Kontrolní otázka: kdo je v Česku prezidentem? Ano, jmenuje se Petr, ale není to Pavel. Po náhlém konci šéfky prezidentské kanceláře Jany Vohralíkové už konečně s jistotou víme, že skutečným prezidentem je multilobbista Petr Kolář, zatímco Petr Pavel lidu jen oficiálně nastavuje vlídnou prezidentskou tvář. Jo, takhle to dopadá, když lidi chtějí změnu.
To teď mimochodem zažíváme i s premiérem Petrem Fialou, i on měl být změnou k lepšímu. Změnou tedy je, o tom žádná, ale k horšímu. A stejně tak Pavel, ten sympaťák ve flanelce, co občas jezdí na motorce bez helmy, aby vypadal jako rebel, i když je ve skutečnosti lampasák zvyklý celý život jen plnit rozkazy a hlavně sám nepřemýšlet. Proto je plní i dál: na Pražském hradě mu je nyní velmi ochotně dává Kolář.
Ten už oficiálně není poradcem, protože to na Hradě trochu zpackali s jeho bezpečnostní prověrkou – už jen radí. Že je to hodně zlá fraška? No to tedy je – a už od začátku. A musí to tak i být, protože Pavel byl na prezidenta vybraný, jeho kandidatura přirozeně nevyplynula z jeho předchozí politické kariéry jako třeba u Václava Klause a Miloše Zemana.
Pravda, taky ani nemohla, Pavel žádnou neměl; celý život je „guma“. Pavla si kvůli jeho vítěznému potenciálu vybrala parta byznysmenů, kteří nám vybírají a platí i současné vládní politiky, jimž navíc někteří z nich platí i jejich média jako třeba Deník N, tituly vydavatelství Economia a donedávna i Respekt. Patří mezi ně například mladý miliardář Jan Barta nebo starší miliardář a tunelář Zdeněk Bakala.
První stál už u zrodu Pavla, druhý mu teď na Hrad poslal nového šéfa kanceláře Milana Vašinu. Ten k Pavlovi – nebo spíš Kolářovi – přišel přímo z Bakalova Aspen Institutu, jemuž doteď šéfoval. Po státní správě a částečně i vládě tak nyní Aspen, jehož miláčkem je třeba podfukář STANu Jan Farský nebo Danuše Nerudová, ovládl i Hrad. Klobouk dolů, tohle je na tak malou instituci proslavenou i profikecalem Tomášem Halíkem skutečný triumf.
Někdo s konspirační fantazií by to mohl nazvat i tajemným spiknutím, já zůstanu u permanentní privatizace moci zákulisní partou miliardářů, kteří prostě chtějí ovládat Česko. Na rozdíl od expremiéra Andreje Babiše, jenž vlétl do politiky sám osobně a způsobil si tím nemalé škody, před sebe jen dobrácky strkají loutky typu Pavla, Farského nebo Nerudové. S těmi pak zručně hýbou, jak zrovna potřebují.
Pavel sice stejně jako Fiala taky káže „hodnoty“, což je od někdejšího totalitního agenta a angažovaného komunisty totálně bezhodnotová fraška, hloupější lidé nejen z kulturní fronty to ale rádi slyší. A taková Eva Holubová u toho doma jistě i pláče. Tak jen pro pořádek: Kolář dlouho pracoval pro americkou lobbistickou firmu Squire Patton Boggs, která po celém světě lobovala za Putinovo Rusko.
I proto Kolář ještě v roce 2014 v České televizi hájil anexi Krymu i případné rozdělení Ukrajiny, o níž mluvil jako o ruském předpolí. Kdyby bývalý diplomat nyní nepatřil do správné „hodnotové“ party, přijde dnes o práci stejně jako třeba profesor politologie a taky bývalý diplomat Petr Drulák, který mimochodem nic podobného nikdy neřekl. Přesto mu pro jistotu ulevili od funkce Ústavu mezinárodních vztahů, který kdysi zakládal.
Jenže Kolář teď stojí na správné americké a ukrajinské straně, a proto řídí českého prezidenta. Aspen totiž všude hájí americké geopolitické zájmy, což v praxi znamená i řízení politiky v cizích zemích včetně Česka; to kdyby někde náhodou chtěli hájit své vlastní geopolitické zájmy. Ostatně kam poslali na „hodnotovou“ stáž mladého soudruha Farského, který chce být naším eurokomisařem? Samozřejmě že do USA!
A co Pavel? Ten je pro Američany úplně ideální materiál: bývalý agent Pávek teď udělá cokoli, aby ze sebe smyl hříchy Varšavské smlouvy a všechny přesvědčil, že pro americké NATO dýchá, i když doma s manželkou a bývalou politručkou z akademie Klementa Gottwalda vzpomínají na staré dobré časy, kdy se ještě nemuseli přetvařovat. Kolář nicméně správný kurs na Hradě jistí, jen kdyby náhodou.
A pravda, nemá s tím moc práce. Pavel je známý slaboch, jehož odjakživa přímo děsí dělat rozhodnutí. Takže je za něj dělá Kolář: ač bez oficiální funkce i bez vstupní karty na Hrad, vyhodil nyní na dálku i šéfku prezidentské kanceláře Vohralíkovou. Ta předtím zkusila „vyhodit“ jeho, když z něj udělala externistu bez vstupu, skutečného prezidenta ale nikdy nemohla přetlačit.
A poučení na závěr? Žádné není. Lidi budou Pavla milovat i dál.