Česká televize odvysílala opakovaně příchod ministra financí Kalouska do útrob budovy zpravodajství při prvních lednových Otázkách Václava Moravce. A byly to obrázky vskutku poučné. Evidentně dobře naladěný ministr byl vítán moderátorem nedělní politické talk show. Ten se před hostem teatrálně předklonil a poníženě mu podal ruku. O pár sekund později se Mirek Kalousek vítá s kamarádem Jardou Zavadilem, jakožto náčelníkem odborů. A bylo to přivítání dvou starých brachů. V diskusi pak šéf odborů řekl, že nás čeká nelehký rok, ale na nějaké stávky a demonstrace to prý nebude.

Podobně to vypadá i v Parlamentu. Vláda nažívá s opozicí v téměř ideální symbióze. Do jejich vykolíkovaného světa ještě patří velcí hráči domácího byznysu, nemalá část médií a pár dobře zavedených lídrů veřejného mínění. Princip vztahů je velmi jednoduchý. Každý na někoho něco ví a tak se to de facto vzájemně vynuluje. Společné hříchy jsou základním tmelem vztahů uvnitř party. Opozice je tak v podstatě pouze dobře zaplacený oddechový čas. S blížícími se volbami přijde na řadu kupování voličských hlasů, jako různé variace populismu. Secvičí se známé kusy na ty hodné a na ty zlé. Zdroje na kampaně se vždycky najdou. Voličům se řekne: „My se o Vás postaráme!“, ale přeloženo do jejich řeči to znamená: „Vy (voliči) se postaráte o nás“. Nasypete nám peníze a my z těch vašich peněz uděláme naše peníze. A funguje to jako perpetum mobile pro nenasytné požírače veřejných zdrojů. Nákladná imitace demokracie. Změnit to může pouze velký třesk a následná zásadní změna. Na druhou stranu však bohužel platí, že ta korupční rokle je již tak hluboká, že bude téměř nemožné vytáhnout ven toho pomyslného, ale již velmi zatuchlého, mamuta. Nenechme se zmást dnešními titulky z médií. Namátkou vybírám:
– Zakázku na kampaň propagující potraviny získala firma, která má blízko k ODS (ihned.cz)
– DPP má podezřele nevýhodné smlouvy s firmou pražského kmotra (tiscali.cz)
– Miliardu z Bruselu inkasoval v Ústí politický kartel (aktuálně.cz)
– Potvrzeno znalcem: losování zakázek bylo zmanipulované (českápozice.cz)

V posledním blogu jsem psal o zveřejněném spisu slovenských zpravodajských služeb pod názvem „Gorila“. Ten se věnuje slovenské korupční džungli. Tak mne napadá, že česká obdoba „Gorily“ by se mohla nazývat „King – Kong“: Objemem by si jistě nezadala se sebranými spisy Aloise Jiráska.