Zajímavý příspěvek na Neviditelném Psu se objevil včera z pera autora Zdenka Holáska. Má logiku. Otázkou je, zda si ho přečetl i ministr Babiš. Určitě nikoli.
Už jsem napsal a trvám na tom, že praktickou, neboli technickou životaschopnost této ambiciózní buzerace vybrané části privátně podnikající skupiny právnických a fyzických osob prověří až druhá vlna od 1. 4. 2017, kdy se nabalí několik set tisíc subjektů s velkým obratem v čase sekund a také se ukáže, jak se projeví nejrůznější výpadky v síti sítí, které budou mít vliv na přenos dat v pikosekundě, výkonnosti serverů a programů s vlivem na plynulost generace kódů v reálném čase. Já to vidím černě. Smysl nevidím ani v EET samé, protože jsem přesvědčen, že největší úniky jsou u velkých korporací s jejich optimalizací vybroušenou do dokonalosti. K tomu jim dopomáhají naprosto nepřehledné daňové předpisy, stále novelizované díky nekoncepčně agilním lidovým badatelům v oboru daňového práva. Daňový přínos tohoto experimentu bude znám až tak za 18 měsíců a hin sa hukáže, kolik mateřských školek nechá Andrej Babiš postavit za dodatečně vyrúbané daně. Četl jsem mnoho příspěvků na téma, že např. v Itálii vás obchodník poučí o tom, že je třeba si schovat účtenku do vzdálenosti 200 m od prodejny kvůli kontrole, kterou provádí finanční policie (Guardia Finanza), anebo o tom, že v Německu vám i na stánku vydají bez řečí vytištěnou účtenku. Tak to prrr. My s manželkou a s přáteli se vyskytujeme relativně často v Itálii, máme tam bohaté zkušenosti s nakupováním a ještě nikdy se nestalo, aby mně v kamenném obchodě dal někdo takové pitomé poučení. Prostě hodí do tašky s koupeným zbožím účtenku, kterou automaticky vytisknou. V Německu v kamenném obchodě platí to samé. Ale pokud jde o stánky na různých trzích (ať již pravidelných mercatech v italských městech, nebo např. na Leinentage v saském Rammenau, o vánočních trzích např. v Brixenu či Bolzanu v Itálii anebo v Německu), tak tam si o nějakých účtenkách můžete nechat jen zdát a kdybyste si ji vyžádali, asi by vám mávali ťukáním na čelo.
Letos jsme již absolvovali Weinachtsmarkt v Budyšíně a teď jsme se vrátili z Quedlinburgu, kde se koná nádherný vánoční trh nazvaný Weinachtsmarkt in den Höfen. Oba trhy jsou krásné a milé, ten v Quedlinburgu v Harzu (nedaleko Halle/Saale v bývalé NDR) je navíc okořeněný fantastickou atmosférou více než 1500 nádherně sanovaných hrázděných měšťanských domů ve středověkém centru města, kde se cítíte jak v pohádce. A přesto ani v jednom jediném stánku není pokladna ani žádné jiné zařízení, které by tisklo nějakou účtenku. Kdo by to proboha v tom frmolu, kde jsou všude fronty, protože tam jsou už od 14.00 hod. tisíce lidí, vůbec mohl stíhat? Takže ačkoli v Alto Adige anebo v Sasku či Sasku-Anhaltsku všude v obchodech, hospodách či kavárnách vyjedou účtenku automaticky (není tam však žádné EET!!, tak na trzích nechají trhovce a stánkaře, včetně těch českých, kteří se tam objevují, prostě žít a nechají na nich, co vykáží v daňových přiznáních. Jde o mimořádné akce, kde se točí velké peníze (resp. relativně velké, protože v hotovosti), ale žádného Babiše nenapadne prodejce vydusit EET či něčím podobným. Je v tom jistá velkorysost a pochopení pro mimořádnost chvíle. Všichni totiž vědí, že se tam lidé sjíždějí z dáli, že zaplní hotely a penziony v širokém okolí (v Quedlinburgu si musíte již dnes rezervovat ubytování na Vánoce 2017!), že tam ti přišedší nakupují nejen u stánků, ale ve vánočním vytržení nakupují i v kamenných obchodech atd. Prostě se tam točí peníze i v registrovaných příjmech a všichni si užijí. U nás ne, protože Babišovi chybí jakýkoli cit pro věc. Ač sám má máslo na hlavě se svojí agrofertí smečkou, druhé řádně vydusí. A jen tak na okraj: všimněte si, že EET se skupiny Agrofert prakticky nedotkne. A na závěr drobná poznámka: Proč proboha jsou kartové platby přes terminály rovněž postiženy EET, proč dobírky prostřednictví České pošty a proč platby kartou u e-shopů budou omilostněny? Nechápu, protože v prvním případě jde o platbu z účtu na účet a ve druhém případě je u ČP perfektní evidence převzatých a vydaných plateb. To je prostě nepochopitelný bordel bez jakékoli logiky, pokud je cílem donutit plátce řádně účtovat příjmy a platit DPH. A takto my tady žijeme.

(zdroj: email)