1
JAK VYHRÁT VÁLKU . PROTI MLOKŮM ?
Proti nepříteli, proti hlouposti, proti nespravedlnosti, proti bídě a chudobě, proti válkám vůbec? A dá se to? Z dialektiky víme, že všechno co vzniklo, musí i zaniknout. A válka je dílem člověka, on ji stvořil. A člověk je dílem společenských vztahů, tedy uspořádání společnosti. Změnit člověka? Aby neválčil? Změnit společenské vztahy? Aby nevytvářely podmínky pro vznik válek? A dá se to? Dá i nedá.
Války přinášely vítězům nová území, i bohatství které tam bylo. Včetně lidských zdrojů, jak se teď humánně říká. Válka tak byla ve své podstatě jedna velká loupež. Tak se zrodil i tzv. vyspělý Západ, na čele s USA. Okradli a vyloupili celé kontinenty, milióny lidí. A další milióny vyvraždili. Aby nezacláněli, aby se nedomáhali svých lidských a přirozených práv; žít na svém území, uctívat své předky, žít podle svých tradic, podle nimi chápaných božích zákonů. A těm, na které se usmálo euroatlantické štěstí, bylo dovoleno dělat otroky. A dali jim i hezké pojmenování: lidský dobytek. Líbí se ? Je to mravní, humánní a demokratické? Následováníhodné, naši dnešní spojenci? Zeptejte se miliónů Indů jak s nimi zacházeli Angličané když vládli jejich zemi. Nebo obyvatel Leningradu, a jejich potomků, jaká byla vraždíci blokáda fašisty z Německa. Dnes tak skvěle namnoženými na Ukrajině. Nebo miliónů Vietnamců, Iráčanů, Líbyjců, Syřanů, Srbů; kolik dalších států, či národů dopsat?
Je v naši lidské povaze, že pokud se nás válka nedotýka bezprostředně, že nás neohrožuje a neumírají v ní naši blízci, jsme více méně k ní lhostejní. A minulé války, a minulost spojená s jejich vznikem a průběhem? To takřka už vůbec. A když se k tomu nastaví i školský systém, pak se takové lhostejné (a pitomé) generace nad neštěstím válek ani nepozastaví. Dát zbourat pomník našim osvoboditelům, přejmenovat ulici či náměstí? Žádný problém. Ale na jak dlouho? Až se zločin a lež namnoží tak, že se stane obecní normou? UA, ia, ia. I sebevětší a supermoderní loď, když se přetíží nákladem, jde ke dnu. A v rezervě, jak to bylo u Titanicu, je srážka. S ledovcem, nebo s něčím mnohém větším. Němci si to vyzkoušeli u Stalingradu, pak v Kurském oblouku, a plavili se úspěšně poměrně dlouho.
Ještě horší je, když se o válkách lže; programově a věrolomně. Z technického hlediska jsou války útočné, nebo obranné. Ale válka má i netechnickou, to jest mravní stránku, a pak je to válka spravedlivá, nebo nespravedlivá. Obě válčící strany svým vojákům, i svému lidu budou tvrdit, že vedou válku spravedlivou. A dlouho tomu věří i ti, kteří jsou agresoři, kteří chtějí loupit a okrádat. Americkým vojákům válčicím ve vzdáleném Vietnamu také namlouvali jací jsou borci. Zpočátku i bez drog. Bojují přece za demokracii, za svobodu, a hlavně proti komunismu. Vsadil bych se, že ani jeden z těch kluků by z uvedených pojmů nevěděl vysvětlit nic. A možná je ani správně napsat. Pak ale přichází kritický moment, bod poznání, či vystřizlivění. Pak je i porážka vítězstvím. Pro ty další, aby se neumíralo. Kolik desítek tisíc, až na výjímky nevinných (a naivních), amerických hochů po návratu domů si sáhlo na život? Došlo na poznání pravdy? Jak to bude na, a po Ukrajině? Včetně žoldáků z mnoha zemí.
Války jsou i požehnáním. Pro koho? Pro výrobce zbraní a všeho, co k vedení války je zapotřebí. Americký president D. Eisenhower je pojmenoval: vojensko-průmyslový komplex. V kapitalismu je to dílo soukromníků, ctěných podnikatelů. Oni jsou ti, co prodávají a na válkach pohádkově bohatnou. Jejich synáčkové stoprocentňe nikde, jako vojáci, neválčili a neválčí. Na to jsou jiní, děti voličů vládnoucích stran. Nepoučitelní. Spirála smrti je velice prostá. K moci tito zákulisáci prosadí ve volbách své lidí, a nemusí umět ani napsat (opsat) diplomovou práci. Naopak, protože poznání je přítěž. Mravní také. Ti pak udělají všechno proto, aby k válce došlo. Jenom se domluví kde a kdy. Aby se prodávalo. Kupcem je přece stát, a masy voličů to zaplatí. Že ty
2
peníze budou někde scházet? To si píš. Válečná výroba je vždy inflační. Přinesete domu měsíční výdělek a půlku hodíte do kamen, kde shoří. A děláte to celá léta. A ještě se tím chlubíte. A vyzýváte sousedy a přátele, aby to dělali také, alespoň dvě procenta z HDP. Rozumíte tomu? Kapitalismus, vyhrazen pro blbce. Láteřil jsem, ale chtěně. Dlouhou dobu se to v jistém smyslu netýkalo USA. Dolar stačilo jenom tisknout, a inflace, s tímto kouskem papíru, se vyvážela do celého světa. Každý, kdo toto platidlo používal, podílel se na financování amerických válek. Éra blahobytu na tento způsob končí. Pro všechny zúčastněné! Proto ten běs kolem války na Ukrajině. A tato válka, bez ohledu jak dlouhá bude, pokud nepřeroste v jadernou, i s námi, svlékne americký dolar z jeho líbivé masky. Mejkap půjde pryč, a vyvalí se, hádejme co? Papír nasáklý krví miliónů mužů a žen, dětí, starců, ale i vojáků amerických a jiných. A ještě dlouhou dobu bude mokrý, od krve i od slz všech maminek světa, které pro blaho úzke skupiny zločinců, přišly o své milované syny a dcery. O mír a harmónii v duši.
Co myslíte, chtěl toto Stvořitel, světa viditelného i neviditelného? Na Ukrajině, podle veřejných informací, tamnější velení pravoslavné církve vyhlásilo Banderu za svatého. Jdou spálit milióny knih! Jdou upálit všelidské hodnoty, způsobem jako J. Husa. Aby poznání celých generací v nich uloženo, netížilo voliče svobodné a demokratické Ukrajiny. Nebo Ukra-viny? V Itálii se prodává víno s etiketami A. Hitlera, v pražskem marketu sedí v pokladni mladá Ukrajinka, s vytetovaným hákovým krížem na ruce. Polský státník prohlásí Hitlera takřka za strůjce demokracie v Německu. Tisíce zajatých ukrajinských vojáků jsou potetováni symboly fašizmu. A ne ledajakými. Představitelé světa kapitálu se při schůzce v Davosu chlubí tím, že se jim podařilo (!) zdecimovat lidskou populaci o víc jak 50 procent. Není to genocída? Neměli by být zatčeni a izolování od všeho živého? Je toto začátek, nebo konec jedné velké války?
Všichni vědí jak byl holokaust brutální vůči Židům, a ne jenom k nim. Jak to, že když je tolik důkazů, se stát Izrael a všechny Židovské obce světa, neangažují proti těmto skutečnostem? Zná někdo odpověď? Pane profesore Mešťane, Pavle, příteli, už si na nebesích, pošli alespoň SMS, jak to vypadá zhora, od Stvořitele. Předem ti děkuji.
Odchod petrodolaru z krvavé světové scény je spojen s mnoha riziky. Největší je již vzpomínaná jaderná válka. Pro věřitelé amerických státních dluhopisů, těch největších, Čína, Rusko a Indie to bude ztráta v biliónech. Obrovské číslo, kam se podíváš, samá nula. Tolik jich nesedí ani v našem, i milovaném europarlamentu. To se konec konců rozchodí. Mír za to stojí. Ale co těžko, navíc se to bude na Svět usmívat jako Smrtka z filmů Juraja Jakubiska, jsou americké vojenské základny. Podle různých údajů, přes osmset. Najednou, lidově řečeno, dojde žold. Nebudou peníze na boj za svobodu a demokracii. Co udělají tito profesionální zabijáci, vyzbrojeni a ozbrojeni, a nepotřební? A až dojdou zásoby, i hladoví a naštvaní. Budou válčit proti místním, loupit a drancovat? Bratislavo, Vídeň, Brno, Sliač, Prešov, jste připraveni? Nebo se přihlásí na místních Ouřadech práce? A zbraně naházejí do moře, a nebo do Vltavy, či Dunaje, jako ve Vietnamu?
Jsme před poslední válkou člověka? Traduje se výrok, že pravda je první obětí války. Pak je pravda i prvním pilířem míru, ne?! Když ten pilíř nezbouráme, nebude na čem stavět válku. Jsou politici světa připraveni znát pravdu o světě, o sebe, o svých voličích, o té většině, která je základem jejich moci a blahobytu? Kdo naslouchá lidem práce? Chtějí oni válku? Zbytky trosečníckých procent oblíbená madam na Slovensku si s více jak 600 tisíci hlasy vytřela zadní část svého paláce. I proto jsou na světě války, bída, chudoba, nespravedlnost, hloupost jako norma. Není zájem znát pravdu a řídit se ní. A pravda je i kategórii etickou. Naše konání, náš život nemůže být mravní, pokud budeme odmítat a popírat pravdu. O čemkoliv, a kdekoliv.
3
Mnozí znáte dílo famózního Karla Čapka, uvedeno v titulku. I tam se odmítala pravda, protože zisk, mamon, chamtivost a bezohlednost byla dána na první místo. Listopadem 89 jsme se dobrovolně, přes havlárnu, tam vrátili. Do starého světa; světa válek, vykořisťování, bídy, chudoby, nezaměstnanosti, do světa lží a zločinu. Do světa lovců perel. Jsme za to patřičně odměněni: neumíme žít, neumíme se radovat z těch nejdůležitějších, zároveň i nejjednodušších hodnot, ani je neumíme vytvářet. Čisté a nezištné přátelství, láska a pohoda v rodině, neamerický úsměv na pracovišti, dělat věci bez shonu a pod neustálym tlakem; neumíme posezení a klábosení jen tak, o počasí, o zahrádce, o králicích. O nás, o dětech, o rodičích, o sobě. Abychom byli spolu. Pro radost, ne pro peníze. Jako lidé, ne lidské zdroje. Jako kdysi. Jsme před poslední válkou lidstva. Je a bude osudová. Vyhrát se dá tím, že nebude, že ji zabraníme. Jak? Odpověď je již v předchozích řádcích, nejprve se musí vyhrát válka s kapitalismem. Zatočí on s námi, nebo my s nim? Jinak nás naženou do války, z které se nikdo, nejen živý, ale ani mrtvý, nevrátí. Lidé, bděte! Kdo to napsal a kdy?
Hlupákom stačí kapitalizmus. Múdry a čestní ľudia chcú viac.
5. júla, na Cyrila a Metoda, 2022 PhDr. Michal Dieneš, CSc.