Je to stratég a myslí na několik tahů dopředu. Může proto být zásadní omyl považovat amnestii za rozmar narcisty, pomstu občanům či pouhý dárek na rozloučenou pro kamarádíčky.

Tomu, že jde o něco velmi zásadního, napovídá i způsob kontrasignace. Nečas amnestii neprojednal (protiústavně?) na vládě a podepsal ji sám. Co mohlo přimět premiéra to udělat takto? Těžko pouhé rozmary vrtošivého staříka.

Původní předpoklad některých politologů, že z prezidentské funkce půjde Klaus rovnou jako staronový leader ODS nebo šéf nějaké nové strany (odštěpky ODS, Svobodní, Suverenita JB + různí nekritičtí obdivovatelé stojící zatím mimo politiku) do předčasných voleb, se tedy zcela jistě nenaplní. Je si vědom, že jednak občané daleko více slyší na levicovou rétoriku než národoveckou, jednak se svou „VIP“ amnestií natolik zdiskreditoval, že ztratil možnost z pozice leadera předložit řešení či vizi, které by kdokoli uvěřil.

To ovšem neznamená, že si můžeme hluboce oddechnout. Klausovo bezpochyby dobře promyšlené rozhodnutí odejít z vrcholné politiky nemuselo být jediným důvodem, na základě kterého se rozhodl pro uskutečnění amnestie. Daleko důležitější mohlo být rozhodnutí, kam se přesune. Na odpočinek to asi nebude…

Jistě bere v úvahu fakt, že skutečná moc vlády, tak jak pokračuje „rozkl(r)ádání“ státu (nemluvím jen o majetku, ale také o službách a rolích státu, které se dají výhodně rozprodat spřízněným duším), bude neustále klesat. „Vládní loutky“ budou mít ve skutečnosti čím dál méně co nabízet. S poklesem moci se z pozice důležitých partnerů postupně dostávají do rolí mizerně placených lokajů, kterým bude milostivě ponechán sem tam nějaký drobek (neplatí to absolutně, zbývá energetika, zdravotnictví, školství, Lesy…). A samozřejmě… sláva reflektorů. Malá odbočka: proto chce Zemana na Hrad?

Jinými slovy: centrum moci a vlivu se principiálně přesouvá od politiků ke kmotrovským rodinám tak, jak je definoval Erik Best zde. Klaus se tedy mohl naprosto logicky rozhodnout, že se přemístí „tam, kam patří“, aby jeho moc mohla zůstat na reálných základech. V tomto kontextu je „VIP“ amnestie naprosto geniální tah. A už ohlásil, že připravuje ještě milosti. O nich se také šeptá leccos. Může nás čekat další šok.

Vliv, který má v těchto strukturách již teď, obrovsky posílí. Nový, akceptovaný a ctěný Capo di Tutti Capi. S majetkovými podíly skoro u všech „rodin“. Připadá vám to šílené? Může ale tento pán mít vůbec jiný cíl?

Zbývá jediná otázka: jak uřídit tu viditelnou část, tedy politiku.

Není to tak složité. Nečas mu zobe z ruky. Další očekávaná vláda sociální demokracie spolu s komunisty do tohoto rozk(r)ladného procesu nějak hodit vidle nemůže, když spousta lidí z obou těchto stran je jeho nedílnou součástí. Chtělo by se říci: Dokonáno jest!

Nebo ne? Přeci jen existují pro tento již téměř zakolíkovaný klan rodin dvě malé a málo pravděpodobné hrozby. Ale stratég jako Klaus nic neponechá náhodě! Kdy zvítězíme jistě? Když neexistuje žádná možnost porážky.

Prvním rizikem je vznik nového politického subjektu s potenciálem vyhrát volby. Ale to už přece známe. VV a TOP 09 v roce 2010. Kdo bude další? Kandidát Fischer, který je v případě neúspěchu ochoten postavit novou stranu? Nefinancuje vlastně Chrenek už novou partaj pod Fischerovým vedením? Všimli jste si, jak Fischer, 100%ní člen establishmentu, převzal učenlivě rétoriku aktivní části občanské společnosti, a jak se jí zaštiťuje? Tak moc stál o nějakého jejího výrazného zástupce, že označil Hanku Marvanovou bez jejího vědomí (!) za součást svého poradenského týmu. Existuje samozřejmě asi několik dalších variant a připravených politických subjektů. Čím více, tím lépe. Aspoň se hlasy rozmělní. Viz prezidentské volby. Národe Svatoplukův!

Druhým rizikem je nějaký neřízený proces generovaný „ulicí“. I to lze mít alespoň částečně pod kontrolou. A nespokojenost kanalizovat, kanalizovat a kanalizovat (mnozí odboroví předáci umí dobře poradit). A infiltrovat. A do nějakého případného nového vedení dostat své loutky. Je to nesmysl?

Zde je text pozvánky, kterou opakovaně dostávají do pošty různé občanské iniciativy:

Pozvánka na Velký sněm
Velký sněm bude v Praze v sobotu 19. ledna od 13.00 v Národním domě / Vinohrady, NÁMĚSTÍ MÍRU /
Zváni jsou všichni, kterým záleží na budoucnosti této země…. není nutno zasílat přihlášku
Cíle sněmu :
1. Prohlásit vládu ČR za nelegitimní a to z následujících důvodů:
– její součástí jsou ministři za stranu, kterou nikdo nevolil
– vláda porušuje opakovaně Üstavu ČR
– přijímá rozhodnutí, která škodí zemi i jejím obyvatelům a která naprostá většina občanů nechce
– byla jmenována člověkem, který si při první i druhé prezidentské volbě kupoval hlasy poslanců a z hlediska práva tedy není prezidentem
2. Ustavit vyjednávací tým a dát mu mandát pro jednání o předčasných volbách a složení dočasné vlády
Sněmu se zúčastní pan Tomio Okamura, Vít Bárta i další známé osobnosti.
Za organizátory Slávek Popelka
V případě, že vláda nebude akceptovat závěry sněmu, bude na 9.2. svolána velká demonstrace a když nebude stačit ani to, bude vyhlášena generální stávka, popřípadě budou přijata další opatření……

Náhoda? Možná. Nebo má pan Bárta za úkol kanalizovat ty nejradikálněji působící skupiny mající alespoň základní schopnosti se organizovat a přitom jsou tak naivní, aby byly oslněny možnosti jednat s „významným politikem“? Svatá prostoto! Jen pro úplnost: Vít Bárta podpořil prezidentskou amnestii, byť opatrně. Jeho Kačenka jí naopak kritizuje. Dojemné… Tomio Okamura je v tom možná nevinně. Ale kdo ví, ruku do ohně bych za něj nedal.

Tož tak. Až sem jsme se dostali s tou naší slavnou demokracií. Která nikdy fakticky nebyla.

 Jaroslav Kuchař

Strategický konzultant pracující především pro domácí firmy s jasným vlastnictvím a dlouhodobou vizí. Ve veřejném prostoru zakládající člen občanské iniciativy vyměňte politiky.cz