Chtěl bych vysvětlit, proč jsou média potichu a neinformují. A tak se pokusím o jednoduchý rozbor a svůj vlastní názor. Prosím čtenáře následujících řádků o pohled na Český stát, i když budu mluvit a psát teď jenom o Islandu.
 

Island – severská země, kam se přesouvá výroba, která je velmi náročná na elektrickou energii (odlévání hliníku), a co je velmi zajímavé, že země se velmi začala angažovat ve  výrobě vodíku. Proč geotermální prameny a jejich převod přes elektrárnu udělaly z této země velmi zajímavý objekt zájmu spekulativního kapitálu.? Představte si, že Island se rozhodl stát Arabskými emiráty severu ve vývozu vodíku. Chce přestat dovážet ropu a svůj výrobní park předělat na vodík. Flotilu, traktory atd. Farmář vlastníci 50- letou turbínu, kterou zásobuje energií svůj statek a zbytek dodává do sítě, se rozhodne o vlastní výrobě vodíku pro své traktory a auta. Vládní zmocněnec mu radí co a jak. A hlavně budou potřeba peníze.

Banka je půjčí a sjedná si velmi dobrý a výhodný úrok. Tato informace se velmi rychle rozšíří. A začíná jednoduchý kolotoč v rámci takzvaných zákonů. Na ostrově spekulativní kapitál založí internetovou  banku, pomocí bílých koní vybere manažery, a TI se okamžitě napojí na vládu a na vládní stranu . Samozřejmě pustí sponzorský dar vládnoucí straně.  Do banky se začnou převádět elektronicky finance na vysoký úrok. Tento kapitál je jenom imaginární číslo a trezor je prázdný. Na investice Islandu je potřeba nepatrná část těchto peněz, ale přesto přitékají další pro stejný efekt. A teď se situace otočila a vkladatelé chtěli úroky a ony nejsou!! V této době slepá Islandská národní banka nemá informace o situaci a nebo je má zkreslené. Proč? Přeci přátelům, lobistům a sponzorům se věří.  A najednou bublina vybuchne.  Tesař, montér, matky, babičky, otcové se začínají ptát. Diskutují a je jim jasné, že někde se stala chyba. Kterou nezavinili svojí odpovědnou prací vůči svým rodinám a plnili své povinnosti vůči státu. A chtějí vysvětlení a po právu chtějí, aby byli pohnáni spekulanti a vládní činitelé k odpovědnosti. A hlavně, proč  by měli platit peníze, které nikdy nepřipluly na ostrov. Otázka je, kde jsou? Dovolím si tvrdit ukradeny na území Británie a Nizozemska.  Dvě referenda rozhodla o nezaplacení spekulativního kapitálu. I já bych se rozhodl stejně. Zde evidentně selhal bankovní dohled a vláda. A pak se musím zeptat, ještě jednou, proč nenesou odpovědnost ředitelé bankovních domů v Británii a v Holandsku? No přeci, i oni podcenili rizika. A vlády obou zemí jim ztracené peníze nahradily. Před 100-lety by obě námořní velmoci vyrazily s flotilou porazit a rabovat. Dnes na to máme jednu velkou organizaci, a tou je EU, MMF a další. Proč nestojí před soudem oni manažeři, vždyť politici jsou jimi sponzorovaní a politici ovlivňují vyšetřování, státní zástupce a soudy.

Vždyť trochu matematicky zdatný člověk musí uznat, že 300 000 obyvatel není schopno vytvořit slibovaný úrok internetovou bankou, když velká většina obyvatel je zaměstnána v kancelářích a část je v důchodě a proti nim jsou školáci.  A ten zbytek – pracující to „projedl“? Nesmysl. Opět se někdo na úkor někoho pěkně napakoval. Následek – propad islandské koruny z 1:50 na minimálně 1:300 k Euru. Takže dnes Islanďané nakupují vše 6 x dráž ze zahraničí a sami domácí produkci prodávají za stejné peníze mezi sebou i ven. Co to znamená? Že většina obyvatel už nevyrazí na letní dovolenou za moře.

Ano, začínáme všichni sklízet velkorysé rozhodnutí politiků v 70-letech odstoupit od zlatého standartu a neúnosné nastavování vysokých úroků. Současné peníze jsou jenom barevné papírky bez hodnoty. Hodnota je určována někde mimo nás na zasedáních finančníků a jimi vytvořenými ratingovými agenturami, které se stávají velmi dobře namířeným kanónem na příslušnou zemi.

Referendum Islandského lidu je pro nás nepředstavitelnou metou. Tvorba nové ústavy v obecné rovině totéž, bude to snad ústava pro lid a ne pro banky a spekulanty. Dnes i my jsme se zavázali k ochraně cizího kapitálu a kolik vlastníme bank, podniků a dnes už mohu říci i zemědělské půdy? Ano slepí a hloupí politici, kteří slyšeli a slyší jenom na cinkání drobných, rozhodli, že náš, již imaginární stát ručí – Karlštejnem, Teplickými skalami, Vltavou atd.

Kdo požene k odpovědnosti politiky, kteří v naší malebné malé zemi rozprodali majetek pod cenou, rozvrátili zemědělství a banky vložili do rukou cizinců. A ještě jeden dovětek, kdy bude dohnán k odpovědnosti ministr financí, který znehodnotil korunu proti dolaru – pan Klaus a další?

To, co udělal lid Islandu, je pro mě ukázka cesty z marazmu dnešní doby a hlavně všichni víme jedno, rakovina prolezlá systémem se musí léčit. Drastická léčba pacienta velmi bolí, ale to světlo na konci tunelu je nádherné. Je mi jasné, že část lidí to bude velmi bolet. Ale o to lépe budou volit a hledat těch cca 60 poslanců, na které si dohlédnou a budou je kontrolovat. Budou to lidé vyzrálí, budou vážit slova i své činy.

Náš stát již dnes je hodně shnilý, červi a houbou prolezlý kmen statné lípy s již olámanými větvemi. Ano, národní strom.  A tam někde u budoucího pařezu se krčí mladá lípa. A teď je na nás, zda tu starou necháme odříznout a začneme pěstovat novou, rovnou a hlavně krásnou, která i tomu poslednímu poskytne v letním vedru chladivý stín.
 

Ing. Vladimír Škoda