Mám oblíbený citát – jak dokázali Egypťané vystavět tak masivní stavby? Měli masivní biče. Ideální stát má mít jasná a pevná pravidla – a za jejich porušení musí přijít okamžitý trest. To není volání po diktatuře – to je volání po vládě práva. Tomu kdo nekrade, nepodvádí nic nehrozí.

V naší zemi se masivně krade – už jsem popisoval mnoho zlodějen -teď mi do schránky přišel popis další – tentokrát ze zdravotnictví – dealer farmaceutické firmy popisuje úplatky lékařů – v podstatě všem za to, že předepisují drahé léky – čím více předpisů tím více peněz do kapsy. Samozřejmě bez ohledu zda jsou třeba nebo zda není jiný lék levnější.

V USA to funguje jednoduše – lékař předepíše účinnou látku a vy spolu s lékárníkem si už vyberete značku na kterou máte peníze. A nejen to, lékař předepíše přesný počet tablet – takže nedostanete balení po dvaceti či padesáti pilulkách, ale odsype vám přesný počet.

Co tam v USA mají ještě? Nemají zákony na kdejakou blbost. Soudce – volený člověk zodpovídající se pravidelně voličům, tu soudí hlavně podle svého zdravého rozumu. V deset ráno spácháte přestupek a za hodinu jste odsouzení a v příštích deseti minutách jste za katrem – ano za katrem a to třeba i za překročení povolené rychlosti. Koupíte si auto nebo Vám na kreditku přijde tučný šek a za hodinu vám u bytu zvoní kontrola z finančního úřadu, zda-li máte legální příjmy. Proč tomu tak není u nás – proč nesoudíme věci a to veškeré podle zdravého rozumu, ale neustále dokola vymýšlíme kličky a formality pomocí kterých se daří rozkrádat ne miliardy, ale desetimiliardy.

Řešení je jednoduché populistické – jak jinak – na masivní zlodějny masivní biče. Například ministerstvo financí zcela zřejmě vědomě špatnou právní úpravou umožnilo podvody s lehkými topnými oleji a připravilo stát o stovky – ano o stovky miliard korun. Novinářka Jana Lorencová už před mnoha lety podrobně popsala celý mechanizmus, pojmenovala veřejně viníky, předala materiály polici. Kolik Kočárníků a dalších odpovědných gaunerů teď dře v kamenolomu a splácí dluh společnosti? Ani jeden.

Co dělá slavný Kalouskův finančně analytický útvar – určený právě na odhalování finančních machinací? Co dělají státní zástupci? Od veleslavné bývalé státní zástupkyně Vesecké až po její neméně slavnou mediální nástupkyni paní Bradáčovou. Odkudže to na Vrchní státní zastupitelství vlastně přišla? Ze severních Čech? Není to ono místo proslulé mafiány a velrybáři, co nakupují hlasy, manipulují konkurzy, veřejnými zakázkami, místo v podstatě nejsmutněji proslulé svou mafiánskou prohnilostí? Možná se pletu, ale cvrlikají o tom nejen vrabci na střeše, ale samozřejmě jsou toho plné noviny a časopisy.

Masivní biče na masivní zlodějny mají držet v ruce právě státní zástupci. Ale ouha – po vyšetřování masivních zlodějen v Mostecké uhelné není dodnes jediný odsouzený. Díky Švýcarům víme, že miliardy jsou v tahu, víme kdo je ukradl, víme taky že za desetiletí paní Bradáčová nevyšetřila zhola nic.

A jsem u principu fungování státu. Vrchní státní zástupce je u nás funkce vrchního zametače. Kvalifikací není schopnost, ale neschopnost či všehoschopnost. Lidu se předhodí mediálně šťavnatá kost, aby měl pocit, že ho chrání nezlomný komisař Catani. David Rath celkem správně předpověděl, že jeho kauzu dostala protizákonně Bradáčová právě proto, aby se proslavila a zdůvodnilo se její povýšení.

I paní Vesecká povýšila po mediálně šťavnaté kauze, kdy odstíhala podle všeho nevinného člověka z mediálně vděčnou rasovou vraždu. A lid i média tleskali a tleskají. A přitom nám uniká jedna zásadní věc – kdybychom chtěli, tak máme peněz habaděj a zlodějen masivně méně. Stačilo by zavést důslednou hmotnou a trestní odpovědnost všech veřejných činitelů za jejich činy. Kradl jsi? Zaplatíš škodu a jdeš okamžitě sedět. Neodstíhala jsi trestný čin o kterém jsi věděla a který byl spáchaný v tvém rajonu? Zaplať škodu a jdeš sedět. Byla jsi ministryní a nechala jsi rozkrást miliony – zaplať a táhni do lochu.

Jsi neschopný či neschopná? Tak se na odpovědné místo necpi.

Zní to hezky, ale vím, že to je nerealistické – celý náš systém je bohužel postavený na velmi mnoha neschopných a mnoha všehoschopných, kteří v synergii rozkrádají co se dá.

Ale jednou, a věřím že ten den přijde, na masivní zlodějny přijdou masivní biče. Věřte mi, pak už nikdo nebude muset řešit procento DPH nahoru či dolů. Peněz bude dost a dost bude i těch co daně na dobrou správu své země zaplatí.

Stačí opravdu málo – uzákonit povinnost pro veřejné činitele spravovat majetek s péčí řádného hospodáře, uzákonit hmotnou a trestní odpovědnost všech veřejný činitelů – od politiků přes úředníky až po soudce.

Uzákonit odvolatelnost nejen soudců, ale také politiků – od poslance přes ministra až po hejtmana. A v případě politiků samozřejmě odvolatelnost hlasy nespokojených voličů. A nejen to – je třeba uzákonit odvolatelnost také zákonů, se kterými voliči nesouhlasí. Pak už by legalizace tunelů a protikorupční zákony tak lehce našim ministrům neprocházely.

Masivní biče na masivní zlodějny jsou po ruce. Milí a drazí spoluobčané – vemte je konečně do ruky. Je jich třeba jako soli

Tomio Okamura

okamura.blog.iDNES.cz