Nadšené zbrojení a růst výdajů jsou zdůvodňovány ohrožením ze strany Ruska, přičemž slavná 2 % HDP na obranu byla doporučena v době, kdy Rusko bylo přátelské. Nikdo z válečných štváčů neuvedl, co by Rusko získalo vyvoláním války s NATO. Reprezentanti EU tvrdí, že nebezpečí vzniku konfliktu se sníží, když budou proti sobě stát armády NATO a Ruska na hranicích na dostřel pistole, a proto je třeba zbrojit a zbrojit. Otázkou je, zda mají zdravý rozum. Nikomu z nich nedochází nebo si odmítají přiznat, že válka proti Rusku by se změnila v jaderný konflikt. V takovém případě je v podstatě lhostejné, kolik tisíc vojáků, tanků a vrtulníků by měla naše armáda a kterákoli jiná armáda jako pomocná síla Bundeswehru ve čtvrté euroříši. Klasickou výzbrojí proti jaderným zbraním nelze zvítězit. Současné svazácky kampaňovité zbrojení prostě nemá logiku a zvyšuje pravděpodobnost vypuknutí konfliktu.

Ministr obrany předvádí skvělé komické výstupy na téma zastaralosti výzbroje naší armády a potřeby nakupovat a nakupovat novou. Jako každý jeho předchůdce chce pořádně zatnout sekeru do státního rozpočtu. Proč asi? Jenže vykládá nesmysly pro oklamání veřejnosti, které mu sepsali jeho rádcové, což při jeho odborné erudici není nic divného.

Kupříkladu přezbrojení letectva je v podstatě hotové. Gripeny a ALC létají. Vrtulníky Mi-8/17/171 a Mi-24/35 mají životnost ještě kolem 20 let, možná i víc při tom, co nalétají. Máme k nim vycvičené piloty i mechaniky. Opravovat je může LOM, který je na to zavedený, a motory se vyrábějí na Ukrajině. Neexistuje rozumný důvod je prodávat, pravděpodobně s vydatným ziskem prodejce. Odstranění bitevních vrtulníků a jejich nahrazení víceúčelovým typem sníží palebnou sílu a protitankovou obranu pozemních sil, které mají zastaralé dělostřelectvo. Připomíná to název Leninovy knihy Krok vpřed a dva kroky vzad. Není to dlouho, co se armáda zbavila raketometů a v současnosti uvažuje o jejich nákupu. Obtížně pochopitelná je rovněž snaha o nákup dalších dopravních letounů. I ty současné především postávají ve Kbelích. Budeme snad zajišťovat strategický transport pro NATO? Používejme řádně to, co jsme nakoupili, a nerozhazujme. Je třeba dořešit pouze otázku letecké záchranné služby a jejích vrtulníků.

Zdroj: email