Vážený pane prezidente Zemane,

toto je první z mnoha dopisů, které Vám budu po celé Vaše funkční období posílat, abych Vám poradil, jak máte pečovat o svoje zdraví a naši krásnou zemi. Chvíli mne mrzelo, že jsem se nestal členem lékařského konzilia. Psychosomatika byste potřeboval jako sůl. Uražená ješitnost musí stranou. Zdraví hlavy státu je přednější. Považuji za svoji povinnost přispět alespoň na dálku k tomu, abyste v dobré tělesné kondici a duševní svěžesti zvládl nejen toto volební období, vnášel naději do našich domovů a řídil naše kroky. Činím tak bez nároků na finanční odměnu, státní vyznamenání a jiné ocenění. Věřím, že to oceníte.

Za prvé byste se vůbec neměl omezovat v pití alkoholu. Váš organizmus je na něj zvyklý. Jakákoliv náhlá změna životního stylu by byla smrtící. Odhalování korunovačních klenotů jste ustál skvěle. Jen byste neměl míchat různé druhy lihovin. Držte se osvědčené slivovice.

S doporučením konzilia, že byste kvůli cukrovce neměl tolik kouřit, si nelámejte hlavu. Není nad vlastní osvědčené metody. Kouříte od sedmadvaceti a poslední vyšetření potvrdilo, že máte cévy jako děcko. Působivé bylo, jak jste při návštěvě severní Moravy dupal před studenty jako králík. Nohy Vám slouží, jen co je pravda. Zadupete a všechny nemoci utečou. Jako cyklista bych Vám doporučil jízdu na kole. Proč byste ale dal na rady kolaříčka, když máte v konziliu Koláře.

S bonmoty byste to neměl přehánět. Není možné být neustále vtipný a přitom dělat na plný úvazek prezidenta. Možná by stačilo, říct bonmot jen jednou. Ten o žurnalistickém póvlu, hnoji a prostitutkách je perfektní. Říkal jste ho ale už tolikrát, že naposledy jsem se vůbec nesmál. Tím ale nechci říci, že je humor s Vaší funkcí neslučitelný. Naopak. Naše země ho potřebuje jako sůl. Jen myslím, že byste měl dát prostor třeba Haškovi, Škromachovi, senátorům, poslancům nebo Nejvyššímu soudu.

Je skvělé, jak školíte komentátory a politology. Jen houšť. Pehe je z Vás už úplně hin. Je přesvědčený, že jste geniální politický stratég, s šachovým mozkem, který dokáže plánovat několik tahů dopředu. Kdyby chudák tušil, že jen plácáte páté přes deváté.

Velké starosti mi teď dělá Vaše koleno. Prý jste si ho poranil, když jste šel v noci na toaletu, nerozsvítil si a zakopl o shrnutý koberec. Kde byla ochranka?! K čemu ji platíme z daní?! To se nesmí opakovat. Pár týdnů raději nedupejte. Koleno mějte v klidu, podložené poduškou, dávejte si na něj studené obklady. K utajované schůzce v Lánech se v tomhle stavu určitě nevyjadřujte. Mohlo by se Vám hodně přitížit. Myslím to upřímně.

V úctě. Dr. Jan Hnízdil, psychosomatik