřad prominutí 99 % vyměřené částky odvodu,“ konstatoval Chytil.

Původně měla společnost Farma Čapí hnízdo za porušení pravidel odvést zpátky do „eráru“ 3,7 miliónu korun jako tzv. vyměřený odvod a vedle toho ještě 2,5 miliónu jako penále. Nakonec ale zaplatila jen 37 tisíc korun a adekvátně tomu snížené i penále.

Pochybení, kterého se firma s tehdy za anonymními akciemi skrytými vlastníky dopustila, spočívalo v tom, že část dotace v rozporu s pravidly čerpala na základě předloženého daňového dokladu, který v tu chvíli ale ještě svým dodavatelům stavebních prací neproplatila.