50 tisíc, 230 tisíc nebo milion měsíčně? Je to jedno, protože základy problému jsou úplně jinde. Člověk si stejně rychle zvykne a parlament rozhoduje o takových částkách, že ani milion měsíčně nezaručí konec okrádání České republiky a jejích občanů.

Řekněme, že máte 25 tisíc měsíčně. Tomu, jste-li alespoň trochu při smyslech, přizpůsobíte své měsíční náklady. Najednou se stanete poslancem a z 25 tisíc je 50 nebo 100. Nějakou dobu jásáte, kolik Vám toho každý měsíc zbude, jenže za čas zcela přirozeně přizpůsobíte této sumě své pravidelné náklady. Naprosto stejně to funguje s každým dalším růstem příjmu. Je to zcela přirozené a není na tom nic špatného. Dobré je, když to umíte i opačným směrem. Najednou totiž přijdou další řádné volby nebo hrozba voleb předčasných a zatímco měsíční náklady poslance zůstávají, představa, že poslanec už nemusí být zvolen a jeho život se vrátí zase zpátky, se stává noční můrou. Podlehne? Nepodlehne?

Nikoli výše platu či odměn poslanců, ale objem jimi přerozdělovaných peněz, přílišná práva rozhodovat o každodenním životě občanů a absolutní absence osobní a hmotné odpovědnosti za jejich práci jsou pravým důvodem politické korupce a zákonů šitých namíru vyvoleným. Celý parlament, tedy sněmovna i senát, nás stojí ročně necelé dvě miliardy korun. Pokud bychom tuto sumu znásobili třeba 3x, stále to bude kapka v moři oproti penězům, o kterých rozhoduje. Ne, výše platu nehraje u poslanců ani senátorů roli, rozpočet České republiky nezachrání a peníze občanů už vůbec ne. Je to jen hra, mající za cíl v médiích zmenšit prostor, na který by se jinak vešly daleko důležitější informace z oblasti nikoli za kolik, ale o čem a s jakými důsledky pro lidi v zemi rozhodují. Problém nestojí na otázce kolik za to mají dostávat, ale o čem a v jakém objemu mají rozhodovat za Vás. Zloděje totiž dělá příležitost, kterou mu dáte.

Daleko důležitější tedy podle mě je „o čem všem mají opravdu rozhodovat“ a ne „kolik za to mají poslanci měsíčně dostávat“. Až se ve společnosti natočí diskuse konečně tímto směrem, vyřeší to řadu problémů, jejichž původ je v příliš velké síle práva státu vůči občanům. Práva, které není vyváženo odpovědností těch, jež skrze stát ona práva vůči občanům uplatňují. Snížení míry korupce pak přijde samo jako bonus.

František Matějka

frantisekmatejka.blog.iDNES.cz