Zkouším co nejpodrobněji sledovat dnešní vývoj na Ukrajině.

Nemám rád silácká gesta typu „odsuzuji Vladimíra Putina za jeho dnešní rozhodnutí rozpoutat válku na Ukrajině“, protože takové vyhlášení zajímá ruského prezidenta asi tak jako mě přemnožení pulců na Sázavě a nemají pro danou situaci sebemenší přínos. Raději zkusím nabídnout takovou zjednodušenou analýzu současného dění a nastínit možné řešení.

Tady jsou moje teze:

1) Odpovědnost za tohle rozhodnutí je samozřejmě jednoznačně na Putinovi. Bez ohledu na to, že jsem toho názoru, že kdyby západní svět lépe vyjednával, tak bylo možné tomuto kroku předejít.

2) Jsem přesvědčen, že dramatické projevy a uvalování ekonomických sankcí na Rusko nepřinese sebemenší posun. Putin s tím vším počítal a je na to připraven. Představa, že na něj Evropa či USA uvrhnou jakékoliv sankce a on se z Ukrajiny stáhne, je až dětsky naivní. Putin se rozhodl hrát vabank a je na tuto variantu připraven výrazně lépe než západ.

3) Kvůli utopickým projektům typu green deal a nesmyslným covidovým lockdownům je Evropa momentálně naprosto zásadně ekonomicky oslabená a případné sankce ublíží více nám než Rusku. Nadto je třeba si uvědomit, že zatímco Rus je zvyklý v bídě žít, pro západoevropany je ekonomická nouze v podstatě nepředstavitelným stavem, s nímž se nebudou schopni vyrovnat.

4) jsem také přesvědčen, že Putin se na tuto variantu připravoval již delší dobu a uzavření paktu s Čínou před několika týdny mu dalo definitivní jistotu, že už je dostatečně silný, aby k tomuto kroku mohl sáhnout. Po reakci Číny, která prohlásila, že „chápe přiměřené ruské obavy ohledně bezpečnostních otázek na Ukrajině,“ je naprosto zřejmé, na čí straně prezident Si Ťin-pching stojí.

5) aniž jsem tomu věnovali dostatečnou pozornost, vyrostl na východ od nás průmyslově-vojenský hegemon, kterému v současné době nemůže spojení Evropy s USA v žádném případě konkurovat.

A řešení? Jak už říkal Sun-tzu – pokud nemůžeš protivníka porazit, nebojuj s ním.

Jediná možnost je z mého pohledu vrátit se neprodleně k diplomatickému stolu a pokusit se vyjednat stažení ruských vojsk výměnou za bezpečnostní záruky pro ruskou menšinu žijící na východě Ukrajiny zaručenou vojenskou misí rusko-evropských bezpečnostních složek.

Bohužel jsem však přesvědčen, že zvítězí druhá možnost – silácká gesta všech možných významných i nevýznamných politiků a nic neřešící ekonomické sankce. Tato varianta přinese pouze to, že si Putin dojde až do Kyjeva. Jeho výrok, že „chce potrestat ty, kteří spáchali tyto zločiny“, tento jeho záměr jasně potvrzuje. Pokud chceme situaci na Ukrajině skutečně vyřešit, tak modrožluté stužky na klopě rozhodně stačit nebudou. Stejně tak jako jakékoliv sankce, které si vymyslíme.

Tato strategie totiž vychází hned ze dvou fatálních omylů – že se Rusko pod tíhou ekonomických sankcí stáhne a že jsme tady na západě stále vojensky silnější než oni. Bohužel obě tyto teze nemohou být pravdě vzdálenější.

I přesto však patrně bude zvolena tato varianta. Výsledkem bude to, že ukrajinský lid bude trpět, Evropa ještě víc zchudne a Putin získá to, pro co si přišel, byť za cenu dočasného poklesu vlastní ekonomiky.

A to ještě pevně doufám, že někoho nenapadne konflikt dále eskalovat – abychom to nakonec vojensky neodnesli i my.

A poučení pro budoucnost? Je chybou se ekonomicky oslabovat na úkor fantasmagorických nápadů lidí, kteří vůbec nechápou konsekvence svých jednání. Je chybou volit si do našeho vedení slabé lídry, kteří nejsou schopni předejít diplomatickými kroky vojenskému řešení. A je chybou podcenit kroky v mezinárodní politice, které umožnily Rusku s Čínou vybudovat blok, jenž má takový lidský vojenský a ekonomický potenciál, že mu Evropa není schopna ani na vteřinu konkurovat.

Lidově řečeno – zatímco jsme se věnovali blbostem, tak medvěd na východ od nás vyrostl a zesílil tak rychle, že jsme to nestihli postřehnout a teď už nemáme sílu nacpat ho do klece. Jedinou možností je, abychom jej svou inteligencí vmanipulovali do té klece zpátky. Jinak se může rozlítit tak, že nás tady všechny rozsápe na kusy.

A všem, kteří už řinčí zbraněmi a hledají silové řešení, vzkazuji jediné – silové řešení můžete logicky zvolit jen tehdy, pokud jste silnější než váš protivník. Jinak se pouze blamujete a Ukrajině tím vůbec nepomůžete.

Pokud chcete skutečně neprodleně ukončit tuto válku, tak se rychle posaďte za stůl a najděte mírové řešení.

Čím dříve na to přijdete, tím lépe.

Pro celý svět.