Když jsem vstupoval do politiky, tak jsem se vůči lidem zavázal, že budu říkat holou pravdu a nebudu se schovávat za politickou korektnost. Od té doby se snažím tento svůj závazek plnit a výjimku neudělám ani dnes.

Tak tedy k Nord Streamu.

Znáte teorii Occamovy břitvy? Je to teorie, která praví, že nejjednodušší z několika nabízených vysvětlení bývá obvykle to správné.

7.2.2022 řekl Joe Biden na tiskové konferenci, že pokud Rusko překročí hranici Ukrajiny, tak Nord Stream 2 prostě nebude. Na doplňující otázku, jak to chce udělat, když plynovod kontrolují Němci, odpověděl, že si všichni mohou být jistí, že USA mají prostředky, jak to zařídit.

Z tohoto tvrzení vyplývají nepochybně následující závěry:
1) Rusko nemělo na vyřazení Nord Streamu zájem – naopak mělo jím být potrestáno za překročení hranic z Ukrajinou
2) naopak vyřazení Nord Streamu 2 bylo deklarovanou sankcí ze strany USA, které na tom naopak mají eminentní zájem. Jednak tím Rusko přijde o příjem z prodeje plynu. A jednak bude Evropa donucena nakoupit plyn ve velkém za mnohonásobně vyšší ceny od USA.

Za situace, kdy:
a) se v Německu množily demonstrace za spuštění Nord Streamu 2
b) blížila se topná sezóna, což zpětinásobí až zšestinásobí poptávku evropských zemí po dodávce plynu
c) nedostatek plynu nutně vyvolá obří řetězovité kolapsy mnoha klíčových společností z oblasti průmyslu i zemědělství
bylo jen otázkou času, než by si německý lid svým masovými protesty spuštění Nord Streamu 2 vynutil.
Proto také musel být poškozen, respektive pro tuto zimu zrušen.
Jediný, kdo na tomto kroku má eminentní strategický i ekonomický zájem, jsou Spojené státy americké.
Occamova břitva tedy hovoří jasně – zničení Nord streamu bylo vojenskou operací provedenou USA.
V nejbližší době očekávám ještě poškození Turk streamu tak, aby byly od plynu odříznuty i Maďarsko a Srbsko.
Blížíme se k obřímu konfliktu, v němž bohužel hrajeme roli obětního beránka. Nadto se ve své naprosté naivitě hrneme do první linie. Je zcela nepochybné, že Polsko, Slovensko a Česká republika budou sloužit jako předsunutý štít.
Nadto nemáme potřebnou vojenskou techniku, ani personální kapacitu v naší armádě, abychom se mohli jakkoliv účinně bránit. K tomu se řítíme do tak mohutné ekonomické krize, že nebudeme schopni zajistit ani základní životní potřeby pro naše obyvatele.
USA s Ruskem hrají šachy, v nichž my plníme roli pěšce, jehož se bílý rozhodl obětovat pro získání lepší pozice na šachovnici.
A my poslušně plníme roli obětního beránka a sami dobrovolně běžíme na jatka. A naše vláda nás v tom běhu povzbuzuje a říká, že tam, kde jsou ta jatka, je ve skutečnosti bezpečná ohrádka, kde v klidu přečkáme zimu.
Čím dřív si většina lidí v téhle zemi uvědomí, že je to lež, tím lépe pro nás.
Mnoha facebookovým válečníkům totiž vůbec nedochází, že ta válka se může velmi rychle přesunout i na naše území. A pokud si myslí, že nás někdo zachrání, tak trpí naprostou infantilní naivitou a čirou deziluzí.

Klíčová otázka, kterou by si každý měl v tuto chvíli položit, tedy zní – chceme se bezhlavě vrhnout do konfliktu s jadernou velmocí a riskovat fatální destrukci naší ekonomiky a celého našeho státu, nebo chceme tuhle krásnou zemi ve středu Evropy zachránit pro naše budoucí generace?
A abych byl zcela konkrétní – souhlasili byste s pomocí Ukrajině i za cenu, že se válka přesune na naše území a že to bude třeba právě vaše žena nebo vaše dítě, které v ní zemře?
Za mě je odpověď zcela jasná – nechci ani o procento zvyšovat riziko eskalace války.
Chci mír pro Českou republiku – za každou cenu.