Podstata každé prosperity je ukryta v dostatečném toku financí ekonomikou. Nejsilnější tok peněz musí být vždy orientován na oblasti, které vytváří pracovní potenciál s vysokou přidanou hodnotou, která přináší lidské společnosti rovnoměrnou prosperitu. Jedná se především o oblast výrobních závodů. Celá ostatní státní struktura musí být v rámci stability a vyváženosti ekonomiky vždy v podstatné menšině.

Podíváme-li se ale na to, co se ve skutečnosti děje s naší a celosvětovou ekonomikou, je zřejmé, že toto základní ryzí pravidlo přestává fungovat. Hlavní tok financí se ubírá do oblastí, které v žádném případě nemohou lidské společnosti zabezpečit dostatek pracovních míst, a hlavně vyváženou a plynulou ekonomickou celospolečenskou prosperitu.

To, co nyní všichni vidíme kolem sebe, je obrovský odliv financí ze sféry produkce do oblastí spotřeby státu. Důsledkem této zcela zřejmé politické hlouposti je náš státní dluh, který stát za dané situace již nebude schopen nikdy zaplatit. Další velmi výrazný aspekt propadu naší a světové ekonomiky je způsoben finančními korporacemi, které odsávají kapitál z oblasti výrobní produkce a směřují své investice do spekulativního kapitálu, tedy do kšeftování s penězi. Ten, kdo by měl být hlavním garantem prosperity národa, tedy stát, ve své postatě zcela selhal, neboť uvrhl naši zemi do dluhů a umožnil bankám přesunout finance do oblastí, které nepodporují ekonomický růst a tvorbu pracovních míst. Všichni vidíme, že náš stát, a nejen on, se dostal zcela do područí finančního byznysu, který má jen jediný cíl, a to je nehorázný bezohledný zisk. To ale znamená, že vláda a parlament se v podstatě stali vazaly bankovního průmyslu a veškerá rozhodnutí musí být vázaná na diktát bank. Tuto skutečnost lze jasně vidět na tlaku Francie a Německa na ostatní státy Eurozóny, aby se podílely na zalepení gigantického dluhu Řecka. A proč tomu tak je? Protože francouzské a německé banky v minulosti za stovky miliard nakoupily řecké dluhopisy. A co na to naše vláda a parlament? Poslušně ohnuli hřbet a platíme a ještě platit budeme. Na Slovensku se objevila jiskřička národní statečnosti a jak to dopadlo? Museli ohnout hřbet také a opět si budou muset vzít úvěr na dluhy Řecka, a to jen proto, aby, nedej bože, francouzské a německé banky „náhodou“ nezkrachovaly.

Banky v podstatě přestaly plnit funkci hlavního motoru zásobujícího ekonomiku penězi a soustředí se hlavně na obchodování na burzách prostřednictvím skupování státních dluhopisů a dalších peněžních machinací, které lidské společnosti nepřináší žádnou přidanou hodnotu. Je to jen snadný a nepotřebný byznys založený na lichvě a spekulacích. Jestli se domníváte, že české dluhopisy si koupili obyčejní občané, jak je to prezentováno v médiích, mýlíte se. Opět to jsou banky, které skoupily podstatný podíl, a utáhly tak našemu státu oprátku o kousek blíž směrem k jejich cíli- oškubat kohokoli, kdo se nechá nachytat na údajnou výhodnost jejich produktů.

Odliv a odepření peněz výrobnímu odvětví v tuto chvíli uvrhá tuto oblast do stagnace, zapříčiňuje bankroty firem a razantní úbytek pracovních míst. Tato bankami vyvolaná ekonomická nestabilita firem je dalším argumentem bank k odepření financování provozních úvěrů a financí do nových potřebných investic, což následně dále prohlubuje současnou recesi.

Ono je opravdu jednodušší vydělávat peníze jinak, než se starat o zaměstnance, zakázky výrobu, budovy a vše, co je součástí výrobního procesu. Kam ale vede jednostranný monopol lichvářských byznysmenů, to je patrné na současném stavu světové ekonomiky.

No dobrá, ale co s tím?
Je třeba si otevřeně říct, že současný systém je vlastně nereformovatelný, neboť v něm jsou zakomponovány prvky, které umožňují politikům spřáhnutým s bankovním průmyslem páchat ekonomický terorizmus
. Pokud lidé budou volit současnou politickou garnituru, která si chytře dělí občany na levici a pravici, nezmění se nic. Naše politická scéna je jen politickou fraškou a divadelním představením, které má navodit iluzi politického boje, ve skutečnosti to jsou jen loutky, které dělají pouze to, co jim bankovní korporace dovolí.

Možné jednoduché řešení
Pomineme- li potřebu změny politické zkorumpované garnitury, cesta, kterou se může lidská populace vydat, je zakotvit do ústavy zákony o trvalém toku financí ekonomikou, tak, aby se nemohlo stát, že by finance mohly být použity ke spekulacím a nekalým obchodům. Finance, které jsou umrtvené v burzovních obchodech, zahraničních kontech, sázkových kancelářích, kasinech, ale i na účtech střadatelů, bank, a hlavně ve všech spekulativních obchodech s penězi, jsou ve své podstatě tou hlavní příčinou hospodářských problémů lidské společnosti. Pokud peníze trvale protékají ekonomikou v oblastech, které tvoří přidanou hodnotu, nemohou prostě nikomu chybět. Pokud ale firmy jsou současným establišmentem přitlačeny ke zdi tak, že je pro ně výhodnější odvádět daně jinde, než ve vlastním státě a občan jen bezradně přihlíží, jak se každým rokem zvedají daně a náklady na energie prostřednictvím monopolu zvaného ČEZ, přičemž politici nejsou schopni prokázat své příjmy, je něco v nepořádku a není divu, že se to lidem nelíbí.

Co dodat na závěr? Pokud by všichni milionáři, miliardáři, a hlavně banky, používali svůj kapitál například tak, jako pan Babiš, který zaměstnává dsetitisíce zaměstnanců, odvádí našemu státu nemalé daně a nebojí se pojmenovat vše, co v naší zemi nefunguje, dařilo by se nám všem podstatně lépe.

Peníze nemohou z ekonomiky jen tak „zmizet“, ony tam pořád jsou, jen je třeba, aby sloužily všem lidem a ne jen hrstce bezohledných, chamtivých a zkorumpovaných neřádů.

 

Petr Havlíček

www.pozitivnisvet.cz