V oficiálním, mediálním tichu, které u nás panuje okolo celoevropských protestů a bouří zemědělců, nám naši milí „veřejnoprávníci” snadno zamlčeli i jeden takový vcelku drobný, ale přesto zajímavý „traktorový” protest z Německa. V městečku Unterlüß zablokovalo několik stovek zemědělců s třemi sty traktory staveniště fabriky. Co na tom může být zajímavého?
Třeba to, o jakou fabriku jde. Německý koncern Rheinmetall tu totiž začíná budovat novou továrnu na výrobu dělostřelecké munice. A má podporu z nejvyšších míst. K poklepání na základní kámen, se před pár dny sjeli spolkový kancléř Olaf Scholz se spolkovým ministrem obrany, Borisem Pistoriem. Hotovo a dokončeno má být už v příštím roce! V dnešní EU zázrak. Neuvěřitelné. Takové tempo by mohli současným německým zbrojařům závidět i jejich předchůdci z Třetí říše.
Nová fabrika by měla produkovat dělostřelecké granáty ráže 155 mm, a to v počtech okolo 200 000 kusů ročně. Určeny mají být, jak jistě tušíte, na východní frontu. Ano, něco se také mluví o doplnění vymetených skladů Bundeswehru, ale priorita je jasná. Vše, co se dá použít, na východ! Amerika, jak se zdá, v podpoře Zelenského režimu povážlivě polevuje, a tak se do toho musí, o to víc, opřít Evropa. Christoph Trebesch, expert z německého, Kielského institutu pro světové hospodářství, to říká naplno: „Evropa by musela nejméně zdvojnásobit svou současnou vojenskou pomoc, pokud by přestala další podpora ze Spojených států.” A to zřejmě Scholz a jeho parta právě v tichosti rozjíždějí.
Němečtí zemědělci to ovšem, jak se zdá, vidí z poněkud odlišné perspektivy. Dva dny po slavnostním poklepání na základní kámen fabriky obklíčili a zablokovali přístupové komunikace. A vedou k tomu řeči velezrádného, protievropského a všeobecně dezolátského obsahu. Domácí, tuzemští občané státu, myšleno Německa, by prý měli mít přednost před podporou Ukrajiny. Takové kacířství! Ti lidé se navíc vůbec netají názorem, že už stačilo, že už bylo dost podpory úplně cizí války 1 500 km na východ od Německa a že miliardy, házené do bezedné ukrajinské jámy, by byly mnohem potřebnější doma.
Ostatně, opusťme Německo a podívejme se pro příklad k nám. Naše vláda právě odmítla ministra školství, který chtěl přidat na platy uklízeček a školníků. V podstatě, z hlediska státního rozpočtu, pár drobných. Na místa, která mu předtím, jaksi potichu, v rámci konsolidace rozpočtu a zlepšení financování učitelů, vláda „strouhla”. Dnes mu tak chybí prostředky na zaplacení zhruba 2 000 nepedagogických zaměstnanců v regionálním školství, ve výši přibližně 800 milionů korun.
A teď pro zajímavost: víte, kolik dnes stojí jeden takový granát ráže 155 mm? Tak to se podržte. Podražil. A docela výrazně. Aktuálně ho dostanete, bratru, v ceně 8000 euro za kus. No a ukrajinské síly, i když hodně šetří, jich vypálí okolo 4 – 7 tisíc denně. Takže počítejme spolu. Jestliže jeden granát stojí, po přepočtu, okolo 200 000 Kč, tak za částku, která by zaplatila 2000 školníků, uklízeček a kuchařek v českých školách na celý rok, jich pořídíte něco okolo 4000 kusů. S takovou zásobičkou by mohli Ukrajinci pálit na Rusa jeden jediný den, a to pouze dopoledne. Odpoledne by mohli věnovat sepisování děkovných dopisů České republice, že utrhla od úst pracovníkům ve školství, aby přiblížila jejich konečné vítězství….
Podobných příkladů, kdy se šetří na vlastních a na stříbrném podnose prostírá hostina cizím, by jistě každý mohl vysypat z rukávu několik. Bohužel, jak to vypadá, bude jich dále přibývat. President Zelenský právě vyráží na další žebravý okruh. Kam jinam, než do Evropy. Má v úmyslu navštívit Francii a Německo. V Mnichově hodlá v sobotu promluvit na bezpečnostní konferenci. A pak… nebojte se, na nás nezapomněl! V plánu má i setkání s Petrem Pavlem! Školníci a kuchařky, zamáčkněte slzu.
Lubomír Vylíčil