Podvedl vás někdo, nebo vás okradli, nechtějí vám zaplatit za vaše služby nebo zboží a hledáte oprávněnou pomoc v právu a zákonech svého vlastního státu? Připravte si hodně peněz, neboť stát vás v této tíživé situaci ještě oškube.

Od září tohoto roku se stát rozhodl zvýšit soudní poplatky ze 4% na 5% s odůvodněním, že tímto zvýšením odradí lidi od podávání žalob a justici se tak uleví. U většiny ostatních položek se navýšení vyšplhalo až o 50% i 100% původní ceny a někde ještě výše. K tomuto opatření údajně sáhlo ministerstvo spravedlnosti jen z důvodu omezení velkého počtu podávaných žalob a dalších nástrojů sloužících k dosažení spravedlnosti.

Tak, a tady to, občane, máš. Místo toho, aby ministr spravedlnosti vyházel všechny neschopné a zkorumpované soudce, kteří nejsou schopni hájit spravedlnost, zbaví se otravného občana zvýšením soudních poplatků, a v důsledku očekávaného snížení množství soudních procesů tak ušetří na výdajích.

Kroky, kterými se stát pomocí navyšování daní v rámci soudních poplatků snaží potlačit vymahatelnost práva, a znepříjemnění a mnohdy i znemožnění dostupnosti práva a spravedlnosti občanům, jsou špatné a špatný je i celý stát a jeho představitelé, kteří toto dopustili.

Proboha, kam jsme se to dostali?! Vždyť náš stát jde proti nám, proti vlastnímu lidu, který ale tento stát vlastní. Při poznání těchto nepříliš povzbuzujících skutečností se postupně začíná odhalovat pravá tvář politických cílů, morální odpovědnosti a úrovně myšlenkových pochodů naší politické reprezentace. A já si kladu otázku: Jak je možné, že něco takového někdo navrhne a poslanci a senátoři, tedy demokratické pilíře naší společnosti, to schválí? Jak to, že média, jakožto hlídací psi demokracie, nerozcupují takovéto neřádstvo ještě v zárodku?

Ze svého okolí znám mnoho případů, kdy občan nemá ani na zaplacení právníka, natož vysokých soudních poplatků a stát místo toho, aby posiloval právní stabilitu a umožnil občanovi právo vymoci, mu ještě „napaří“ vyšší poplatky. V minulosti nadělali naši slavní zákonodárci již mnoho podstatných chyb, tentokrát se ale jedná o selhávání samé postaty demokratických principů, tedy práva na dosažení spravedlnosti. A to je pro nás občany zřejmě velké varování před tím, co bude následovat příště.

Petr Havlíček