Televize překvapivě zveřejnila pořad o tom, že společnost Orlík, s. r. o, jíž devadesát devět procent vlastní údajně Karel Schwarzenberg, si jednoduše oplotila kus lesa, a tak zabránila dokonce turistům, aby mohli procházet po označené stezce. Ta turistická označení pak ze stromů odstranila. Rozhodnutí úřadu v Milevsku nerespektovala a přelízky, které měly umožnit turistům projít, odstranila. Odpor místních občanů pro ni nebyl směrodatný. Když se televizní reportéři obrátili na samotného »knížete pána«, odpověděl jim, že s problémem nemá nic společného, že nerozhoduje. Jenže on, podle televize, je majitelem společnosti Orlík, a to dokonce téměř stoprocentním.

Na webu se objevila informace, že stejný pán dostal dotaci na odbahnění svého rybníka taktéž v jižních Čechách. Mělo jít o peníze z Bruselu. Odbahnění se však nekonalo, namísto něj písek natěžený z rybníků se odvážel přes naše hranice, aby v Rakousku byl prodán nějakému kupci. Popotahován za zneužití evropských fondů za to nebyl nikdo.

Ve čtvrtek v pozdní večer paní Witovská Karla Schwarzenberga zpovídala, proč vlastně on s panem Kalouskem chtějí svrhnout předsedu Pospíšila z čela jimi založené strany a navrhují namísto něj pana Černína. Bavili se o lecčems, otázka na výše zmíněné kauzy však nepadla. Zda bude Černín či Pospíšil v čele jejich pidistrany, není důležité. Zda pan Schwarzenberg a jeho lidé se chovají arogantně ve věci oplocení kusu lesa, přičemž podle zákona kdokoli může vstoupit a pro své účely trhat borůvky či hledat houby, důležité je. Stejně jako to, že čerpal evropské fondy na účel, jenž neodpovídal důvodu jejich přidělení.

Jenže »knížepán z Orlíku« je součástí »kavárenské společnosti«, je jejich a jako takový se nemusí zpovídat za svoje »Čapí hnízdo«. Nikdo ho neodvolává z funkce předsedy zahraničního výboru Sněmovny, nevolá se na Václavském či na Letné po jeho odstoupení. Může dokonce přestupovat zákony, jako tomu je v případě zmíněného lesa, zneužívat evropské fondy, jako tomu bylo v případě jeho rybníků. Může všechno. Je jejich, je s nimi, je Karel s čírem, který sice už nebude kandidovat na prezidenta, ale který smí – na rozdíl od třeba premiéra Babiše – všechno.