Hesla, slogany a fráze. Precizně formulované i naprosto hloupé. Mnohdy nic neříkající a v drtivé většině lživé. Přesto jsme jimi ovlivňováni. Máme tak špatnou paměť?

Šance pro zodpovědné – používá modrá strana, která oškubává slušného občana, který ještě pracuje, odvádí stále se zvyšující daně a mlčí. Možná tím chtějí naznačit, že je čas na změnu a chtějí předat veslo těm zodpovědným. Škoda, že už nepíší, kdo to je.

To fialovomodrá strana, od začátku demokraticky parlamentní, používá dovětek „víc, než si myslíte“. Zapomíná ovšem na pravdivé začátky tohoto souvětí. Většinou plkají, že si naší důvěry váží, že je zavazuje. Místo toho by tam mělo být například: Krademe víc, než si myslíte.

Oranžády mají své Spravedlivé reformy, což v překladu znamená bezuzdné rozhazování peněz na všechny strany v zájmu pseudosociální solidarity. Mnozí ještě nezapomněli na štěpný verš: Třinácté důchody ze zisků ČEZ. Tam ovšem chyběla poznámka, že se to týká pouze několika vyvolených důchodců. Naštěstí to myslí upřímně.

Stranou s nejdelší tradicí hesel, jsou bezesporu komunisté. Ovšem poslední volby byly pod heslem S lidmi pro lidi. To je tak nekonkrétní, že se proti tomu nedá nic namítat. Snad jen, že komunisté měli být zrušeni již dávno, jako slepá ulička lidských dějin. Ono se to ale nedá udělat díky sametové domluvě o předání moci.

Věci neveřejné si podřízly větev samy, aby tak dokázali, že chtějí vyštvat z politiky všechny zkorumpované, padni komu padni. Politickým výsledkem je nová, demokraticky vzniklá parlamentní stranička, které maminka tvrdošíjně říká Lidl.

Je s podivem, že jako národ se chováme stále stejně. Stále dáváme hlas některé z velkých stran, aby náš hlas nepropadl a divíme se, že politika je stále větší svinstvo. Nedivme se. S těmito vyzkoušenými stranami se opět spojí pouze neschopní (či všehoschopní) lidé. Pokud jim dáte svůj hlas, naše republika bude zase o krůček blíže bankrotu. A občané budou mít hlouběji do kapsy.

 

Přitom řešení není tak složité. Volte strany a kandidáty, kteří nemají nic společného se současnými stranami, které nás vedou do záhuby. Máte dost důkazů o tom, že to námi nemyslí dobře a že jsou jejich hesla lživá. A podvod je přece trestný čin a v tomto případě je společenská nebezpečnost obrovská.

 

 

Petr Binder, ANO 2011, kandidát do Senátu v Praze 8