Česká televize, poté, co poreferovala o volbách na Slovensku, o cenách vajec a o předpovědi počasí na Velikonoce, se pustila do mimořádného tématu. Prý budeme dávat přes dotace peníze průmyslu, který teď podle pravidel trhu vydělává nejvíc. Tedy výrobcům zbraní.
Žijeme v humorné době. Oprav dům po babičce pro chudé je fakticky pro milionáře. Dotace na elektromobily ve výši až 200 tisíc je pro bohaté podnikatele, teď máme nakrmit i zbrojařské břichaté pány. Česká televize pohovořila o tom, že Evropská unie dá na dotacích zbrojnímu průmyslu dvě miliardy euro. Našemu zbrojnímu průmyslu připadne půl miliardy. Ne eur, korun. V reportáži pak jakýsi mužík ze zbrojovky pohovořil o výbušném efektu dělostřelecké munice, které se kvůli dotaci (ne díky, ale kvůli) vyrobí místo dosavadních 80 tisíc kusů 200 tisíc kusů ročně. No není to paráda? Je to paráda. Před kamerami se až k slzám štěstí dojali nad dojením populace ministr Síkela a premiér Fiala.
Teď základní otázka. Odkud bere Evropská unie peníze na dotace. Ano, z emisních povolenek… počkat, to jsou ty povolenky takový kšeft, že utáhnou veškeré dotace? Ale kdeže. To nám všem přes povolenky zdražili všechno (protože cena všeho vychází z energií) a pak přišli třeba za vaším sousedem a řekli – podívej, jak jsem hodný Fiala s Hladíkem, my ti dáme na opravu domu – a pokud byl soused nadšenec do klamavé reklamy, dali mu z peněz nás všech až jeden milion, přičemž, jak mi řekl architekt pod slibem anonymity, další tři až čtyři miliony si soused musí buďto půjčit (úrok je výhodný, no neberte to) a zadlužit se na desítky let, nebo sáhnout pro ty tři čtyři miliony do železných rezerv. Ten milion mu zaplatíme my, ale masku toho hodného a rozhazovačného si nasadí Fiala s Hladíkem.
Dotace pro zbrojovky pak půjdou ne z povolenek, ale rovnou z peněz daňových poplatníků. Nad rámec placení emisních povolenek.
Jsme ve válce, dá se to přece pochopit, ne?
Teď komická situace. Banky podle interních pravidel odmítají půjčovat zbrojařskému průmyslu (chcimíři jedni prokletí, nalezli už i do bank). Ba co víc, Novinky psaly i o tom, že zbrojovky mají dokonce problém mít u banky účet. Jejich práce je spojená s krveprolitím, s výrobou zbraní, míní banky a poukazují na neetičnost takového konání. Do věci chtěla zasáhnout i naše ministryně pro práčata Jana Černochová. Ta pro Seznam Zprávy pravila následující: „Pokud chceme, abychom alespoň částečně dohnali to, co se děje na východě od nás, pomohli Ukrajině a nemuseli vykupovat munici z celého světa, tak se musíme snažit toto změnit a prolomit,“ řekla v druhé polovině letošního února. Dva roky od vypuknutí války, které, jak pravil náš skvostný premiér, jsme součástí. Protože jsme ve válce. Jak vypadá Černochové „změnit a prolomit“? Z peněz notně zchudlých daňových poplatníků půjdou dvě miliardy eur pro průmysl, který na válce vydělává nejvíc. Tedy ten zbrojní.
Komická situace číslo dvě.
Když jsme v té válce, tak stojí stále ještě za povšimnutí, že huť Liberty z Ostravska už od října nepracuje. Přičemž si matně vzpomínám na informaci, že pokud se huť nerozpálí do čtrnácti dnů od jejího udržovacího pozastavení, nevratně se poškodí. Je konec března. Poslední informace z Liberty – huť prohloubila za jeden jediný měsíc svůj dluh o jednu miliardu aniž by najela na výrobu. Včera informace z deníku Náš region – návrat do hutě Liberty se odkládá. Přičemž huť je základní, vskutku základní výbava pro válku. Kanóny holt na pánvi podlité biomáslem neupečeme. I když, nevím, nestálo by za to se zeptat Ládi Hrušky? Když nemám huť, tak k táboráku hodím měchy z kozí kůže a ono to nějak půjde, kanóny budou.
Není v pořádku, že v současnosti jednomu z nejvýdělečnějších průmyslů budeme my, daňoví poplatníci, platit jejich kšefty se smrtí. Kšefty, které se jim mnohonásobně vrátí. Pro krásu ukrajinských děvčat to nedělají, pro prachy to dělají. A ty jim budou chodit ve velkých objemech. My budeme platit, oni budou kasírovat. Proč? To jsou občané už definitivně oslové, co se otřesou a nasypou do připravené čepice něco oběživa, kdykoliv nějaký pomatenec neví, kudy kam? To se to všechno a pořád bude házet na lidi?
Silně s tím nesouhlasím. Ať si to miliardáři platí ze svého, peníze se jim stejně vrátí měrou více než štědrou. Mělo by to platit pro Babiše, pro Tykače, pro Křetínského, stejně tak by to mělo platit pro zbrojní velkopodnikatele. Zrovna včera jsem řekl jednomu z potomků – ne, to nemůžeme koupit, všechno zdražilo a už na to prostě nemáme. Já tu větu říkám už pořád. No, tak ji začnu říkat ještě častěji, když teď budeme sypat miliardářům od obchodníků se smrtí.
Štěpán Cháb, Krajské listy