Populární herec Ivan Vyskočil (76) patří v umělecké sféře mezi bílé vrány, či chcete-li, černé labutě. Nebojí se říci nahlas svůj názor, a že rozhodně není v souladu s těmi, kterými nás krmí mainstream či vládní propaganda.

Není posranej, jak několikrát v následujícím rozhovoru padne. A mimochodem, jadrná čeština je zcela na místě. V odpovědích i otázkách. To předesíláme pro ty, kdo by si snad chtěli zakrývat oči při čtení některých z následujících vět…

Když jsem se nedávno bavil s jistým, a raději nejmenovaným, organizátorem protivládních akcí, stěžoval si na umělce, že »jsou všichni posraní«. Co vy na to?

Myslím si, že nejsem posranej…

Nemyslel vás konkrétně, ale umělce jako celek… Rozumím, jak to myslel. Heleďte, za komunistů jsem se samozřejmě bál. Taky jsem nebyl žádnej partyzán. Ale co už jsem vnímal jako přes čáru, bylo podepisovat Antichartu. Tu jsem nepodepsal. Ale nic se mi nestalo! Nebyl jsem v padesátých letech ani v Pionýru… No a myslel jsem si, že po roce 90 budu mít klid. A když pomalu sleduju, co se teď děje, a vzpomenu si, jak jsem cinkal klíčema a křičel »Havel na Hrad!«, tak bych si nejraději nafackoval! A koukám, jak jsme naletěli. Všem těm, kteří tady ten převrat zorganizovali. To bylo nejen StB, ale dokonce i KGB nebo CIA. Všichni se na tom nádherně podíleli a teď to vyplouvá na povrch.

Ale že to nabere takové grády, jako je absolutní nenávist vůči Rusku, to je nepochopitelné. Já necítím k Rusku žádnou nenávist! Byl jsem jeden z prvních, kdo letos jel autobusem pro Ukrajince. A když jsem viděl, že tam nechávají stát ty ženský, protože od nich chtějí úplatek, a ony tam stojí pět hodin s dětmi v náručí, tak jsem si začal o tom národu něco myslet. A zároveň jsem pochopil, že na ten úplatek budou mít jen ti bohatí. A takových tady máme nejvíc!

Možná jsou tu i takoví, kterým se opravdu něco stalo. Například jedna rodina, jíž pomáhal můj syn. A oni mu řekli: »Víte, s námi přišli taky lidi, co rozhodně vůbec vděční nejsou, a my se bojíme, že nás za chvilku začnete nenávidět.« No a ono už se to děje. Ale děje se to díky tý posraný politice.

Podívejte se na naši vládu! Už i oficiální noviny, a to nejsou žádné Parlamentní listy, přiznávají, že ženský můžou být v azylových domech nějaký čas a pak je musí opustit. Nemají kam jít, protože všechny byty zabírají Ukrajinci. Ale oni nemají jenom byty! Oni k tomu dostali zvlášť ještě všemožné výhody.

Podívejte se, celá moje rodina po roce 1969 emigrovala do Švýcarska. Pravda, Švýcaři taky pomohli Čechoslovákům – třeba sehnat byt nebo, spíše na dobrovolné bázi, vybavit domácnost. Ale dopravu zdarma rozhodně neměli.

Odsuď – pocuď! Museli hned začít pracovat a vydělávat. Že by měli výhody ve zdravotnictví, například u zubaře? To jim nedal nikdo, přitom Švýcarsko je bohatý stát. A my jsme stát s holou prdelí a jsme strašně štědří, posíláme zbraně, posíláme pomoc – no a na české lidi se tu, s prominutím, sere. Já tady potkávám žebráky a žádný z nich nemluví ukrajinsky! Nene… Dokonce jsem zažil i autobusáka, jemuž tam nastoupili Ukrajinci, ukazovali mu pasy a jako že pojedou zadarmo. Ten autobusák, taky Ukrajinec, vstal a začal řvát: »Že se nestydíte! Tady jsou lidi, co mají hluboko do žlabu, a vy vyděláváte prachy, cucáte ze státu a stydíte se zaplatit jízdenku za autobus?!« Samozřejmě museli zaplatit.

Nebo moje bývalá žena Anife tu měla cukrárnu a přišla jí tam paní, vyšňořená jak od Versace, se dvěma dětma. Snědly dorty a ona řekla, že to nebude platit a ukázala ukrajinský pas. To ovšem narazila – na Turkyni, že jo…? To byl tvrdý náraz!

Tohle by se prostě nemělo stávat. Protože Češi jsou ochotný a dobrosrdečný národ, ale když vidí takovouhle »pomoc«, tak ji prostě a logicky zarazí! Já osobně bych už nedal ani halíř. Fakt ani halíř!

Jenomže, a tím se dostávám k odpovědi na vaši otázku, oni nejsou posraní zdaleka všichni. To není pravda. Mně spousta kolegů píše: »Ivane, já s tebou souhlasím, ale já to nemůžu říct, já bych s nima nevydržel.« Promiňte, ale tím, co jste řekl, naopak platí, že jsou posraní. Mně to z toho jasně vyplývá… Uvědomte si, že herectví je jedno z nejzávislejších povolání. Jste závislý na tom, co vám kdo dá. Samozřejmě, že pánové jako Hřebejk a další, co jsou přisátí na těch cecících v České televizi, proti ní nebudou mluvit, to je jasné. Viděl jste mě v poslední době v České televizi, pokud to není starý film? Neviděl. Tak by ostatní dopadli jako já! Ale já si říkám, že za komunistů jsem hubu nedržel, proč bych ji měl držet teď! To už mě ani nenapadne. A navíc, já už zatahuju, co se mi může stát. Nanejvýš mě zakopou za hřbitovní zdí nebo v Ďáblicích do hromadného hrobu. Ale to už mi může být u prdele.

Takže, podívejte se, oni už se ozývají i jiní. Milan Drobný najednou promluvil, Michal Gulyáš taky dává články – no a u ostatních to zcela chápu.

Ale divil byste se, jak si mnozí umělci, když s nimi mluvím, myslí totéž co já.

Mimochodem, nedávno jsem se bavil s jedním z vašich hereckých kolegů a ten mi mezi čtyřma očima řekl: »To víte, umělci byli vždy prorežimní.« Souhlasíte?

To víte, že to tak bylo i před rokem 1989. Já vám ale řeknu ještě něco jiného. A ono je to legrační. Mně ten úžasnej pan Just, ten pablb,

řekl: »vždyť jste hrál komunistu«, a já jsem mu na to dokonce veřejně odpovídal, že jsem sice v jednom seriálu – Gottwald – opravdu hrál komunistu, ale v druhém zase gestapáka, a přesto s ani jednou z těch stran nemám vůbec nic společného.

Čili – vím, že za komunistů také existovaly tzv. blacklisty, jenomže jste se je nikdy nedozvěděl a ještě tam byly výjimky. Vy jste nesměl vůbec, nebo jste směl jenom něco, anebo jste směl všechno, pokud si vás vyžádal pan režisér, kterej byl silnej v kramflecích. Ono to tedy nebylo až tak hrozný, a mám dojem, že dnes je to o dost horší.

V čem?

Protože je to skrytý. Ano, za komunistů byla cenzura, no a byla veřejně přiznaná. Tohle jste nesměl, támhleto jste nesměl – a vy jste věděl, co můžete a co ne. Jenže teď to nevíte! Proto jsou ti herci taky takoví posraní, jak jste zmínil. Tady nejsou jasně dané mantinely, ale ti lidi o vás všechno vědí a jednou to na vás vytáhnou. Přesně jako když se dal do politiky pan Babiš. Najednou na něj vytáhli všechno. Včetně Čapího hnízda, které se tady táhne, já nevím, skoro deset let nebo bůhvíjak dlouho. Teď se to opět obnoví, když se přihlásil jako kandidát na prezidenta. Ale zatímco u někoho to vadí, u jiného, jako je generál Pavel, minulost překvapivě na obtíž není. Mně říkal pan Skála, že když zrušil kandidaturu na Hrad, tak se najednou dozvěděl, co všechno na něj měli připraveno, kdyby opravdu kandidoval. Kolik by toho šlo ven, aby ho znectili! To všechno teď smázli a najednou to začalo být jedno. Tohle, co se kolem nás děje, je takové plíživé, zákeřné, a proto to shledávám jako horší.

Éterem neustále zní slovo »dezinformace«. Dokonce na vašem profilu na internetové wikipedii je psáno, jak jste 28. října vystoupil po boku »dezinformátorů« na demonstraci na Václavském náměstí… Zaprvé není vůbec definované, co to dezinformace je. A podle mě největším dezinformátorem je pan Fiala, protože on tvrdí, že jsme ve válce, ale už mi nikdo neříkal, kam si mám jít pro plynovou masku, kde si vyzvednout pušku a kam se jít schovat do krytu. Tak v jakýpak válce jsme!? Buď tedy jsme ve válce, a pak na nás serou, a nebo v žádný nejsme, takže za dezinformace je potřeba napřed soudit pana Fialu, protože ryba smrdí od hlavy!

S tím úzce souvisí zakazování některých, údajně dezinformačních, médií. Co o tom soudíte?

To je ta skrytá cenzura, o které jsem mluvil před chvílí. Aspoň za soudruhů byla ta cenzura přiznaná. Ano, my tohle nechceme a tohle zakážeme, a když to či ono budete dělat, budete mít s námi problémy. Jenže tady to neplatí. Řídí to nějaká instituce, která to jako bude dělat, ale oni s tím jako nemají nic společného. Oni jsou to strašní demokrati! Ať jdou do háje s těma kecama, na které už nikdo neskočí, nebo na ně skočí jenom blbci!

Na oné demonstraci na Václavském náměstí, stejně jako na řadě dalších, padají hlavně slova o strachu z této zimy v souvislosti s energetickou krizí. Sdílíte tyto obavy?

Tady mně nejvíc vadí to farizejství, které tady je! My jsme v Evropě na špičce těch blbců. Všichni ostatní tak nějak vyjednávají, a vyjednají si, co potřebují, nebo nejsou tak horliví. Ale my jsme ty největší idioti v celý Evropě! Nejvíc mně vadí ten do očí bijící příklad, jak vyrábíme elektřinu za těch pětadvacet halířů, pošleme ji do Německa a koupíme si ji za 14 korun zpátky, nebo za kolik! Takhle by nemohl obchodovat ani starej Kohn!

Jedná se o klasický příklad toho, jak je to špatně. To přece nejde – my máme nejdražší elektřinu v Evropě, my, co ji vyrábíme! A uvědomujeme si vůbec, že celý ten Temelín začali stavět ještě za Husáka? To tu byli komunisti. A kdyby to ti komouši nepostavili, všechny ty Dukovany a tak dále, tak máme holý prdele! Co všechno se tady vybudovalo! A co naopak vybudovali oni za těch 32 let? Kulový! Akorát řeči. A všecko rozkradli.

Dám vám jeden příklad. Scházím se s Klubem 2019, což jsou samí zemědělci – kluci, co tomu opravdu rozumí. Narodili se v zemědělství, v selských usedlostech, a tak mají k půdě nějaký vztah. A oni vzpomínají, jak k nám po devadesátém roce přišli Francouzi, dívali se na naše zemědělství a

říkali: »My se vás musíme bát. Vy jste těžká konkurence, vy tady všecko máte.« A dneska? Houby! Snížily se stavy skotu, stejně jako stavy prasat, za chvilku nebudou kuřata. A jestli přestane proudit plyn, tak prý do dvou dnů všechna mláďata pochcípají, protože jim bude zima. A kafilérky nepojedou, takže vůbec nikdo neví, kdo to zakope. Protože když nebude plyn, nepojedou ani kafilérky. Všechno zkrátka souvisí se vším.

Nebudu mít krávy, a tak nebudu mít hnůj do země. Oni to mají spočítané, a třeba takoví Holanďani a Němci cpou do země daleko víc chemie než my. My na to máme furt ještě docela přísný normy ještě z dob komunismu a nemůžeme to tam takhle dělat.

Teď všecko dovážíme, například vepřový. Proč tady pěstovat prasata, když je můžeme dovézt přes celou Evropu? Divím se, že to těm ekologickým »Green dealům« nevadí. Napříč Evropou putují náklaďáky s prasaty. A všechna jsou krmená hormony, což se tady nedělá, nebo dělá jen v omezené míře. V tomhle všem mně ti zemědělci z Klubu otvírali oči, protože já jsem kluk ze Žižkova, který si v životě zasadil dvě mrkve a jednu ředkvičku. A teď vím, že když nemám krávy, nemám hnůj. Tím pádem tam není hmyz a ta půda je mrtvá!

A teď se podívejte, jak to vypadá, když vyjdete z Prahy. Kolik půdy je tam zastavěno debilníma skladama! Protože my jsme skladiště kravin z celé Evropy!

Navíc tady od roku 1990 není zákon o půdě a kdekdo si může s naší půdou dělat cokoli. Takže když nám to tady všecko koupí sudetský Němci, tak tady za chvilku budeme jako cizí lidi ve vlastní zemi.

To jsou všechno věci, které se člověk dozvídá na tom Klubu 2019 a které se zároveň píšou panu Fialovi. A on ve své ohromnosti pana profesora neráčí ani odpovědět, protože je arogantní. Fiala určitě není tak blbej, že by tohle nevěděl. Ale má holt jiné instrukce. On je premiérem Ukrajiny, ne České republiky.

Jak vlastně odborníci na Klubu 2019 reagovali, když slyšeli onu nezapomenutelnou větu pronesenou Petrem Fialou na letošní výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích? Totiž, že potravinová soběstačnost ČR není v našich podmínkách reálná… Všichni se chytli za hlavu, spadli ze židle a vyjádřili se o panu Fialovi, že má v hlavě míchaný vajíčka. Protože když jeho slova přetlumočíte poslednímu obecnímu idiotovi, tak i on vám řekne, že je to úplná hloupost.

To se snad pan Fiala zbláznil?

Soběstačnost je nesmysl? Odjakživa si přece sedláci pěstovali hlavně pro sebe. Měli pro sebe krávu, prase, koně a nějaký ten záhumenek a byli svým způsobem soběstační. A vždycky platilo, že rodina je předobraz státu. Jestli ten stát není soběstačný potravinově, tak je strategicky vydíratelný. Ubohej chudák stát, když je závislej na cizí pomoci!

A teď si vemte, kdy nám kdo pomohl? V roce 1938 u Mnichova? Nebo v roce 1968? Přišla tehdy nějaká pomoc ze Západu? Ani prd! To je, jako když tu byl covid a mířily k nám roušky, tak sem ani nedojely, protože si je zabavili v Německu. Košile je vždycky bližší než kabát a pokaždé by mělo platit: Napřed nakrm vlastní děti a z toho přebytku můžeš nakrmit i ty cizí. Tak to chodí všude v Evropě, jen u nás ne.

Proč tomu tak podle vás je? Často z úst kritiků zaznívá, že vláda poslouchá jen instrukce z Bruselu.

Oni nemají instrukce jenom z Bruselu. Mají je hlavně z Washingtonu. A proč tomu tak je? Protože oni nejsou naše vláda. Oni jsou nějaká protičeská, ukrajinská vláda cizáků, co poslouchají rady zvenčí. Proč to je v sousedním Maďarsku úplně jinak, proč to tam všechno funguje? I ti Slováci mají levnější elektřinu než my. Jak je možné, že Poláci se starají hlavně o svoje lidi, kdežto my na ně kašleme? A ty státy mají nízkou DPH na potraviny, nebo vůbec žádnou. Na rozdíl od nás. My prostě platíme ty příšerný prachy za každý máslo. Je zkrátka evidentní, že tady už bylo všechno ukradeno, tak teď je potřeba ukrást úspory lidí.

Pamatuji si, že jste na rozdíl od většiny kolegů v posledních prezidentských volbách podpořil Miloše Zemana. Ten v lednu příštího roku již podle Ústavy kandidovat nemůže. Koho nyní mezi stávajícími adepty na hradní křeslo preferujete?

Vlastenečtí kandidáti bohužel vesměs odstoupili, takže asi budu volit menší zlo, a tím je pro mě pan Babiš. Rozhodně ne Petr Pavel ani Danuše Nerudová.

Ta je úplně prázdná, a vůbec nevím, kdo ji tlačí. Zato u Pavla je to jasné – ten je tlačen z amerického vyslanectví. Toho tam cpou a fedrujou jak uhlí v dolech. Snad to ti voliči prohlídnou!

Ale dodávám, že Babiš pro mě ideální volbou rozhodně není! Velice mě dokáže zklamat, když se jedná o tom, jestli tady budou cvičit ukrajinští vojáci a ANO sklopí hlavu a odhlasuje, že jo, Jedině SPD se postavilo proti. Přitom je to vlastně takový náběh na základny cizích vojáků na našem území. A to prostě nechceme!

Čili je vám teď, z politických stran a hnutí, nejblíže SPD?

To samozřejmě je, i když bych si také našel nějaké výhrady. Hlavně si myslím, že by se ty vlastenecké síly měly nějak spojit. Jenomže bohužel každý chce být předseda nějaké strany, a tak se zatím nemůže stát, aby se to dalo dohromady, jako to dokázala ta prokletá pětikolka… A jak je možné, že se pětikoalice dokázala dát dohromady, když jde o tak rozličné strany, například v případě ODS a Pirátů? O KDU-ČSL ani nemluvě… Oni měli všichni jeden jediný program. A toho se drží celou dobu a jiný ani nehledají. Je to Antibabiš. To je spojuje. A mně se z toho vždycky dělá šoufl… Zatím jsme se bavili ryze o České republice, ale zeptám se i na mezinárodní situaci. Neznepokojuje vás? A co o ní vlastně soudíte?

Nevím, jestli si ji můžu dovolit hodnotit komplexně, ale co se týče Ukrajiny, řeknu vám, jak mi připadá to, co dneska předvádějí média. Jako by nám pustili film z půlky a nepřehráli nám začátek. Spousta lidí tak ani neví, že problémy na Ukrajině jsou už od roku 2010. A od roku 2014 se tam zkrátka umíralo! Byla to strašná spousta lidí, co měli ruské pasy, ale dovedete si představit, že tady u nás zakážeme slovenštinu? To přece absolutně nepřichází v úvahu! Taky proč bychom to dělali?

Ale oni tam skutečně zakázali ruštinu. Přitom tam mají tolik ruských občanů, jak se navzájem smíchali z dob Sovětského svazu. Že je tam likvidovali. A že tam staví pomníky Banderovi a kdejakému náckovi, co má za sebou Babí Jar.

Což všechno bohužel dělali Ukrajinci! A teď se k tomu máme hlásit? Těm máme pomáhat? To je přece vyloučený! Ono to tam nějak začalo a nějaký důvod to mělo. Nakonec to řekl přesně pan prezident Klaus: »Ono tomu Putinovi nic jiného nezbývalo.« Ano, nezbývalo. Vždyť celou dobu říkal: Nedávejte a nedávejte mi to NATO za vrata, to nemůže dobře skončit!