To, co Andrej Babiš vychrlil na českou politickou mafii v pořadu Václava Moravce, nemá doposud v polistopadové historii českého státu obdoby.

Člověk, který je přirovnáván svojí houževnatostí, podnikatelskými výsledky a odvahou k Tomáši Baťovi, bez skrupulí otevírá českému národu oči, jak je náš politický systém prohnilý. Jeho rozhořčené emocionální vystoupení poukázalo na to, jakých rozměrů může politická zlovůle v naší zemi dosáhnout, a to především falešnou soutěží politických stran založenou na prospěchu a korupci. Podstatná část poslanců a senátorů, ukrytých za nestoudnou imunitou, řízená lobisty a schvalující zákony, které otevírají cestu tunelářům a podvodným machinacím s výnosy státu, se může oprávněně obávat o svoji politickou budoucnost. Jejich drzost a troufalost jde již daleko za hranice lidské morálky a neštítí se použít ničeho, co by jim mohlo pomoct k jejich vlastnímu blahobytu. Babišova razantní argumentace potvrzuje, že naše politická scéna „žere plnou hubou ze státního koryta“ a ještě u toho hlasitě mlaská, a to je pravé pojmenování současného stavu naší politické scény. Premiérovo ujištění, že se vláda začne zabývat ukradenými miliardami, o kterých nás Švýcaři již několik let informují, je ostudou a výsměchem celému národu. Liknavost, záměrná neochota a tisíce argumentů neřešení celé řady korupčních skandálů je ukázkou toho, co je současná politická garnitura zač.

Babišovy kritické výroky popudily značnou část politického spektra, a z jejich křečovitých útočných reakcí lze usoudit, že se trefil do živého. Nasvědčuje tomu i zoufalá panika potrefených kejhajících….. politiků, ale i blogerů, kteří bezhlavě útočí a zaměřují se na cokoliv, co by mohlo znevážit jeho osobu a dosažené nemalé životní úspěchy a děje se tak jen proto, aby zastavili odliv tolik potřebných voličů ze svých řad. Politici chválit Andreje Babiše, samosebou, zcela jistě nebudou a lze jen těžko předvídat, jaké špinavé intriky ještě vymyslí. Co je ale již dnes zcela jisté, je to, že český národ osobou Andreje Babiše dostává šanci na vznik nového občanského hnutí, které může být novou nadějí pro příští volby, neboť na současné politické scéně již volič vlastně žádný výběr nemá.

Petr Havlíček