Je agresivnější a mnohem odolnější, AIDS spouští daleko rychleji. Na Filipínách raketově zvedl počet nakažených. A může spustit světovou epidemii.

Milan Vodička

redaktor

MANILA Nový útočník má povědomý název, problém je v tom, že je podobně nezastavitelný, jako byl v 80. a 90. letech jeho předchůdce.

Jméno: HIV podtyp AE.

Vlastnosti: mnohem agresivnější a mnohem odolnější než virus HIV typu B, s nímž se lidstvo více než třicet let potýká. Ten už dokážou léky na celá desetiletí zastavit, nový podtyp jim však vzdoruje.

Vyhlídka: má potenciál způsobit novou epidemii.

A ještě jedna věc je důležitá. U nositelů nového typu viru propukne nemoc AIDS mnohem dřív.

Objeven byl na Filipínách, protože se tam stalo něco, co se vymykalo logice.

Najednou tam počet nakažených začal raketově stoupat.

Je to přímo exploze. Podle čísel OSN se tam od roku 2010 každých dvanáct měsíců množství infikovaných zvýší o 140 procent.

Jen pro představu: v roce 2005 bylo na Filipínách nakaženo pět tisíc lidí.

Proti současnému stavu je to takřka idyla. V roce 2016 jich bylo už 56 000, tedy víc než desetkrát tolik.

V posledních letech se virus šíří vysloveně jako stepní požár. Jen v roce 2016 přibylo deset tisíc lidí.

Je to zřejmý protitrend, neboť ve světě počet nově nakažených naopak spíše klesá.

A když lékaři filipínský skok zkoumali, zjistili, že je za tím nový virus.

Většina infikovaných lidí na Západě je zasažena podtypem B. Většina výzkumu se také zaměřuje na podtyp B, i když v konečném součtu je podle Světové zdravotnické organizace zodpovědný jen za asi 12 procent všech infekcí ve světě.

Je i na Filipínách, ale zmutoval tam. „Zjistili jsme, že exploze nákazy HIV byla způsobena posunem od západního podtypu B k agresivnějšímu podtypu AE,“ řekl stanici Deutsche Welle Edsel Salvana, ředitel Institutu molekulární biologie a biotechnologie na Filipínské univerzitě v Manile.

Situace je tak dramatická, že podle odhadů by mohlo být v roce 2022, tedy za pouhé čtyři roky, na Filipínách nakaženo už 142 000 lidí.

První případ nakažení virem HIV byl na Filipínách zaznamenán v roce 1984. Trend tam však měl takřka opačný směr než v západním světě, kde se virus v první fázi šířil hlavně mezi homosexuály, až pak pronikl k heterosexuálům. Na Filipínách ho rozšířili sexuální turisté vyhledávající tamní prostitutky. Zhruba kolem roku 2007 byl zaznamenán ostrý zlom, neboť počet infikovaných nejenže začal prudce stoupat, ale navíc bylo patrné, že nakaženy nejsou hlavně prostitutky, nýbrž muži, kteří měli homosexuální styk, a narkomané používající injekce.

Asi 83 procent nově hlášených případů nakažení se týká mužů, kteří se stýkali s muži, a transžen, tedy mužů změněných na ženy užívajících si rovněž sex s muži