Téma: Andrej Babiš

23.9.2015    Mladá fronta DNES    Strana 6    Z domova

Ondřej Leinert

Radmile Kleslové se vymstila praxe, na kterou byla léta zvyklá.

Po sílící kritice podala rezignaci na pozici místopředsedkyně ANO.

 

PRAHA Pro Andreje Babiše to byl důkaz, že na tuhle ženu se může spolehnout. Když začátkem minulého roku ANO řešilo problém na Praze 1, kde stranickou buňku ovládli lidé napojení na někdejšího pražského primátora Pavla Béma, dostala Radmila Kleslová jednoduchý úkol: Vyřešte to. A novopečená šéfka pražské organizace hnutí ANO se už za pět týdnů mohla pochlubit. Odbojná stranická buňka byla zrušena a vzniká nová.

Stranu zná lépe než leckdo jiný. Už když byla za ČSSD místostarostkou Prahy 10, pomáhala hnutí hledat nové členy a přitom se neváhala pochlubit blízkým vztahem s Andrejem Babišem, který si s ním jako vlivná advokátka a politička vytvořila. „Pěstuje si tu pozici, že ona chodí k Babišům domů, děti jí říkají teto,“ vzpomíná bývalý pražský lídr ANO Jan Kasl, který kvůli sporům s Kleslovou z hnutí vycouval.

 

Osudný telefonát

 

Předsedkyní pražského ANO se stala jen týden poté, co do hnutí vstoupila. Síť kontaktů a spojenců měla už tehdy vybudovanou dokonale: zvolena byla jednohlasně. Když potřebovala něco zařídit, často jí stačilo vyťukat příslušné telefonní číslo. A tak učinila, když se dozvěděla, že někdo z dozorčí rady ČEZ se zajímá o její smlouvu na poradenské služby s energetickým gigantem a že z toho může být poprask, který by špatnou publicitou mohl odnést i předseda hnutí ANO Andrej Babiš. „Za patnáct let má ke mně šéf takovou důvěru, že ví, že to, co mu řeknu, tak je,“ chlubila se podle nahrávky zveřejněné serverem Neovlivní. cz svými konexemi u Babiše Kleslová členu dozorčí rady Lukáši Wagenknechtovi. A zároveň na něho tlačila, aby si jako „neformální vedoucí té skupiny“ – na mysli měla členy dozorčí rady ČEZ nominované ministerstvem financí, kde býval Wagenknecht náměstkem za hnutí ANO – udělal pořádek.

Wagenknecht si však hovor nahrál. V tu chvíli měla Kleslová vážný problém. „Ona nemá co volat členům dozorčí rady ČEZ,“ zlobil se Babiš. Přesto moc nenasvědčovalo tomu, že by na jednání předsednictva, které se konalo včera večer, požadoval někdo odvolání Kleslové z pozice místopředsedkyně hnutí.