21.10.2015    Hospodářské noviny    Strana 10    Názory
Petr Fischer
SYSTÉMOVÉ NAPOJENÍ RADMILY KLESLOVÉ NA STÁTNÍ FIRMY, KTERÉ LÍDR ANO BANALIZUJE, NAZNAČUJE, ŽE HNUTÍ ANO NEŽIJE Z TOUHY PO MORÁLNÍM OČIŠTĚNÍ POLITIKY.

Kleslová v porovnání s ostatními nic neudělala, zhodnotil před pár týdny šéf ANO Andrej Babiš aféru své tehdejší místopředsedkyně Radmily Kleslové, která jako aktivní politička pobírala statisícové sumy za soukromé služby polostátní společnosti ČEZ. Babiš za vším viděl mediální štvanici a také okamžitě přidal několik křiklavějších případů, které byly horší než ten paní Kleslové, přičemž pochopitelně nechyběl nutkavý odkaz na Miroslava Kalouska, který měl podle šéfa ANO odstoupit, protože se mu nelíbil zásah policie v kauze nákupu letadel CASA.
Dnes se ukazuje, že Radmila Kleslová, toho času pořád ještě starostka Prahy 10, brala peníze systémově naráz od mnoha státních či polostátních firem. Aniž bychom přitom přesně věděli za co, zní Babišovo tehdejší vysvětlování už dětinsky. Máte-li průšvih, praví stará poučka hojně využívaná právě v dětském věku, je dobré poukázat na to, že ostatní mají průšvihy nepoměrně větší. Na váš problém se víceméně zapomene, protože nařčení se budou zaobírat svou obhajobou a podstata problému – tedy vaše nekalost – zmizí v mediálním šumu.
Andrej Babiš tuto taktiku odvádění pozornosti a žalování na druhé používá často. Dokonce tak často, až se zdá, že jde o jakýsi hlubší charakterový rys, minimálně o psychický komplex, kterému bychom se mohli zasmát, kdyby neměl vážné politické důsledky. Nejhorším důsledkem tohoto psychicko-politického automatismu je banalizace zla v politice, konkrétně banalizace zneužívání politických vazeb k osobnímu prospěchu. Což byl paradoxně terč Babišovy kritiky od chvíle, kdy se rozhodl vyrazit do politiky. Babiš tak relativizuje nejen nárok morálky v politickém prostředí, které je prolezlé všelijakými osobními zájmy a motivacemi, ale relativizuje tím i vlastní snahu, kterou statisíce voličů možná považovaly za autenticky morální.