Když majitel Liberty Ostrava Sanjeev Gupta (Gupta je Ind, žijící ve Velké Británii) v dubnu navštívil Prahu, policie nejspíš propásla poslední šanci ho vyslechnout nebo zatknout. A proč by to dělala? Po měsících vodění zaměstnanců a věřitelů za nos Liberty minulý týden podala insolvenční návrh a oznámila, že nemá peníze na výplatu mezd. Gupta není seriózním partnerem a je příliš úzce propojen s prodávajícím, skupinou ArcelorMittal (Mittal je Ind, žijící ve Velké Británii). Ta stále vlastní polovinu společnosti Tameh Czech, dodavatele energií pro Liberty a zároveň největšího věřitele.

Logickou otázkou, kterou by si policie měla položit, zda se Gupta z Liberty a Lakshmi Mittal z ArcelorMittalu proti Čechům domluvili, aby Liberty „vytunelovali“, což je výraz ministra práce Mariana Jurečky, který v lednu použil k popisu toho, co se tam od roku 2018 děje. Je načase, aby se orgány činné v trestním řízení začaly zabývat tím, že potenciálně jde o víc než jen typický průmyslový bankrot.

Deset miliard – to je suma, kterou Gupta vyvedl do zahraničí za čtyři roky. Když byl v dubnu v Praze, tak jednal s ministry Síkelou a Stanjurou. Když dojednali, Gupta beztrestně odletěl, a už nepřiletí. Síkela a Stanjura pak oznámili výsledek jednání – z 10 mld se do Česka nic nevrátí.

Tady už zůstává rozum stát. Darebáci kradou za bílého dne miliardy, ožebračují tisíce lidí a děje se něco? Neděje se nic. K čemu máme Odbor hospodářské kriminality naší policie. Čím se zabývá naše státní zastupitelství, pan ministr vnitra, spravedlnosti a další odpovědní? To už není ani banánová republika, to snad nemá ve světě obdoby. A pan premiér má plné ruce práce se zajišťováním vítězství Ukrajiny a likvidací Babiše. To jsou jeho posvátné krávy. Možná se časem ukáže, co se za jeho starostlivým snažením skrývá ve skutečnosti.

Dnes od noci stojí tisíce lidí před bránou v Ostravě a finanční úřad vyplácí mzdy – z našich daní!