V tomto týdnu jsou s napětím očekávána data z Číny, která bude prezentovat aktuální vývoj HDP a hodnotu průmyslové produkce. Poté, co MMF v průběhu měsíce zhoršil výhled globálního ekonomického růstu pro rok 2015, došlo k výraznému poklesu hodnoty světových akcií. Ekonomickou výjimkou může být právě Čína, která, na rozdíl od USA, nemusí tolik reagovat na zpomalení zahraničních ekonomik. Čína je totiž součástí BRISCu, což je trh který disponuje obrovskou kupní sílou.

Pokud jde o kupní sílu, Čína má aktuálně největší ekonomiku na celé planetě, a to není jediná oblast, kde Čína překonala Spojené státy. Čína převzala roli lídra v celosvětovém obchodu, ve výrobě a spotřebě energie a logicky vyrábí více zboží než USA. Jinými slovy, éra americké ekonomické dominance se rychle blíží ke konci. Globální ekonomická síla se dramaticky přesouvá na východ, což bude mít obrovské dopady na konkurenceschopnost ekonomik EU, USA a dalších. Z pohledu HDP je USA stále číslo jedna, alespoň pro tuto chvíli. Podle MMF je však Čína aktuálně číslo jedna z pohledu kupní síly.

Ekonomický vývoj této východní země jde dopředu daleko vyšším tempem než se očekávalo a přeskakuje USA v oblastech, které řada analytiků očekávala až za několik let:
1. Když se podíváme na data dovozu a vývozu, Čína dnes představuje výrazně vyšší objem celosvětového obchodu, než je v možnostech Spojených států.
2. V roce 2013 prodalo USA Číně zboží v hodnotě 121 miliard dolarů, Čína však prodala USA zboží v hodnotě kolem 440 miliard dolarů. To představovalo největší schodek obchodní bilance v historii.
3. Čína je v současné době předním výrobcem zboží na celém světě.
4. Čína je v současné době číslem jedna ve výrobě větrné a solární energie na celém světě.
5. V roce 1998 držely Spojené státy 25% vývozního trhu v oblasti světové high-technology, Čína měla pouhých 10 procent. Dnes high-tech export v Číně představuje více než dvojnásobek vyrobených high-tech produktů v USA.
6. Spojené státy byly hlavním spotřebitelem energie více než 100 let, od roku 2010 tuto pozici převzala Čína.
7. Čína má aktuálně největší trh s novými vozy.
8. Čína má největší rezervy zahraničních měn.
9. Čína je největším producentem zlata na světě a zároveň největším dovozcem zlata.
10. Čína očekává, že se brzy stane globálním lídrem v oblasti patentových přihlášek.
11. Čína udělila nejvíce doktorských titulů v oblastí strojírenství.
12. Čína má nejrychlejší vlaky na světě a nejrozsáhlejší vysokorychlostní železniční síť.
13. Čína produkuje více než dvakrát tolik bavlny než USA.
14. Čína produkuje více než třikrát tolik uhlí a 11krát tolik oceli než USA.
15. Čína ovládá více než 90 procent celkové světové dodávky vzácných zemin.
Ekonom a držitel Nobelovy ceny Robert W. Fogel z University of Chicago vypočítal, že čínská ekonomika bude do roku 2040 třikrát větší než ta americká za předpokladu, že Čína bude pokračovat v současném trendu. Číňané používají část svého bohatství na nákup pozemků, a podniků v USA. Jdou však ještě dál, a pronikají do amerických služeb. Aktuálně obchodní skupina z Číny dokončuje nákup hotelu Waldorf Astoria v New Yorku. Vliv Číny se rozšiřuje, a otázkou je, kam až se jejich zájem a vliv dostane?