Luděk Mitas:

Děkujeme Greto!…..

Ajéje… hlasité prásknutí dveřmi a jekot…

Naše dcera se právě vrátila z té bláznivé záškolácké akce.

Byla naštvaná jelikož jsme ji ve smyslu ochrany klimatu nevyzvedli a nechali jí, se trmácet domů skoro 3 hodiny vlakem a autobusem. U poněkud suchého, ale zaručeně veganského sójového koláče (jen pro ni, my měli klasický tvarožník) došlo k velkému překvapení. Od zítra bude jezdit do školy autobusem. Sice je blbé, že autobus jezdí jednou za hodinu a ona tak bude ve škole hodinu dopředu (které jsme mimochodem dnes navrhli, aby ji přestali vytápět s ohledem na to, že její kotel je na olej) anebo dorazí pozdě.

Na kole jezdit nechce, je to tu přece jen hornaté se spoustou stoupání a kromě toho bude brzo zima…, snad jen že by k Vánocům dostala elektrické kolo…

Na můj otcovský údiv “Vánoce?, to je přeci naprosto neekologické, všechna ta barevná světla a CO2 které vzniká při hoření svíček”, se dostavil už první pre-pubertální protest, který se až moc podobal trucování z období 2. až 3. roku jejího života.

A jak jako elektrické kolo?

Copak naše dcerunka ještě neviděla jak dopadá krajina v místech, kde se ze země získává ta vzácná hornina potřebná pro akumulátory?

Teď sedí u sebe nahoře v pokoji při osmi stupních. Naše ekologické svědomí nám nedovolilo dále topit. Pravděpodobně si alespoň prsty zahřívá tipováním SMS o svých “nenáviděných rodičích”, které posílá svým kamarádkám přes iPhone. Už jsme jí oznámili že jí ho v 19 hodin sebereme. Konec konců je to nezodpovědné plýtvat elektrickým proudem pro méně nebo více užitečné konverzace a zadruhé… ta těžba lithia a ekologické důsledky…

Jejím protestům proti tomuto vyvlastnění jsme s klidným hlasem oponovali, že iPhone buď obratem darujeme hladovějícím dětem v Africe, nebo prodáme a výtěžek dáme na ochranu deštných pralesů v Jižní Americe.

Nicméně pořádně veselo bude od pondělka:

To vyměníme její krásné oblečení za jutu, vlnu a oděvy z lněné tkaniny. Její Nike boty s plastovou podrážkou budou důsledně nahrazeny holandskými dřeváky. (A jestli si někdo myslí, že je to satira? NE MY BUDEME DŮSLEDNÍ A DOTÁHNEME TO AŽ DO KONCE.)

Pokud se pak stále ještě bude vztekat, má 2 možnosti:

konečně pochopit jakým ekofašistům bez mozku naletěla!

Děkujeme Gréto.

Inspirovala si nás v otázkách výchovy tak jak to doposud nikdo nedokázal.