Vážení, nevím jak vy, ale já tomu přestávám rozumět. Ať přijde jakákoliv vláda, vždy se v ní střídají ministři jak na běžícím pásu. Jejich odbornost, znalosti a hlavně zkušenosti v dané oblasti jsou většinou tak mizivé, že za svou, obvykle krátkou, ministerskou éru stihnou udělat notnou dávku kopanců, a tím připraví náš stát o pěknou sumu financí. To nemluvím o těch, co k tomu ještě kradou.

„Hloupý“ volební systém
Náš volební systém formou soutěže politických stran se příliš neliší od komunistického dosazování svých kádrů na řídící posty. Funguje to prostě tak, že pokud vyhraje strana nebo koalice volby, noví „panovníci“ vyhází původní osazenstvo a na „uvolněná“ místa dosadí své spolustraníky, bez ohledu na odbornost a profesní znalosti. Hlavním kritériem pro obsazování lukrativních postů je stranická knížka, popřípadě kamarádský, rodinný, někdy i sexuální vztah nebo také patřičná sumička do kapsy příslušného politika či úředníka. A tak se může stát, že nejlepším ministrem financí se stane chemik, ministrem obrany zpěvačka, ministrem průmyslu a obchodu felčar, ministrem kultury zubař, premiérem jsme tu už měli ajznboňáka, textilák řídí ministerstvo zemědělství, právník řídí ministerstvo životního prostředí, absolvent fakulty sociálních věd řídí ministerstvo dopravy, a takto bychom mohli pokračovat dál a dál. No prostě „Kocourkov“.

Politik „všehospasitel“ alias Brouk Pytlík
Drtivá většina našich politiků prostě nemá žádné kvalifikační a zkušenostní předpoklady pro řízení státu. Oni umí dělat politiku, ale řídit stát k prosperitě neumí téměř nikdo z nich. No kde by se to také naučili, když celý život jen úspěšně politikaří. Náš stát je téměř dvacet let ve ztrátě a oni se tváří, že je to v pořádku. Můj nedávný rozhovor s bývalým ministrem financí a členem NERVu o našem 1,5 bilionovém státním dluhu vyzněl asi takto: „V podstatě není problém tento dluh stabilizovat a posléze učinit taková opatření, aby se mohl začít splácet.“ No to mně pan exministr vyrazil dech. Proč to však už dávno neudělal on či jeho následovníci, to jsem se od něj nedozvěděl. Vážení, to, co nám tady posledních dvacet tři let vládne, je totální politická neschopnost, které nezáleží na ničem jiném než na tom, co ze svého politického postu „vyrazí“.

Stát je „firma“ a je třeba, aby ji řídil zkušený manažer
Zastávám mimo jiné funkci neuvolněného starosty, a když jsem byl před devíti léty zvolen starostou, velice rychle jsem zjistil, že řídit obec je podstatně jednodušší, než řídit soukromou firmu. Obec své peníze nemusí pracně vydělávat, tak jako firma, ona je prostě dostane přidělené z daňových výnosů a dalších poplatků a může je jen rozumě utratit. No a stát je na tom stejně. Je jen třeba umět podpořit tvorbu HDP, který se tvoří ve firmách a výdaje usměrnit tak, aby nepřesáhly příjmy. Takhle jednoduché to je. Když poslouchám politiky, jak mistrně krmí národ odbornými výrazy typu „makroekonomické ukazatele“ a přitom nedokážou hospodařit alespoň s vyrovnaným, když už ne přebytkovým, rozpočtem, tak je mně z nich špatně. Vážení, vládnou nám hloupí, neschopní, nebo spíše všehoschopní, šlendriáni.

Čeho politici nejsou schopni
Každý manažer nebo majitel firmy velice pečlivě vybírá a testuje své zaměstnance, aby byl schopen obstát v konkurenci a při obsazování manažerských míst je proces ještě náročnější.
Pro názornost uvádím. Když odcházel do důchodu můj ekonom, který u mne pracoval 18 let a nikdy mě nezklamal, vypsal jsem výběrové řízení. Z 25 uchazečů přicházela v úvahu jen jediná osoba, ostatní byli „nepoužitelní“. Na obci mám již pátou účetní, ta poslední dělá práci, kterou předtím vykonávaly dvě pracovnice, a ještě k tomu vede účetnictví obecním Technickým službám. Prostě, na odpovědných místech musí být odpovědní a hlavně schopní lidé. Našim politikům je však zcela jedno, koho obsadí na post ministra, hlavně, že s námi drží basu. Konec konců, i když to je nezkušený trouba a nikdy žádnou firmu neřídil a o dané oblasti toho také moc neví, je to přece jedno, protože z cizího krev neteče. A v tom se politici mýlí, protože ona teče a je to naše společná krev.

Chce to stranu, která se zaručí zkušenými odborníky
Před minulými volbami se na naší české scéně objevilo občanské sdružení s názvem Vyměňte politiky a sklidilo u občanů velký ohlas, já bych si dovolil jejich název pro další volby poupravit- Vyměňte politiky za odborníky. Dle mého názoru by bylo správné, aby politická strana, která vyhraje volby, měla povinnost vyhlásit na posty premiéra, ministrů a všech dalších vysokých, ale i řadových, úředníků výběrové řízení. Ať každý předloží svoje vize o řízení státu, rezortu a všech dalších oblastí. Ať každý uchazeč předloží evidenci o svých řídících zkušenostech a znalostech spolu s podrobným životopisem, a to veřejně, aby i občané měli přehled a kontrolu nad tím, kdo že nám to bude vládnout. A při tomto zcela otevřeném výběrovém systému si můžeme položit otázku, k čemu nám jsou politické strany. Proč se vlastně neuchází o posty na presidenta, premiéra, ministry jednotliví uchazeči v přímé volbě? Mám takový dojem, že ze současných politiků by se na tyto důležité posty nikdo nedostal. Oni se totiž mohou chlubit jen tím naším státním dluhem, nic jiného totiž za 23 let nedokázali.

Jsem přesvědčen, že přímá volba na všech úrovní řízení našeho státu je tou pravou cestou k nalezení správných a potřebných lidí, kteří by byli schopni řídit náš stát qa vést jej k prosperitě. A po těchto úvahách mě napadá:K čemu vlastně máme politické strany?


Petr Havlíček
www.pozitivnisvet.cz