Je možná nepatřičné a předčasné psát uprostřed tohoto podivného léta o čísle 13, které bude dominovat letopočtu příštího roku. Dnešní realita však dává tušit, že to horší nás teprve čeká. Prvním hmatatelným potvrzením neblahých trendů bude debata o připravovaném státním rozpočtu na rok 2013. Číslo 13 považují mnozí lidé za nešťastné již dlouho, a to na celém světě. Staří Římané si například mysleli, že třináctka je znamením smrti a zkázy. Strachu z čísla 13 se říká odborně triskaidekafobie. Máme se tedy i my čeho obávat? Soudě podle způsobu vládnutí a současné správy země zcela určitě.

Příští rok bude totiž oním drsným potkáním se s realitou a sčítáním škod. Nemalou roli (chtěnou i nechtěnou) v tomto procesu bude jistě hrát náš neohrožený „strážce kasy“ Kalousek. Když mu letos nevyšel ekologický super tendr, tak si alespoň pohlídal církevní restituce a vlídný přístup k hazardu. Krom toho má přeci k dispozici mocný finančně-analytický útvar na svém ministerstvu. Národ občas pobaví, třeba tím, že někomu brnkne, anebo dá na ulici někomu jinému pár facek. Když je nejhůř, tak jsou připraveni jeho zastánci v podobě pánů Schwarzenberga či Nečase. K smíchu však tato pokleslá „zábava“ opravdu není. Je spíše produktem bezbřehé arogance moci, která neplní své elementární poslání a pohrdá lidmi.

Příliš dlouho jsme tolerovali mnohé zlořády, drancování veřejných zdrojů a excesy vyvolených. Jejich seznam by vydal na mnoho a mnoho stránek různých spisů. Snad nás ten nový letopočet konečně donutí si udělat důsledný audit minulého období a vyvodit z něj zásadní závěry, s konkrétní osobní odpovědností. To je totiž nezbytný první krok k možné nápravě a nutné změně systému. Jinak nás totiž stále stejní političtí eskamotéři budou přesvědčovat o tom, že jsme si sami projedli svou budoucnost, že se vlastně krade všude na světě, a že oni jsou lepší než případní Marťani. Na své produkce, zahalené do plakátové ideologie, mají zdrojů stále dost. Mezitím si vyplatí milionové gáže, prodají poslední zbytky státního majetku, a pak odletí do svých teplých destinací na svůj oblíbený golf. Stihnou ještě leccos seškrtat, zvýšit DPH, zmrazit důchody atd.

Těžko hledat novou naději v prezidentských volbách. Favoritem je předlistopadový člen KSČ, se „skvělým týmem“ pro svou kampaň (Novák – přítel Dalíka, Dobrovský – legendární lobbista, a mediální mág Soukup, spjatý v minulosti již s x partajemi). V závěsu za Janem Fischerem je Miloš Zeman, s Václavem Klausem a silnou ruskou lobby v zádech. Těžko v této konstelaci uvěřit tomu, že právě třináctka v letopočtu bude startem ke šťastné a slušné budoucnosti.

Hanlivě se říká, že prý Češi mají rádi hlavně klídek, teplo a smrádeček. Obávám se, že nám z této nabídky zůstal již jenom ten smrádeček. Nejvyšší čas na pořádné vyvětrání!

Petr Havlík