Bývalí politici ANO založili v sobotu v Brně nové hnutí s názvem PRO 2016. Předsedkyní zvolili prachatickou radní Radku Paulovou, první místopředsedkyní se stala prostějovská zastupitelka Hana Naiclerová.

Zvoleni byli další tři místopředsedové – František Švec, Richard Ficek a Vojtěch Němec.

Do celostátní politiky se nový subjekt zatím nechystá, v podzimních krajských volbách však hodlá kandidovat nejméně v Jihočeském kraji. Předseda ANO a ministr financí Andrej Babiš označil zakladatele PRO 2016 za lidi, kteří se neprosadili na krajské kandidátky ANO.

V Jihočeském, Jihomoravském a Olomouckém kraji by měly vzniknout brzy krajské organizace. Z těchto krajů také byla nominována většina z celkem padesáti delegátů sněmu. Podle předsedkyně Paulové hodlá hnutí více podporovat regiony. Cesta, kterou se vydalo ANO, není prý správná, a proto někteří politici odešli a založili nové hnutí.

Zásadním problémem ANO, jak uvedla Paulová, je nedostatek komunikace, informovanosti, zákaz komunikace napříč hnutím, direktivní nařízení mlčet a nic neříkat, jenom kývat. Paulová také kritizovala v ANO nedodržování programu a odklon od vizí.

„V projevech na sněmu zaznělo, že PRO 2016 chce mj. zastavit postupné omezování svobody, ke které pod rouškou argumentů o bezpečnosti či lepším výběru daní v poslední době hojně dochází zaváděním různých systémů zaměřených na nadbytečné sbírání informací o občanech,“ stojí v tiskové zprávě ze sněmu.

Babiš připustil pochybení v některých regionech, stížnosti na nedemokratické postupy však odmítl. Šance nového hnutí nechtěl odhadovat, protože jeho členy nezná.