Husí téma nás neopustilo ani po tradičním svatomartinském hodování. Alespoň podle hlasitého kejhání mnoha potrefených hus na české politické pavlači to tak vypadá. Jde o reakci na nedělní televizní vystoupení podnikatele Andreje Babiše. Svým expresivním způsobem trefně popsal alarmující poměry v naší zemi. Nejbizarnější komentář jeho argumentů předvedl internetový „předseda“ véček Radek John. Nereagoval na velmi ostrou kritiku své „strany“, nýbrž se odklonil od tématu a zaútočil na jeden jediný výrok pana Babiše, kterému pak jen dofabuloval ďábelskou konstrukci. Přesně podle fízlovských pouček – nejprve vyrob nepříteli dehonestující nálepku a pak si do něj kopni.

Pan Babiš neřekl nic jiného, než to, že někteří Němci o Češích říkají, že jsou jako cyklisti, tedy – ohnou záda a šlapou. Chápu, že se to špatně poslouchá, ale bohužel to tak často bývá. Filmař, spisovatel, televizní pop star a příležitostný „politik“ John tvrdí, že je to výrok Adolfa Hitlera a tudíž…. – bacha na Babiše! Opět vedle. Pravdou je, že se tento výrok traduje již od dob Protektorátu a bývá přisuzován Reinhardu Heydrichovi. Naposledy jsem jej s velkou lítostí slyšel od jednoho přítele z Hamburku, který se divil tomu, co všechno u nás politické reprezentaci státu projde. Argumentoval tím, že u nich nedávno odstoupil ministr obrany jenom proto, že použil služební letadlo pro soukromé účely. Dovedete si to představit u nás? Kdo by pak zůstal ve vládě a v parlamentu? Můj německý přítel se ptal i na dlouhé vyšetřování švýcarské prokuratury a nechápavě kroutil hlavou. Stále mi kladl otázku: „Tobě a vám to nevadí?“ „Co dělají vaše média, vaši policisté, státní zástupci, soudci?“ Dokonce použil i to, že se někteří zahraniční investoři začínají ČR vyhýbat z obavy, že by se mohli stát obětí korupce, nevymahatelnosti práva a nevyzpytalelných pravidel hry. A na závěr mi řekl – „Víš, oni si dovolí jenom tolik, kolik jim dovolí lidé.“. Tak teď už můžeme čekat na to, až se bojem proti korupci začnou ohánět bezvýhradně všichni dnešní vládci a třeba vymyslí i inovaci ve stylu, když neukradneš, tak tě odměníme, samozřejmě z erárního, a na to bude potřeba dalších peněz od lidí.

Pane Johne, dejte si trochu husy a vaše oblíbené červené. Třeba se vám zlepší nálada a klesne krevní tlak. Miloš Zeman před časem napsal knihu s názvem „Jak jsem se mýlil“, možná jednou napíšete podobnou a mohla by mít titul:„Jak jsem sloužil a mystifikoval“.

Petr Havlík